https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/festival-hrady-cz-odstartuje-na-tocniku-zameri-se-i-na-ekologii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Festival Hrady CZ odstartuje na Točníku, zaměří se i na ekologii

11.7.2019 00:08 | PRAHA (ČTK)
Organizátoři letos nově v areálech zavádějí pasivní třídění odpadů a zálohované vratné kelímky na pivo. / Ilustrační foto
Organizátoři letos nově v areálech zavádějí pasivní třídění odpadů a zálohované vratné kelímky na pivo. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Putovní letní festival Hrady CZ startuje 12. a 13. července na středočeském hradě Točníku. Organizátoři letos nově v areálech zavádějí pasivní třídění odpadů a zálohované vratné kelímky na pivo. Za pořadatele informovala Martina Reková.
 

V každém areálu návštěvníci najdou dvě desítky míst s barevnými a textově označenými nádobami na tříděný odpad. "Nezdá se to, ale v rámci festivalu se každý týden vyprodukuje okolo sto čtyřiceti metrů krychlových odpadu, přičemž největší část tvoří právě kelímky na pivo," uvedl spoluorganizátor festivalu Michal Šesták.

Co kam odhodit? U vstupu do areálu najdete modré, žluté, černé i zelené nádoby na odpad. Se zelenými, určenými na sklo, se později již nesetkáte. Se sklem se do areálu nesmí. Ve festivalovém areálu pak najdete modré určené na papír, žluté na plasty a černé na kov. Po konci festivalu bude veškerý takto vytříděný odpad recyklovaný a následně dále využitý. S orientací, co kam patří, pomohou obrázky a popisky. Pokud si se zatříděním nějakého odpadu nebudete vědět rady, zahoďte ho do klasické skruže na směsný odpad, kterých v areálu najdete stovku.

V rámci třídění a následné recyklace odpadu je také důležitým opatřením zavedení vratných kelímků. V letošním roce se začne s kelímky na pivo, které každoročně tvoří největší množství odpadu. Jak to bude letos fungovat? Při nákupu prvního piva zaplatíte vratnou zálohu 50 Kč. Při každém dalším nákupu piva jen vyměníte prázdný kelímek za plný a nic již neplatíte. Kelímek můžete během celého dne vrátit ve všech stanech s prodejem piva a dostanete 50 korun zpět. Po 22. hodině se kelímky budou z organizačních důvodů vykupovat již jen ve stanu označeném VÝKUP KELÍMKŮ. Tento stan je vyznačený na festivalové mapce. Výkup kelímků funguje v pátek do 01:00 hodin a v sobotu do 00:30 hodin – tedy vždy půl hodiny po konci produkce. Pokud se vše podaří zvládnout, v dalším roce se přidají vratné ekologické kelímky i na další nápoje.

Připraveny budou i dětské koutky a aktivity, aby si festivalovou atmosféru mohli užít i rodiče s dětmi. Na hrad Točník bude zavedena autobusová kyvadlová doprava od železniční stanice Hořovice a zpět.

Festival pokračuje na Kunětické hoře v Pardubickém kraji (19. - 20. července), na Švihově v Plzeňském kraji (26. - 27. července), v Rožmberku nad Vltavou v Jihočeském kraji (2. - 3. srpna), na Veveří v Jihomoravském kraji (9. - 10. srpna.), v Hradci nad Moravicí v Moravskoslezském kraji (16. - 17. srpna), na Bouzově v Olomouckém kraji (23. - 24. srpna) a na Bezdězu v Libereckém kraji (30. 8. - 31. srpna). Více informací se nachází na www.hradycz.cz.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist