Fotopasti potvrdily v Orlických horách výskyt vlka
"Nepřetržitý pohyb vlků v oblasti Orlických hor dokazovaly stále nové přibývající nálezy. To, že se nám vlk objeví na fotopastech a definitivně tak potvrdí jeho výskyt v regionu, byla jen otázka času," sdělil koordinátor Vlčích hlídek v Orlických horách Jan Drapák.
Jedna fotopast zachytila vlka u Orlického Záhoří, druhá na hřebenech hor. "Z fotopasti nelze stoprocentně určit, jestli jde o jednoho či dva jedince, proto hovoříme o prokázaném výskytu vlka. Vzhledem k množství nálezů pobytových znaků se kloníme k tomu, že by se mohlo jednat o dva. Máme mnoho záznamů o trvalém výskytu minimálně jednoho vlka zejména na polské straně pod Orlickými horami, proto jde zřejmě o přeshraniční výskyt," řekl ČTK Drapák.
Ochranáři předpokládají, že vlčí populace se do Orlických hor rozšířila z nedalekého polského Národního parku Góry Stolowe, kde je trvalý výskyt vlků potvrzen několik let. "Pro místní přírodu je návrat vlka výborná zpráva, chovatelům však přibudou starosti. Proto jim nabízíme pomoc a podporu při přípravě projektů na lepší zabezpečení stád," sdělil vedoucí programu Šelmy Hnutí Duha Miroslav Kutal. Více informací o zabezpečení stád jsou nově na webu.
Dobrovolníci Vlčích hlídek monitorují výskyt vlků v Orlických horách od sezóny 2017/2018. Největší aktivitu vlků v tomto pohoří zaznamenali v roce 2018, poté byly nálezy různých pobytových znaků spíše sporadické. Dá se tedy usuzovat, že územím se pohybovali převážně rozptylující se jedinci nebo sem zasahovalo teritorium broumovské smečky, uvedli zástupci Hnutí Duha.
Letos na jaře byly strženy ovce u obce Šediviny v Orlických horách mimo CHKO. S největší pravděpodobností šlo o útok migrujícího vlka či více jedinců.
Vlčí smečka s výskytem v Národním parku Góry Stolowe je jednou ze tří trvale usazených smeček v česko-polském pomezí mezi Krkonošemi a Orlickými horami. Druhá je v Javořích a třetí ve Vraních horách. Vlci z těchto tří smeček působí také na Broumovsku a z části i na Trutnovsku. Ve všech třech smečkách bylo také letos potvrzeno rozmnožování.
Přečtěte si také |
Jindřiška Jelínková: Jak je to tedy s těmi vlky na Broumovsku?reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Jiří Daneš
16.10.2020 12:41 Reaguje na Lukáš KašpárekJarek Schindler
16.10.2020 11:25regis24
16.10.2020 11:59Já vidím fotku psovité šelmy (vlk, vlčák, kříženec,...) na fotce v noci. Jo a logo ekoteroristické organizace Hnutí Duha. Nic víc.
Jiří Daneš
16.10.2020 12:38 Reaguje na regis24Miroslav Vinkler
16.10.2020 18:05a dále, aby došlo danou právní úpravou k regulaci počtu této šelmy na území České republiky s ohledem na místní specifikace každé oblasti s tím, že v oblasti Broumovsko bude jeho výskyt omezen absolutně s ohledem na husté osídlení oblasti a existující přímé nebezpečí pro zdraví a životy osob a výrazné škody na majetku“.
Soud své rozhodnutí odůvodnil takto :
"Způsobují-li vlci škody, mají žalobci právo požadovat náhradu škody
i ochranu svého majetku, nikoli však domáhat se soudní cestou návrhu na změnu zákona.
Soud není oprávněn uložit státním orgánům, aby vykonávaly svou kompetenci, tím méně pak, aby se tak stalo konkrétním způsobem a ve stanovené době, neboť by postupoval v rozporu s ústavními zásadami dělby moci v České republice.
Můj komentář : necháme zkrachovat farmáře a zpustnout pohraničí, protože vlk je ceněn více než občan ČR . Jasně, lidi ať jdou na pracák a zapomenou na své právo podnikat v zemědělství.
Vlci nám budou prodávat maso,mléko,sýry a vlnu a ve vesnicích si udělají svůj vlčí pořádek. Taky se budou starat o správu krajiny a zajišťovat zadržování vody , pravidelné sečení a provádět turisty po okolí.
Zůstal někomu na AOPK a MŽP zdravý rozum v hlavě? Zdá se , že ne.
Karel Zvářal
16.10.2020 18:24 Reaguje na Miroslav VinklerLidé jsou nedokonalí, hloupí, přírodu jenom k...řiví. Nechme všechno na výše zmíněných odbornících, zrušme zemědělské a lesnické školy, a uvidíte, že NĚJAK to dopadne, nu ni!?-)
Břetislav Machaček
16.10.2020 20:58 Reaguje na Miroslav Vinklerrozsudku, ve které se píše: ...i ochranu svého majetku,...
Mohl bych si tak to zdůvodnění vyložit po svém a to, že
mohu vlka ve své ohradě při útoku na ovce zastřelit, nebo
ho nechat zadávit ovčáckým psem. Je to stejné jako u lidí.
Když někdo útočí na můj majetek a nebo ohrožuje můj život
a život jiných osob, tak jsem oprávněn použít zbraň. To
prosím proti člověku a tak bych neviděl problém v použití
zbraně i proti zvířeti požívajícímu nějaké ochrany. Pro
chovatele by bylo dobré, si nechat u soudu vypracovat
závazné stanovisko o této možnosti ochrany zvířat a pak
by už nebyl problém vlkům výchovně při tom běsnění v
ohradě vyprášit kožich. Tak to dělávali naši předci
a tak se dělá v krajinách s "divokou" populací vlka .
Karel Zvářal
16.10.2020 21:35 Reaguje na Břetislav Machačekhttps://cs.wikipedia.org/wiki/Irsk%C3%BD_vlkodav
Břetislav Machaček
16.10.2020 22:11 Reaguje na Karel Zvářalaby mi konečně odpověděla na ty otázky ohledně
právní odpovědnosti za zakousnutí chráněného vlka
psem a nebo jak má chovat malochovatel deset
ovcí v ohradě za domem bez oplocení s dvoumetrovým plotem, psem a hlídáním toho psa jim samotným.
V té staré příručce "vlkomilců" to nebylo a asi
to teprve vymýšlejí, pokud na to vůbec najdou
odpověď. Už se nemůžu dočkat s čím přijde.