https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eu-zakazala-dovoz-ropnych-produktu-nebo-potase-z-beloruska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EU zakázala dovoz ropných produktů nebo potaše z Běloruska

28.6.2021 01:01 | BRUSEL (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Peter Olexa / Unsplash
Evropská unie v rámci nových sankcí proti Bělorusku zakázala dovoz ropných produktů z této východoevropské země, nesmějí se ani přes území sedmadvacítky přepravovat. To samé se týká také potaše, jehož je Bělorusko podle agentury Reuters největším výrobcem na světě. Na opatřeních, jejichž podrobnosti byly dnes zveřejněny v unijním úředním věstníku, se tento týden shodli ministři zahraničí členských zemí.
 

Evropský blok přišel s dosud nejcitelnějšími postihy vůči Bělorusku v reakci na květnové vynucené přistání zahraničního civilního letu na minském letišti. Běloruské úřady tehdy uvěznily opozičního novináře Ramana Prataseviče, který byl na palubě, a jeho přítelkyni. Představitelé některých zemí EU krok Minsku označili za pirátství. Evropské aerolinie se začaly vyhýbat běloruskému vzdušnému prostoru a běloruským leteckým společnostem byl zakázány přelety a přistání v unii.

Nynější nová sankčí opatření se vztahují také na bankovní a pojišťovací sektor a na nástroje finančního trhu. Bělorusku, jeho vládě, veřejným institucím nebo podnikům nesmí být udělovány nové půjčky. Evropská investiční banka musí zastavit vyplácení peněz Bělorusku. Do Běloruska se ode dneška nesmějí dovážet technologie nebo software, které by tamní režim mohl využít k represím, sledování internetu nebo odposlechu telefonů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

28.6.2021 05:35
Ještě že máme i jiné výrobce potaše. Lidi, proč bojujete? Proč nežijete?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.6.2021 21:23 Reaguje na Katka Pazderů
Bojují, aby mohli žít.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist