https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/etiopie-se-pry-priblizila-dohode-s-egyptem-a-sudanem-o-prehrade
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Etiopie se prý přiblížila dohodě s Egyptem a Súdánem o přehradě

23.7.2020 12:02 | ADDIS ABEBA (ČTK)
Přehrada v severozápadní Etiopii poblíž hranice Súdánu, jak ji zachytil satelit Sentinel-2 dne 4. dubna 2020.
Přehrada v severozápadní Etiopii poblíž hranice Súdánu, jak ji zachytil satelit Sentinel-2 dne 4. dubna 2020.
Etiopský premiér Abiy Ahmed dnes oznámil, že Etiopie, Egypt a Súdán dosáhly "porozumění, které by mohlo vydláždit cestu k průlomové dohodě" o rozsáhlé vodní přehradě budované v Etiopii na jednom z přítoků Nilu. Prohlášení vydala premiérova kancelář poté, co se objevily satelitní snímky, na kterých je vidět, že nádrž je téměř naplněná a hladina vody v ní je nejvýše za poslední čtyři roky, informuje agentura AP.
 

Rozsáhlé vodní dílo na Modrém Nilu je předmětem několikaletého sporu mezi třemi africkými zeměmi, poněvadž Egypt a Súdán se obávají, že nádrž omezí jejich přístup k pitné vodě. Egypt dříve navrhl, aby Etiopie nádrž naplnila postupně během několika let a brala přitom v úvahu momentální situaci, což Addis Abeba odmítá. Neúspěšná jednání trvají od roku 2014.

Podle prohlášení premiérovy kanceláře voda v nádrži stoupla díky vydatným dešťům v uplynulých dvou týdnech. Etiopský ministr pro vodohospodářství dříve tento měsíc popřel informace, podle kterých země začala obří rezervoár plnit, i když etiopská vláda zároveň oznámila, že začne vodu v přehradě i přes odpor dalších dvou zemí zadržovat, protože Modrý Nil se v období dešťů rozvodňuje. V nejnovějším prohlášení ale stojí, že se představitelé zemí dohodli na pokračování "dalších diskuzí o technických otázkách naplnění" a chtějí dojít ke "shodě založené na porozumění".

Etiopie tvrdí, že díky přehradě by se mohly miliony etiopských občanů vymanit z chudoby. Egypt, který leží na dolním toku a jehož obyvatelstvo na vodě z Nilu závisí, se domnívá, že přivedení vody do nádrže by pro něj mohlo mít katastrofické následky.

Modrý Nil pramení v etiopském jezeře Tana, řeku Nil tvoří od soutoku s Bílým Nilem v súdánském Chartúmu. Nil zajišťuje téměř 90 procent veškeré pitné vody v Egyptě, v úzkém pásu podél jeho břehů pak žije 97 procent ze stomilionové populace této severoafrické země.

Do jednání o nádrži se již zapojilo množství prostředníků včetně administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nikomu se však nepodařilo dosáhnout kompromisního řešení, které by přijaly všechny strany. Se stavbou přehrady začala Etiopie v roce 2011. Existují obavy, že spory mohou vyústit až v ozbrojený konflikt.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist