https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/hornbach-prestal-prodavat-roundup-a-pripravky-ktere-skodi-vcelam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hornbach přestal prodávat Roundup a přípravky, které škodí včelám

6.5.2016 01:06 | PRAHA (Ekolist.cz)
„Pokud si spotřebitel sám pěstuje zeleninu na svém záhonku, pak nedává smysl ošetřovat ji chemicky,“ říká Daniel Brychta. Takovou zeleninu totiž může snadno koupit v supermarketu
„Pokud si spotřebitel sám pěstuje zeleninu na svém záhonku, pak nedává smysl ošetřovat ji chemicky,“ říká Daniel Brychta. Takovou zeleninu totiž může snadno koupit v supermarketu
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Roundup, Dominator, Kaput. Přípravků proti plevelu s obsahem glyfosátu se dá v českých obchodech koupit řada. Jsou oblíbené, protože jsou účinné. Hobbymarket Hornbach ale tyto prostředky letos v březnu přestal svým zákazníkům nabízet. Glyfosáty jsou považovány za zdravíškodlivé. Hornbach přestává prodávat i prostředky obsahující neonikotinoidy, pesticidy na bázi nikotinu, které jsou pravděpodobně odpovědné za úhyn včel. Jde o přípravky s názvy Decis, Calypso nebo Fast.
 

„Děláme to dobrovolně, chceme fungovat v souladu s životním prostředím a nechceme přispívat k poškozování zdraví lidí a nebo k úbytku včelstev,“ říká Daniel Brychta z Hornbachu. Market zákazníkům nabízí šetrnější varianty na biologické bázi.

„Pokud si spotřebitel sám pěstuje zeleninu na svém záhonku, pak nedává smysl ošetřovat ji chemicky,“ říká Daniel Brychta. Takovou zeleninu totiž může snadno koupit v supermarketu. „Pro domácí pěstování je biologická ochrana jediným akceptovatelným prostředkem,“ dodává.

Co je zač glyfosát?

Základní účinnou látkou Roundupu a dalších prostředků proti plevelu je glyfosát. „Ten se v rostlinách ukládá a není možné se ho zbavit omytím plodů,“ říká přírodovědec a zahradník Mojmír Vlašín. Podle něho výrobce tvrdil, že Roundup je pro člověka naprosto neškodný. „Jak se ale ukázalo, podle posledních výzkumů vede glyfosát k výživovým deficitům i systémové toxicitě a je jedním z nejdůležitějších rizikových faktorů vývoje mnoha chronických onemocnění. Studie také prokázaly, že glyfosát inhibuje cytochrom P450 (CYP) – enzymy, které jsou zásadní pro zneškodnění toxických látek ze zevního prostředí. Omezení schopnosti těchto enzymů omezuje likvidaci škodlivých látek v organismu, a tak zvyšuje i jejich škodlivost,“ říká Mojmír Vlašín.

Negativní následky jsou podle něho zákeřné a projevují se pomalu v podobě zánětlivého poškození buněk celého organismu. „Následkem jsou podle autorů dnes nejběžnější onemocnění spojované se západním způsobem stravy, jako jsou onemocnění žaludku a střev, obezita, nemoci srdce, deprese, neplodnost, autismus, nádorová onemocnění anebo Alzheimerova nemoc,“ vyjmenovává Mojmír Vlašín.

Pokud vám tráva mezi dlaždicemi nevadí, nechte ji prostě být.
Pokud vám tráva mezi dlaždicemi nevadí, nechte ji prostě být.

Je možné tyto prostředky nahradit nějakými méně škodlivými? Ano, dají, ale pro každé konkrétní použití je potřeba hledat vhodný prostředek. Někdy se ale také nemusí dělat nic. „Tam například, používá-li se glyfosát na hubení plevelů mezi dlažbou ve městě, jsou v podstatě dvě alternativy,“ říká Vlašín. „Nejlepší je nedělat s ním nic, zvlášť pokud tráva mezi dlažbou ničemu nevadí. A pokud vadí, pak je možné ji odstranit pomocí napařovacího zařízení, které pod vysokým tlakem opaří rostliny párou o teplotě 108 °C.“

Podle jeho soudu je dobře, když významný hráč typu Hornbach přestane prodávat škodlivé látky. „Pokud to bude dodržovat, pak je to rozhodně krok správným směrem,“ říká Mojmír Vlašín. „Lidé moc odborné studie o škodlivých látkách nečtou, takže pokud někdo jde příkladem, je to rozhodně dobré.“ Mojmír Vlašín dává další příklad. Firma Veřejná zeleň města Brna se podle jeho informací zavázala glyfosát vůbec nepoužívat od roku 2017.

Jak jsou na tom ostatní hobbymarkety? Ukázalo se, že je to až překvapivě nesnadné zjistit. Redakce Ekolistu na začátku dubna oslovila všechny velké hobbymarkety. Některé markety na urgence odpověděly, že svou odpověď musí konzultovat s německým ústředím, některé neodpověděly vůbec. Bizarní se ukázala komunikace s Mountfieldem. Jeho PR specialistka nám poskytla – podle našeho soudu z pohledu životního prostředí příznivou – odpověď, následně nás však požádala, abychom poskytnuté informace neuváděli, protože odpovědi musí schválit produktový specialista. Přes opakovanou žádost se tak nestalo, čili nic.


Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

reklama

 
Martin Mach Ondřej

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

6.5.2016 12:19
a proč nezakážou propagovat taky tyto přípravky v receptáři, loskutákovi nebo po lopatě ? tevevizím dávají pokuty za reklamu na tabletky na erekci a krvavé zcény ve filmu a děcka si navegují na pornostránkách už kdo ví od kolika let. to jim vadí ale jedy, ne...!!!
Odpovědět
sv

12.5.2016 20:10
Koukám, že zeleným zrůdičkám fakta nejdou pod čumák, takže zavádějí cenzuru.
Takže znova: Glyfosát je zcela bezpečný jak dokazují ty skutečně poslední výzkumy, viz http://www.bezpecnostpotravin.cz/glyfosat-efsa-aktualizuje-toxikologicky-profil.aspx
a nikoli z prstu vycucané jakobyvýzkumy, o kterých jsme se doposud nedozvěděli kdo je prováděl a za jakých podmínek, či zda jsou produktem fantazie zeleného vylízance (jak bývá v těchto případech obvyklé).
Ve srovnání s jinými druhy herbicidů a to včetně tzv. bioherbicidů je glyfosát učiněný čajíček.
To, že glyfosát a roundup je terčem kydání špíny zelených je jen a pouze zapříčiněno tím, že se roundup používá pro ošetřování roundup redy GMO. A když zelený vylízanec slyší GMO, tak mu jde vzteky pěna od huby a nemyslí na nic jiného než na to jak tuto technologii, která má šanci výrazně ekologizovat zemědělství, zničit.
Hornbach jako řetězec v rukou německého do zelena zfanatizovaného vlastníka se pak podle toho chová. Doufejme, že současná zelená nákaza německa neskončí stejně jako ta hnědá před 80 lety.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist