https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropska-komise-chysta-pravidla-k-posileni-recyklace-chce-mene-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská komise chystá pravidla k posílení recyklace, chce méně odpadu

12.3.2020 00:26 (ČTK)
Evropská komise připraví nová závazná pravidla na podporu recyklace průmyslových výrobků či textilu. / Ilustrační foto
Evropská komise připraví nová závazná pravidla na podporu recyklace průmyslových výrobků či textilu. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropská komise (EK) připraví nová závazná pravidla na podporu recyklace průmyslových výrobků či textilu. Jejich cílem má být úbytek vyprodukovaného odpadu a snížení počtu jednorázových produktů. Počítá s tím nový akční plán pro oběhové hospodářství, který komise zveřejnila včera.
 

Plán je součástí Zelené dohody pro Evropu, s jejíž pomocí chce šéfka komise Ursula von der Leyenová přizpůsobit evropské hospodářství přísným klimatickým cílům.

"Máme jen jednu planetu Zemi, ale v roce 2050 budeme spotřebovávat tolik, jako bychom měli tři. Nový plán učiní z oběhového hospodářství běžnou součást našich životů," komentoval strategii komisař pro životní prostření Virginijus Sinkevičius.

Součástí série opatření má být mimo jiné norma, kterou chce komise zabránit likvidaci používaných výrobků, které kvůli neustálým inovacím rychle zastarávají, což se týká zejména elektroniky. Prodej výrobků na jednorázové či krátkodobé použití by měl být podle chystaných pravidel zásadně ztížen.

"Mnoho výrobků se příliš jednoduše rozbije a nemůže se znovu použít, opravit ani recyklovat, nebo jsou to produkty vyrobené pouze na jedno použití. Podniky i spotřebitelé by v tom mohli objevit velký potenciál," nabádal ke změně přístupu místopředseda EK odpovědný za klimatická opatření Frans Timmermans.

Podle statistik komise se v současnosti v unii podruhé použije jen asi 12 procent materiálů po recyklaci. Každý z obyvatel EU vyprodukuje ročně přes půl tuny odpadu.

Brusel se hodlá zaměřit i na textil, jehož jsou v současnosti recyklovány pouze jednotky procent. Nové regulace se budou týkat rovněž baterií, které by se podle komise měly v budoucnu vyrábět především v podobě dobíjecích článků.

Strategie počítá i s omezením množství nadbytečných obalů či jednorázových balení u potravin.

Komise hodlá jednotlivé návrhy předložit v příštích měsících. Poté o nich bude diskutovat Evropský parlament a členské státy, jejichž souhlas je podmínkou, aby se staly realitou.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

13.3.2020 13:19
Sociální inženýři vzhůru do pekel, kam je cesta dlážděná dobrými úmysly.

Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist