https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fotopasti-potvrdily-v-orlickych-horach-vyskyt-vlka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fotopasti potvrdily v Orlických horách výskyt vlka

15.10.2020 19:55 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Vlk, zachycený na fotopast v Orlických horách na konci září.
Vlk, zachycený na fotopast v Orlických horách na konci září.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Fotopasti v Orlických horách poprvé v novodobé historii potvrdily trvalý výskyt vlka. Snímky z konce srpna a z konce září jsou ze dvou různých míst nedaleko česko-polské hranice. V oblasti mohou trvale žít dva jedinci, zřejmě jde o přeshraniční výskyt. ČTK to řekli zástupci Hnutí Duha, které vlky v ČR monitoruje pomocí tzv. Vlčích hlídek. Stopy vlků v Orlických horách se vyskytují několik let, ale dosud naznačovaly, že pohyb vlků je tam spíše sporadický a nejde o vlčí teritorium.
 

"Nepřetržitý pohyb vlků v oblasti Orlických hor dokazovaly stále nové přibývající nálezy. To, že se nám vlk objeví na fotopastech a definitivně tak potvrdí jeho výskyt v regionu, byla jen otázka času," sdělil koordinátor Vlčích hlídek v Orlických horách Jan Drapák.

Jedna fotopast zachytila vlka u Orlického Záhoří, druhá na hřebenech hor. "Z fotopasti nelze stoprocentně určit, jestli jde o jednoho či dva jedince, proto hovoříme o prokázaném výskytu vlka. Vzhledem k množství nálezů pobytových znaků se kloníme k tomu, že by se mohlo jednat o dva. Máme mnoho záznamů o trvalém výskytu minimálně jednoho vlka zejména na polské straně pod Orlickými horami, proto jde zřejmě o přeshraniční výskyt," řekl ČTK Drapák.

Ochranáři předpokládají, že vlčí populace se do Orlických hor rozšířila z nedalekého polského Národního parku Góry Stolowe, kde je trvalý výskyt vlků potvrzen několik let. "Pro místní přírodu je návrat vlka výborná zpráva, chovatelům však přibudou starosti. Proto jim nabízíme pomoc a podporu při přípravě projektů na lepší zabezpečení stád," sdělil vedoucí programu Šelmy Hnutí Duha Miroslav Kutal. Více informací o zabezpečení stád jsou nově na webu.

Dobrovolníci Vlčích hlídek monitorují výskyt vlků v Orlických horách od sezóny 2017/2018. Největší aktivitu vlků v tomto pohoří zaznamenali v roce 2018, poté byly nálezy různých pobytových znaků spíše sporadické. Dá se tedy usuzovat, že územím se pohybovali převážně rozptylující se jedinci nebo sem zasahovalo teritorium broumovské smečky, uvedli zástupci Hnutí Duha.

Letos na jaře byly strženy ovce u obce Šediviny v Orlických horách mimo CHKO. S největší pravděpodobností šlo o útok migrujícího vlka či více jedinců.

Vlčí smečka s výskytem v Národním parku Góry Stolowe je jednou ze tří trvale usazených smeček v česko-polském pomezí mezi Krkonošemi a Orlickými horami. Druhá je v Javořích a třetí ve Vraních horách. Vlci z těchto tří smeček působí také na Broumovsku a z části i na Trutnovsku. Ve všech třech smečkách bylo také letos potvrzeno rozmnožování.


reklama

 
Tomáš Kučera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

16.10.2020 10:22
Více vlků a méně duševních kriplů v této zemi!
Odpovědět
DA

DAG

16.10.2020 10:54 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Hluboká myšlenka. Zkuste ji rozvést.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

16.10.2020 12:41 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Hlavně dávejte na sebe pozor v místech výskytu vlků a do Orlických hor nechoďte (předpokládám, že vzhledem k tomu co nám sdělujete, nejezdíte, ale chodíte pěšky).
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

16.10.2020 11:25
Řekl bych, že většina lidí žijících tam je tím přímo "nadšená" a tetelí se blahem, že i Orlické hory mají již svého vlka.
Odpovědět
re

regis24

16.10.2020 11:59
Jak se z té fotky pozná, že je to vlk? A že je to v Orlických horách? A že je to letos?
Já vidím fotku psovité šelmy (vlk, vlčák, kříženec,...) na fotce v noci. Jo a logo ekoteroristické organizace Hnutí Duha. Nic víc.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

16.10.2020 12:38 Reaguje na regis24
Na mýtech a podvodech jsou existence ekologických hnutí a finanční příjmy jejich vedení, přímo založené.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.10.2020 18:05
Nejvyšší soud ČR rozhodl 12.10. o zamítnutí dovolání farmářů z Broumovska. Ti se dožadovali toho, aby bylo MŽP povinno „připravit návrh změny platné právní úpravy zákona o ochraně přírody a krajiny tak, aby existovala legální možnost přímé obrany před škodami způsobenými vlkem obecným,
a dále, aby došlo danou právní úpravou k regulaci počtu této šelmy na území České republiky s ohledem na místní specifikace každé oblasti s tím, že v oblasti Broumovsko bude jeho výskyt omezen absolutně s ohledem na husté osídlení oblasti a existující přímé nebezpečí pro zdraví a životy osob a výrazné škody na majetku“.

Soud své rozhodnutí odůvodnil takto :
"Způsobují-li vlci škody, mají žalobci právo požadovat náhradu škody
i ochranu svého majetku, nikoli však domáhat se soudní cestou návrhu na změnu zákona.
Soud není oprávněn uložit státním orgánům, aby vykonávaly svou kompetenci, tím méně pak, aby se tak stalo konkrétním způsobem a ve stanovené době, neboť by postupoval v rozporu s ústavními zásadami dělby moci v České republice.

Můj komentář : necháme zkrachovat farmáře a zpustnout pohraničí, protože vlk je ceněn více než občan ČR . Jasně, lidi ať jdou na pracák a zapomenou na své právo podnikat v zemědělství.
Vlci nám budou prodávat maso,mléko,sýry a vlnu a ve vesnicích si udělají svůj vlčí pořádek. Taky se budou starat o správu krajiny a zajišťovat zadržování vody , pravidelné sečení a provádět turisty po okolí.

Zůstal někomu na AOPK a MŽP zdravý rozum v hlavě? Zdá se , že ne.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.10.2020 18:24 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vidět, že jste si ještě nezvykl na život v Kocourkově:-) Lýkožrout je lesní inženýr, bobr je vodní inženýr, kormorán rybářský inženýr, no a z vlka uděláme nejvyššího živočicháře!-))

Lidé jsou nedokonalí, hloupí, přírodu jenom k...řiví. Nechme všechno na výše zmíněných odbornících, zrušme zemědělské a lesnické školy, a uvidíte, že NĚJAK to dopadne, nu ni!?-)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.10.2020 20:58 Reaguje na Miroslav Vinkler
Mne by zajímalo výkladové stanovisko k větě z odůvodnění
rozsudku, ve které se píše: ...i ochranu svého majetku,...
Mohl bych si tak to zdůvodnění vyložit po svém a to, že
mohu vlka ve své ohradě při útoku na ovce zastřelit, nebo
ho nechat zadávit ovčáckým psem. Je to stejné jako u lidí.
Když někdo útočí na můj majetek a nebo ohrožuje můj život
a život jiných osob, tak jsem oprávněn použít zbraň. To
prosím proti člověku a tak bych neviděl problém v použití
zbraně i proti zvířeti požívajícímu nějaké ochrany. Pro
chovatele by bylo dobré, si nechat u soudu vypracovat
závazné stanovisko o této možnosti ochrany zvířat a pak
by už nebyl problém vlkům výchovně při tom běsnění v
ohradě vyprášit kožich. Tak to dělávali naši předci
a tak se dělá v krajinách s "divokou" populací vlka .

Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.10.2020 21:35 Reaguje na Břetislav Machaček
Paneláková pastýřka s kavkazákem má dnes asi volno, připomenu tedy jiné osvědčené plemeno.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Irsk%C3%BD_vlkodav
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.10.2020 22:11 Reaguje na Karel Zvářal
Ona možná čeká na novou příručku o vlcích z DUHY,
aby mi konečně odpověděla na ty otázky ohledně
právní odpovědnosti za zakousnutí chráněného vlka
psem a nebo jak má chovat malochovatel deset
ovcí v ohradě za domem bez oplocení s dvoumetrovým plotem, psem a hlídáním toho psa jim samotným.
V té staré příručce "vlkomilců" to nebylo a asi
to teprve vymýšlejí, pokud na to vůbec najdou
odpověď. Už se nemůžu dočkat s čím přijde.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist