https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropska-komise-nemecko-neopravnene-zvyhodnilo-velke-uzivatele-elektriny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská komise: Německo neoprávněně zvýhodnilo velké uživatele elektřiny

29.5.2018 00:10 (ČTK)
Německo musí na řadě velkých spotřebitelů elektřiny vymoci zpět miliony eur, protože měli nespravedlivou výhodu, když byli v letech 2012 až 2013 osvobozeni od poplatků za užívání distribučních sítí. / ilustrační foto
Německo musí na řadě velkých spotřebitelů elektřiny vymoci zpět miliony eur, protože měli nespravedlivou výhodu, když byli v letech 2012 až 2013 osvobozeni od poplatků za užívání distribučních sítí. / ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Pexels / Pixabay
Německo musí na řadě velkých spotřebitelů elektřiny vymoci zpět miliony eur, protože měli nespravedlivou výhodu, když byli v letech 2012 až 2013 osvobozeni od poplatků za užívání distribučních sítí. Oznámila to včera Evropská komise (EK).
 

EK, která je v 28členné unii zodpovědná za zajištění rovných podmínek, uvedla, že výjimka zvýšila finanční zátěž ostatních uživatelů elektřiny. Ti museli platit mimořádný poplatek zavedený v Německu v roce 2012.

"Všichni uživatelé elektřiny musí platit provozovatelům sítí za služby, které využívají - úplné osvobození některých od těchto poplatků je nespravedlivou výhodou a zvyšuje finanční zatížení ostatních spotřebitelů elektřiny. To je důvod, proč musí Německo nyní neuhrazené poplatky od těchto subjektů vrátit," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Výjimka, kterou Německo zrušilo v roce 2014, byla v letech 2011 až 2013 udělena společnostem s roční spotřebou nad deset gigawatthodin. Jen za rok 2012 firmy podle kalkulace EK na poplatcích ušetřily 300 milionů eur (7,73 miliardy Kč).

EK obdržela řadu stížností od spotřebitelských sdružení, energetických společností i občanů. V roce 2013 zahájila šetření, zda je osvobození od poplatků státní podporou a zda je v souladu s pravidly EU o státní podpoře.

Podle pravidel EU o státní podpoře neexistuje žádné objektivní odůvodnění, které by umožnilo úplné osvobození od poplatků za síť pro uživatele elektřiny, i když mají stabilní spotřebu elektrické energie. Každý uživatel by měl platit za náklady, kterými distribuční síť zatěžuje. Velcí a stabilní uživatelé elektřiny tyto náklady také vytvářejí a je na nich, aby tyto náklady nesly, uvádí se ve vyjádření EK.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist