https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eu-zahajila-vysetrovani-cinskych-dodavatelu-turbin-pro-vetrne-parky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EU zahájila vyšetřování čínských dodavatelů turbín pro větrné parky

10.4.2024 01:09 | BRUSEL (ČTK)
Zdroj | Pxhere
Evropská komise zahájila nové vyšetřování čínských dodavatelů větrných turbín pro větrné elektrárny v Evropské unii kvůli podezření z nadměrného využívání státních dotací. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na text projevu evropské komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové na Princetonské univerzitě ve Spojených státech.
 

EK se zaměří na podmínky rozvoje větrných parků ve Španělsku, Řecku, Francii, Rumunsku a Bulharsku, uvádí se v textu projevu. Jména společností však zveřejněna nejsou.

Vyšetřování se uskuteční na základně nařízení EU o zahraničních dotacích. To od července 2023 umožňuje EK posuzovat, zda společnostem neumožňují předkládat příliš výhodné nabídky ve veřejných zakázkách zahraniční dotace.

Větrné turbíny instalované v EU byly většinou vyrobené v evropském bloku, čínští výrobci si ale rychle budují pozici na světovém trhu, na kterém měli v roce 2022 zhruba dvoutřetinový podíl. V případě solárních panelů mají čínští výrobci na trhu EU podíl více než 90 procent.

Podle Vestagerové tak musí EU zaujmout důslednější přístup. "A musíme to udělat dříve, než bude pozdě. Nemůžeme si dovolit, aby se u elektromobilů, větrných elektráren nebo nezbytných čipů opakovalo to, co se stalo u solárních panelů," uvádí se v textu projevu.

Je to další z řady vyšetřování čínských výrobců čistých technologií. Minulý týden se komise začala zabývat tím, zda čínští uchazeči ve veřejné soutěži na solární park v Rumunsku ve svých nabídkách nevyužili nadměrně dotace. Od loňského roku EK také ze stejného důvodu zkoumá, zda má uvalit cla na dovoz čínských elektromobilů.

Čínská obchodní komora při EU již dříve uvedla, že je vážně znepokojena hloubkovými vyšetřováními čínských podniků podle práva EU. Způsob, jakým bylo nařízení formulováno, podle ní diskriminuje čínské podniky a tato situace narušuje rovné podmínky pro čínské podniky působící v EU.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Radek Čuda

11.4.2024 15:41
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ek-schvalila-nemecky-plan-vynalozit-2-2-miliardy-eur-na-dekarbonizaci

Ehm ...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist