https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/expert-zprisneni-limitu-pro-auta-snizi-emise-co2-o-osm-procent
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Expert: Zpřísnění limitů pro auta sníží emise CO2 o osm procent

13.11.2018 00:12 (ČTK)
V současné době je základní limit emisí CO2 u osobních automobilů stanovený na 135 g/km, od roku 2020 bude platit limit 95 g/km. / Ilustrační foto
V současné době je základní limit emisí CO2 u osobních automobilů stanovený na 135 g/km, od roku 2020 bude platit limit 95 g/km. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zpřísnění emisních limitů pro nově vyráběná osobní auta povede v horizontu 20 let k poklesu emisí oxidu uhličitého (CO2) produkovaných vozovým parkem v Česku o 8,2 procenta. Celkové emise CO2 pak klesnou o 1,1 procenta. Uvedl to nezávislý automobilový expert Antonín Šípek.
 

V současné době je základní limit emisí CO2 u osobních automobilů stanovený na 135 g/km, od roku 2020 bude platit limit 95 g/km. Ministři životního prostředí členských států EU se dále shodli na tom, že emise CO2 u osobních aut se musí snížit proti roku 2021 o 15 procent do roku 2025 a o 35 procent do roku 2030.

Zpřísněné limity emisí CO2 se podle Šípka projeví zpočátku jen u malé části vozového parku osobních aut. Jejich efekt bude záležet hlavně na stupni obměny parku osobních automobilů v ČR, respektive růstu či poklesu trhu a vozového parku. "Pokud bude park osobních automobilů v ČR nadále vzrůstat, budou i po roce 2021 emise CO2 nejprve růst a působení zpřísněných emisních limitů se projeví až později. Značnou roli při snižování emisí však budou hrát počty starých aut vyřazovaných z provozu, jakož i věková struktura a počty dovážených ojetých automobilů," podotkl.

v ČR bylo na konci září registrováno 5,774 milionu osobních automobilů v průměrném stáří 14,68 roku, což je 544 osobních aut na 1000 obyvatel. Průměr zemí Evropské unie je 587 automobilů na 1000 obyvatel, přičemž ve vyspělých zemích EU se pohybuje kolem 630 aut. To znamená, že vozový park v ČR by teoreticky mohl dosáhnout 6,7 až až 6,8 milionu osobních vozů.

Lidskou činností vzniká zhruba 25 procent emisí CO2 při výrobě elektřiny, 23 procent v budovách a domácnostech, 26 procent vyprodukují v souhrnu veškeré dopravní prostředky a zbytek připadá na jiné zdroje, například na zemědělskou produkci nebo průmyslovou výrobu. Z 26 procent emisí CO2 vypouštěných dopravními prostředky připadá na osobní automobily 30 až 50 procent. Provozem osobních automobilů tak vzniká maximálně 13 procent emisí CO2 daných lidskou činností.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist