https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/europoslanec-pavel-poc-vyzyva-verejnost-aby-podepsala-petici-proti-glyfosatum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Europoslanec Pavel Poc vyzývá veřejnost, aby podepsala petici proti glyfosátům

14.6.2017 13:51 | PRAHA (Ekolist.cz)
Postřik glyfosátu. Ilustrační snímek.
Postřik glyfosátu. Ilustrační snímek.
Evropská občanská iniciativa připravila petici Stop Glyphosate, která žádá Evropskou komisi, aby navrhla členským státům zakázat pesticidy na bázi glyfosátů, aby se změnil systém schvalování pesticidů a aby se celkově snížila spotřeba pesticidů. "Petici chybí k potřebnému jednomu milionu podpisů jen málo. Zároveň ale brzy vyprší termín, do kdy je možné podpisy sbírat," říká europoslanec za ČSSD Pavel Poc. Aktuálně zbývá jeden den na podepsání petice a schází asi 8 tisíc podpisů.
 
Poc podle svých slov v roce 2015 svým návrh pozastavil tzv. autorizaci glyfosátů, která by umožnila tyto pravděpodobně karcinogenní látky používat dalších patnáct let. "Pokud chcete, aby tento nebezpečný a pravděpodobně karcinogenní pesticid byl v EU zakázán, navštivte stránky s peticí a podepište se," vyzývá Pavel Poc. "Každý hlas se počítá, každý může být ten miliontý," říká Poc. Glyfosát je látka mimo jiné podezřívaná z karcinogenity. Odborné názory na ní se však liší, například OSN se na verdiktu neshodne sama se sebou. Jedna její složka, Agentura pro výzkum rakoviny, zmiňuje glyfosát jak „pravděpodobný“ karcinogen (samotná studie zde).


Hornbach přestal prodávat Roundup a přípravky, které škodí včelám

Organizace pro výživu a zemědělství, která také spadá pod OSN, nedávno glyfosát charakterizovala jako látku, která pravděpodobně nepředstavuje karcinogenní riziko pro člověka v důsledku požití látky. Existuje však podezření, že předseda Organizace pro výživu a zemědělství se dostal do střetu zájmů, neboť figuruje coby viceprezident International Life Science Institute, který byl dotován výrobci glyfosátu.

Glyfosát je účinná látka herbicidů, které jsou známy pod obchodními názvy Roundup, Dominator, Kaput. Vyrábí je firma Monsanto, Dow či Syngenta.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
mmo
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

sv

17.6.2017 20:48
Další důvod proč ty vylízané populistické socany nevolit. Ten kretén ví prd ale už by zakazoval.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist