https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fotograf-dekker-zachytil-plejtvaka-s-lachtanem-na-jazyku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fotograf Dekker zachytil plejtváka s lachtanem na jazyku Video

31.7.2019 00:33 (ČTK)
Fotograf a biolog Chase Dekker na unikátním fotografii pořídil 22. července z lodi, na níž se vydal pozorovat velryby u pobřeží kalifornského Monterey.
Fotograf a biolog Chase Dekker na unikátním fotografii pořídil 22. července z lodi, na níž se vydal pozorovat velryby u pobřeží kalifornského Monterey.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Fotograf a biolog Chase Dekker na unikátním snímku zachytil plejtváka zaskočeného ve chvíli, kdy se mu dostal do otevřené tlamy lachtan. Duchapřítomný Dekker fotografii pořídil 22. července z lodi, na níž se vydal pozorovat velryby u pobřeží kalifornského Monterey.
 

"Viděl jsem už naprosto šílené věci, ale nic jako toto," řekl sedmadvacetiletý Dekker, který se věnuje fotografování zvířat ve volné přírodě už deset let.

V pondělí 22. července spatřil z lodě skupinu asi tří plejtváků a zhruba stovku lachtanů. Živili se z hejna ančoviček na hladině, když najednou jednoho z plejtváků zaskočilo nezvykle velké sousto.

"Pozorovali jsme je dlouho a pak se stalo to, čemu říkám životní příležitost. Pořád tomu nemohu uvěřit. Měl jsem jen zlomek vteřiny, než si plejtvák uvědomil, že na něm přistál lachtan, abych to zachytil," řekl Dekker. Podle BBC si je "na více než 100 procent" jist, že lachtan skončil dobře a nakonec odplul.

Keporkaci nemají zuby, ale kostice, jimiž filtrují z mořské vody potravu. Plejtvák podle Dekkera většinou pozře sousto z moře za pouhých pět vteřin, v tomto případě ale zůstal s otevřenými čelistmi 15 vteřin, a dal tak lachtanovi dost času na to, aby se zachránil. "Ve skutečnosti nad ním čelisti vůbec nezavřel, takže by se mu nemělo nic stát. Musel být vyděšený, ale nezraněný," soudí Dekker.

Teď směruje na Tongu se skupinou milovníků přírody, kteří si chtějí s plejtváky zaplavat. Že by někdo skončil v jejich čelistech, podle Dekkera nehrozí.

"Plaveme s nimi, ale je to chovná skupina, nebudou na lovu. Většinou tam tlamu vůbec neotevírají," ujistil Dekker. Plavci se nemusejí obávat plejtváků pod sebou, ale musejí sledovat, zda nejsou nad nimi. "Loni jich na nás pár málem skočilo. Stále vyskakují z vody, vyskočili, když jsem byl docela blízko," řekl Dekker.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist