Jindřiška Jelínková: Jak je to tedy s těmi vlky na Broumovsku?
Podle vyhodnocení tzv. vlčího roku 2018/2019 zasahuje na naše území 18 vlčích teritorií, přičemž naprostá většina teritorií je přeshraničních. Letos je potvrzeno rozmnožování u několika smeček, populace vlků se postupně na větší části našeho území po cca 150 letech etabluje. První potvrzené rozmnožování v Čechách je z roku 2014 v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj, kde v současné době je jedno vlčí teritorium. Na našem území se potkávají dvě geneticky odlišené populace: karpatská ze Slovenska a středoevropská nížinná původem z oblasti Lužice. Na Šumavě již byl potvrzen výskyt jednoho vlka pocházejícího z alpské populace. Lze říci, že území České republiky je křižovatkou, na které dochází k potkávání vlčích (sub)populací. Tato propojenost /konektivita/ je důležitá pro udržení životaschopné populace vlka obecného nejen u nás, ale v celé Evropě.
Konflikt, který s sebou rostoucí populace vlka přináší, je zřejmý. Hospodáři byli zvyklí pást svá zvířata bez větší ochrany, nebylo třeba je zabezpečovat proti útokům vlka lepšími ohradami nebo elektrickými ohradníky. Pastevečtí psi jako tradiční pomocníci ovčáků z našich pracovních chovů vymizeli.
Naše krajina je z většiny kulturní krajinou. Proč se zde dnes vlkům daří? Jsou totiž přizpůsobiví a mají dostatek potravy - vysoké stavy srnců, jelenů či divokých prasat. Jistě se s mnohými shodneme na tom, že (přinejmenším) lokálně přemnožené stavy spárkaté zvěře a prasat se nedaří udržovat na stavech, které by nepůsobily škody na lese a jeho obnově, stejně jako na zemědělských plodinách. Uvádí to i sám pan europoslanec. Vlk je vrcholový predátor, člověku je při regulaci stavů zvěře pomocníkem, zvěř je ostražitější, reaguje na jeho přítomnost. Slabé a nemocné kusy nebudou přežívat tak snadno, jako tomu bylo v nedávné minulosti. Co se stane, když si vlk bude moci vybrat mezi honbou za laní či srnou a ulovením snadno dostupné kořisti v podobě ovce na pastvině obehnané pouze jedním či dvěma dráty? Odpověď je nasnadě. Kvalitní zabezpečení stád je proto klíčové.
Program péče o vlka obecného (dále Program) byl Ministerstvem životního prostředí schválen v letošním březnu. V tomto strategickém dokumentu se státní ochrana přírody snaží definovat opatření, která pomohou minimalizovat konflikt mezi ochranou vlka a socioekonomickými zájmy obyvatel. Nejvíce postiženou skupinou jsou samozřejmě hospodáři v krajině, majitelé hospodářských zvířat. Kompenzace za škody vlkem program péče o vlka nezavádí, ty se vyplácí podle zákona č. 115/2000 Sb., tedy již dvacátým rokem. Program ale na základě zkušeností chovatelů definuje nedostatky, které zákon a prováděcí vyhláška mají, a připravuje se jejich novela. Zákon o náhradách škod zároveň v současné podobě nestanovuje povinné minimální zabezpečení hospodářských zvířat jako podmínku pro vyplacení náhrady. Dochází tedy k vyplácení náhrad škod na hospodářských zvířatech přesto, že majitel má stádo ochráněné stejně jako v době, kdy vlk v naší krajině nebyl. Na mnohých pastvinách proto dochází k útokům vlka opakovaně. Zajištění zvířat před útoky predátorů přitom vyplývá ze zákona č. 246/1992 Sb. (zákon na ochranu zvířat proti týrání). Stát nabízí na oplocení, pastevecké psy a košáry /zařízení pro bezpečnější nocování ovcí a koz/ dotace z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Zde lze hradit až 100 % nákladů na zabezpečení hospodářských zvířat. Byl sestaven manuál pro chovatele (Průvodce financováním prevence škod způsobených vlkem obecným, nebo zde), aby byl pro ně tento dotační program dosažitelnější, jelikož administrativně se jedná o náročný proces. Existují doporučená opatření na ochranu hospodářských zvířat před útoky vlka, která budou v brzké době nahrazena Standardem. Mezi hlavní doporučující zabezpečení pasených zvířat před útoky vlka patří elektrické mobilní ohradníky ideálně v kombinaci s pasteveckými psy a změna organizace pastvy (častější přehánění, zahánění na noc, menší stáda). Nejedná se o 2-3 metrové ploty v krajině, takové opatření není nikde uváděno ani podporováno. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR přímo v terénu také chovatelům vhodné způsoby zabezpečení doporučují. Od roku 2021 by v novém OPŽP měly být pro menší projekty do 200 tis. EUR umožněny zjednodušené metody vykazování. To zásadně sníží i složitost podání žádosti na preventivní opatření ze strany hospodářů.
Nyní probíhají ve spolupráci se zemědělskými experty a chovateli přípravy pro zavedení plošné platby na krytí vícenákladů souvisejících s náročnější organizací pastvy kvůli přítomnosti vlka v pasených oblastech. Poté, co Ministerstvo zemědělství odmítlo zavedení této podpory chovatelům v rámci zemědělských dotací, hledáme podporu z národních zdrojů v resortu Ministerstva životního prostředí.
Program nezpřísňuje ochranu vlka. Vlk obecný je u nás podle současné evropské a tedy i naší legislativy chráněn a proto musíme řešit konflikt mezi jeho ochranou a zájmy určitých skupin obyvatelstva. Řešením však není odchyt problémových vlků a jejich vypouštění tam, kde by pomáhali snižovat stavy přemnožené spárkaté zvěře působící miliardové škody. To je, s odpuštěním, laická představa. Vlk, který je naučen na ovce, by je patrně hledal i v novém teritoriu, a pomoc s redukcí stavů zvěře potřebujeme na většině našeho území. Problémoví vlci jsou proto dalším tématem, které Program řeší. Cílem je nastavit takový systém, kdy stát bude umět problematické jedince definovat, poznat, řešit i eliminovat. Vlk, který bude opakovaně překonávat kvalitně provedená ochranná opatření hospodářských zvířat, bude klasifikován jako problematický a bude možné řešit jeho odstranění z populace. Tato možnost formou výjimky podle zákona č. 114/1992 Sb. existuje již dnes. Vlk, který by napadl člověka, bude řešen bezodkladně, v režimu tzv. krajní nouze. Je potřeba říci, že poslední útok volně žijícího vlka na člověka byl zaznamenán v roce 1974 ve Španělsku. Ostatní útoky vlků na člověka z recentních dob (Polsko, Dolní Sasko) byly vždy útoky vlků buď nemocných, nebo pocházejících z chovu v zajetí, nebo bylo DNA analýzou zjištěno, že se o vlka nejednalo.
Schválení Programu předcházely diskuse se zástupci svazů chovatelů hospodářských zvířat, Českomoravskou mysliveckou jednotou i Ministerstvem zemědělství. Požadavek regulace vlků, nebo tzv. rajonizace (oblasti, kde bude vlk chráněn a kde bude regulován) a stanovení počtu vlků, který bude tolerován, jsou témata, na kterých nebyla nalezena shoda. Program má za cíl definovat příznivý stav populace vlka na základě vědeckých poznatků a přístupů, ideálně ve shodě s okolními zeměmi, se kterými sdílíme tytéž populace. Pojem příznivý stav druhu z hlediska ochrany tak, jak je definován směrnicí o stanovištích a zákonem č. 114/1992 o ochraně přírody a krajiny, v sobě nezahrnuje jen početnost vlků, ale zohledňuje i dostatek vhodných stanovišť pro zajištění rozmnožování a pro trvalou existenci druhu. Jednání s polskými a německými kolegy na toto téma již probíhají a v příštím roce bude připravena aktualizace Programu.
Souhrnně řečeno, Program ochranu vlka nezpřísňuje, ani nemůže. Jeho snahou je nastavit relevantní dotační podporu pro preventivní ochranu hospodářských zvířat, plošnou podporu zemědělským subjektům na krytí vícenákladů a také zajistit rychlé a spravedlivé vyplácení náhrad škod. To samozřejmě nemůže probíhat bez spolupráce s chovateli hospodářských zvířat. Výše zmiňovaný Standard a materiál k řešení problematických vlků je nyní předmětem diskuse mezi státní ochranou přírody a představiteli svazů chovatelů hospodářských zvířat.
K výzvě pana europoslance k hledání rychlého řešení mohu konstatovat, že ano, řešení hledáme. Mělo by pomoci chovatelům hospodářských zvířat, a zároveň umožnit, aby vlci v naší krajině nadále žili.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (321)
david matoušek
19.10.2020 10:40Jiří Daneš
19.10.2020 18:31 Reaguje na david matoušekJiří Daneš
19.10.2020 18:35 Reaguje na Jiří DanešMajka Kletečková
19.10.2020 23:49 Reaguje na Jiří DanešJarek Schindler
20.10.2020 08:01 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
20.10.2020 11:35 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
20.10.2020 11:49 Reaguje na Majka KletečkováJan Šimůnek
20.10.2020 17:47 Reaguje na Majka KletečkováJarek Schindler
21.10.2020 09:01 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
21.10.2020 09:19 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
21.10.2020 20:44 Reaguje na Jan ŠimůnekCanis lupus albus až po Canis lupus pallipes.
No a hodně velká variabilita je i v rámci jednotlivých poddruhů.
Viktor Šedivý
20.10.2020 08:29 Reaguje na Majka KletečkováTeď jsou tu lidé a pro vlky už není místo.
Majka Kletečková
20.10.2020 11:54 Reaguje na Viktor ŠedivýJarek Schindler
20.10.2020 12:14 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
20.10.2020 15:20 Reaguje na Jarek SchindlerJan Šimůnek
20.10.2020 17:51 Reaguje na Majka KletečkováA proč to vše dělat, když daleko jednodušší je obnovit původní, naprosté většině lidí vyhovující stav kulturní krajiny bez vlků.
Majka Kletečková
20.10.2020 18:47 Reaguje na Jan ŠimůnekHlídací psy považuji také za nejlepší ochranu majetku před lidskými zloději.
Jiří Daneš
20.10.2020 20:12 Reaguje na Majka KletečkováMy jsme bez jakýchkoliv obav a ohrožení chodili jako děti do lesa i na louky, jako dítě jsem za Protektorátu o prázdninách chodil s obecním pastýřem a mnoha dalšími dětmi, pást babiččina domáci zvířata na neoplocené obecní pastviny a louky. To už si Vaše děti, i kdyby byli opět obecní pastýři, nebudou moct dovolit.
POČET LIDÍ ZABITÝCH NA ZEMĚKOULI RŮZNÝMI DRUHY ZVÍŘAT V R. 2016
žraloci: 4
vlci: 10
lvi: 100
sloni: 100
krokodýli: 1,000
sladkovodní plži: 10,000
psi: 13,000
hadi: 75,000
lidé: 546,000
komáři: 780,000
Marcela Jezberová
21.10.2020 08:51 Reaguje naMajka Kletečková
21.10.2020 13:31 Reaguje na Marcela JezberováMarcela Jezberová
21.10.2020 08:49 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
21.10.2020 13:33 Reaguje na Marcela JezberováJiří Daneš
20.10.2020 19:56 Reaguje na Majka KletečkováJaromír Lukavský
14.12.2020 16:51 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
19.10.2020 23:47 Reaguje na Jiří DanešPlha z Kojčic
20.10.2020 07:42 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
20.10.2020 11:38 Reaguje na Plha z KojčicHunter
20.10.2020 11:49 Reaguje na Majka KletečkováJarek Schindler
20.10.2020 11:51 Reaguje na Majka KletečkováJan Šimůnek
20.10.2020 17:53 Reaguje na Majka KletečkováJiří Daneš
20.10.2020 20:14 Reaguje na Majka KletečkováBřetislav Machaček
19.10.2020 10:53Míň teplých místeček a více práce v terénu s klackem v ruce při obraně
stád před vlky. To je ale práce na slunci, v dešti i chladnu a ten smrad
oveček a hnoje fuj! Tak raději mudrovat, natáhnout ruce pro dotace a je
vystaráno. Osud chovatelů je ji ukradený a osud pastvin bez zvířat taky.
A pokud je cílem zaplocená krajina a kolem hladové smečky vlků, tak je
to už zcela zvrácené.
Zbyněk Šeděnka
19.10.2020 11:21 Reaguje na Břetislav MachačekMajka Kletečková
19.10.2020 23:54 Reaguje na Břetislav MachačekJan Knap
19.10.2020 11:49Jarda Farda
19.10.2020 13:51 Reaguje na Jan KnapStejne jako u nas jsou "zive sekacky" pouzivane na Slovensku a tento problem resi s pomoci ovcackych psu. Na SK totiz zustalo pastevecka tradice neprerusena. Co opravdu resi jsou premnozeni medvedi - nikoliv vlci.
Nez mi budete oponovat, zjistete si realny stav veci - doporucuji:
>>> Približne 80 % strát sa vyskytuje na cca 12 % salašov. Miestne podmienky, najmä používanie preventívnych opatrení, však majú veľký vplyv na veľkosť strát oviec v jednotlivých stádach
Vysoké straty sú v niektorých prípadoch spájané s nedostatočnou aplikáciou preventívnych opatrení. Problémy môže spôsobiť nesprávne použitie alebo údržba oplôtkov, nedostatočne zaškolený personál, alebo nesprávne použité strážne psy. <<<
http://www.sopsr.sk/files/PS-o-vlka-draveho-na-Slovensku.pdf
Uplne beze ztrat to nebude nikdy.
PS: Ne, nejsem v zadnem hnuti a nerikam, ze nema existovat zadna regulace vlci populace. Jen se branim jednoznacnym resenim
Jarek Schindler
19.10.2020 14:33 Reaguje na Jarda FardaJinak v žádném eko hnutí být nemusíte. Ono úplně stačí nechat se zblbnout jejich propagandistickými materiály.
Jarda Farda
19.10.2020 15:16 Reaguje na Jarek SchindlerK hlavnimu duvodu me reakce - jak to delaji na SK - jste se nevyjadril
david matoušek
19.10.2020 17:10 Reaguje na Jarda FardaJarek Schindler
19.10.2020 18:38 Reaguje na Jarda FardaMarcela Jezberová
21.10.2020 08:58 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
21.10.2020 09:12 Reaguje na Marcela JezberováMarcela Jezberová
21.10.2020 09:38 Reaguje na Jarek Schindlerregis24
19.10.2020 12:48Schválení Programu předcházely diskuse se zástupci svazů chovatelů hospodářských zvířat, Českomoravskou mysliveckou jednotou i Ministerstvem zemědělství.
Diskuse tomu předcházela, ale jaksi zapomněla paní dodat, že všechny návrhy hospodářu v krajině byli shozeny pod stůl a program je dílo pouze ochránců Duhy a AOPK.
Stejně tak nám opakuje hlouposti které nefungují nikde v Evropě - ochrana stád ohradníky, atd...
Leon Zumr
19.10.2020 13:01Jarek Schindler
19.10.2020 13:17Z toho co jsem přečetl mě zajímá ještě jedna věc na kterou byste Vy paní Jelínková, jako garantka Programu péče o vlka a zaměstnankyně AOPK měla být schopna odpovědět.
Po letech první pozorovaný vlk v Německu byl plavec z roku 1991. Přes různá další pozorování se dá asi znovuosídlení Lužice vlkem datovat do roku 2000. Na znovuosídlení se měli podílet vlci z pobaltské populace na severovýchodě Polska. Otázkou je jak nyní můžete dle DNA rozlišovat středoevropskou nížinnou populaci? Během dvaceti let se DNA snad nemohlo vlivem prostředí natolik změnit aby bylo možné odlišit novou populaci od té původní. Jediným rozumným vysvětlením je, že je známá DNA středoevropskou nížinnou populaci zakládajících vlků a ta je hodně geneticky odlišná od populace pobaltské. Takže zase jsme u otázky odkud pocházejí vlci kteří založili tu středoevropskou nížinnou populaci pokud jejich DNA je odlišná od vlků, kteří údajnou migrací měli tu populaci založit? No a nebo. Jak je možné, že přes baltický původ zakladatelů středoevropské nížinné populace jsou současní vlci tak geneticky odlišní aby šlo odlišit jednotlivé populace? ATD.
Jiří Havlík
19.10.2020 14:37 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
19.10.2020 14:44 Reaguje na Jiří HavlíkJarek Schindler
19.10.2020 13:21Jarda Farda
19.10.2020 13:53 Reaguje na Jarek SchindlerPokiaľ majú vlky k dispozícii dostatok prirodzenej koristi, škody na domácich zvieratách majú z ekonomického hľadiska podružný význam. Na druhej strane sú straty spôsobené vlkom citlivo vnímané chovateľmi zvierat. Vlk využíva vhodnú príležitosť na ulovenie koristi.
Hospodárske zvieratá majú oslabenú schopnosť brániť sa útokom šeliem, preto je potrebná ich aktívna
ochrana zo strany človeka. Nechránené stáda oviec, kôz a rožného statku sú ľahkou korisťou vlka.
Novšie výskumy poukázali na to, že niektoré svorky sa môžu špecializovať na hospodárske domáce
zvieratá. Keďže potravné zvyky vlkov sa prenášajú učením z rodičov na potomstvo, je vysoký predpoklad, že tradícia útokov na hospodárske zvieratá sa stane súčasťou života určitých svoriek (SKUBAN 2005, FINĎO, SKUBAN 2011).
Jarek Schindler
19.10.2020 14:42 Reaguje na Jarda FardaNo ano, některé smečky se specializují na jednoduchou kořist. No a tyhle smečky by měly být bez pardonu eliminovány. To je to, po čem se zde již delší čas volá. To jsou ti problémoví jedinci a jejich regulace by měla být součástí té péče o vlka. U nás je zatím přirozené kořisti dost a přesto vzrůstají útoky vlků na ty hospodářská zvířata.
Jarda Farda
19.10.2020 15:27 Reaguje na Jarek Schindlerdavid matoušek
19.10.2020 17:16 Reaguje na Jarda FardaMajka Kletečková
20.10.2020 00:01 Reaguje na david matoušekMajka Kletečková
20.10.2020 12:04 Reaguje na Majka KletečkováJarek Schindler
19.10.2020 18:30 Reaguje na Jarda FardaMajka Kletečková
20.10.2020 12:27 Reaguje na Jarek SchindlerMichal Konečný
20.10.2020 18:35 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
20.10.2020 12:01 Reaguje na Jarda FardaJarek Schindler
20.10.2020 12:17 Reaguje na Majka KletečkováJan Olejníček
20.10.2020 13:44 Reaguje na Majka KletečkováMichal Konečný
20.10.2020 18:39 Reaguje na Majka KletečkováHunter
19.10.2020 17:26 Reaguje na Jarda FardaZ dnešnej návštevy poľsko/slovenského pohraničia, obec Bobrov. Každý rok problémy s vlkmi, kopa prebdených nocí, strhnuté ovce... Poľský bača o pol kilometra ďalej... "Ujec a Vy nemáte problém s vlkmi?" "Nie, nemáme." "Ako je to možné, tu pol kilometra pod kopcom si nevedia s vlkmi rady a Vy nič..." "My máme lepšiu mušku kamarát..." Tak len toľko k celoročnej ochrane vlka v Poľsku...
Marcela Jezberová
21.10.2020 09:02 Reaguje na Jarda FardaPetr Pekařík
20.10.2020 05:59 Reaguje na Jarek SchindlerJan Šimůnek
19.10.2020 13:25Dalším problémem je obrovská arogance, s jakou vlkomilové prohlašují své chovy vlků (ve skutečnosti kříženců s vysokým podílem psa, jak ukázaly genetické výzkumy, i řada zpochybnění škod na základě genetické analýzy útočníků*) za nadřazené zájmům normálních, na rozdíl od nich užitečných, lidí, kteří pracují a vytvářejí, na rozdíl třeba od pracovníků AOPK, nějaké reálné hodnoty. Kilo skopového má rozhodně větší hodnotu než všechno, co AOPK vytvořila za celou svou existenci.
A třetí věcí, která mě na celé téhle problematice vadí, že AOPK nenese za své aktivity naprosto žádnou odpovědnost. Za normální stav bych považoval to, že by se škody způsobené vlky hradily ze mzdových prostředků AOPK a podobných organizací, klidně až na nějaké sociální minimum, pokud by takovýchto kauz bylo během roku víc.
-----------------
* Geneticky je vlk v podstatě jen jedno ze psích plemen (což samo o sobě zpochybňuje jeho vzácnost). Jeden a tentýž jedinec může žít část života jako vlk a část jako pes, nejen v povídkách pánů Londona nebo Setona, ale i podle Brehma a podobných odborných zdrojů.
Problém je, že ve vlčí smečce se předává určitý typ "vlčího" chování, které pak provádějí i psi, kteří se k ní přidali. Je zajímavé (byl o tom asi před rokem, možná i dřív, článek na Oslovi), že psi, kteří zdivočí tam, kde se vlci nevyskytují, se chovají naprosto odlišně.
Jarda Farda
19.10.2020 13:57 Reaguje na Jan Šimůnek"Jedine" reseni predkladaji prave arogantni lide.
Anyr
19.10.2020 14:49 Reaguje na Jarda FardaAle jedno ti napsat musím... nediskutuj tu. Nemá to smysl. Diskuze na ekolistu je o "vyměšování duše slovy", jinak řečeno je to takový "kbelík na egoistické zvratky", v žádném případě se nejedná o skutečnou diskuzi. I když věřím, že ekolistu zvedá návštěvnost a proto ji nezruší. :)
Zláště pak nereaguj na Daneše a Šimůnka. Jsou to trolové ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Troll_(internet) ) v kombinaci s proruským smýšlením, násilí, ega a dozvuky socialismu.
Ovšem jsou to jen rady, a pokud se rozhodneš vytrvat a dále, stále dokola a marně, zde "diskutovat", pak ti přeju fakt hodně štěstí a zvláště velmi pevné nervy.
Abych pak závěrem vzdělal zdejší "diskutující"...:
"Diskuse od účastníků vyžaduje:
-věcnost: věnovat se tématu a argumentovat, nikoli napadat nebo překřikovat,
-otevřenost: nevylučovat nikoho, kdo může k danému tématu přispět;
- poctivost: podstatné informace nesmějí účastníci zatajovat nebo tvrdit něco, čemu sami nevěří;
- trpělivost: pochopení argumentů druhého může vyžadovat čas;
- zdvořilost, která vyjadřuje společný zájem všech na každé věcné informaci.
Zkušenost ukazuje, že taková diskuse může být pro hlubší poznání složitých jevů velmi užitečná, protože překonává přirozené jednostrannosti účastníků a zvyšuje pravděpodobnost, že se na nic důležitého nezapomnělo. Některé diskuse jsou méně náchylné k polemikám, například diskuse řešení v matematice, obtížnější je dodržet požadavky diskuse ve vědě, v právu nebo dokonce v politice."
Je mi smutno z toho, co tu zdejší redakce dopustila. I proto už žádné peníze nezasílám.
Jarda Farda
19.10.2020 15:25 Reaguje na AnyrNevim zda jsou Daneš a Šimůnek trollove, ale moc schopnosti vest vecnou debatu nemaji.
V kazdem pripade dekuji za reakci :-)
Anyr
19.10.2020 16:20 Reaguje na Jarda FardaJa bych ti s tim narusovanim milerad pomohl, ale jsem celkem vznetliva povaha, a kdyz ctu "slunce je cerne a vychazi na jihu, nic muj nazor nezmeni a kdo nesouhlasi, ten se musi odstranit z meho statu jako nejvetsi nepritel", tak se pak nechavam unaset a nedavam to.
Ale fakt me tesi, jak jsi tu dnes psal, tak jen tak dal a nenechat se prevalcovat jako ja. Ale zase mam vic casu na peci o prirodu v praxi, tj fakt. :))
Břetislav Machaček
19.10.2020 17:59 Reaguje na Anyrkterý se nebojí světlic a klidně vyčkává 50
metrů od člověka, zda se nebude moci vrátit
k lovu ovcí v ohradě, je zcela normální vlk?
Prosím krátkou odpověď na tuto otázku. Mi
nejde o normálně se chovající šelmy, ale o ty, které ztratily plachost a otázkou času může být, že je budeme potkávat uprostřed vesnic.
To už bude přes čáru pro většinu obyvatel republiky a už to asi ničím neobhájíte .
Není lépe jim vštěpit tu plachost dříve,
než k tomu dojde? Uvědomte si, že pak dojde
k radikálnímu řešení ke škodě všech vlků.
Anyr
19.10.2020 19:42 Reaguje na Břetislav MachačekNikdy jsem tu netvrdil nic z toho, z čeho mě osočujete. Pokud správně čtu, nenapsal jsem o vlkovi ani zmínku - psal jsem pouze o neexistenci diskuze na ekolistu. To zaprvé.
Zadruhé, stejně jako drtivá většina zdejších "nediskutujících" pálíš jedno tvrzení vedle druhého. Ve skutečné diskuzi by mělo být tvrzení vždy podepřené zdrojem, studií, výzkumem, rozborem a tak podobně. Jen ty jsi zvládl napsat následující "fakta":
1) Existence vlků, kteří se nebojí světlic, který vyčkává 50 metrů od člověka na možnost opětovného lovu ovcí v ohradě, plus narážku na jeho "normálnost".
- můj protiargument by byl takový: celý článek je "jedna paní povídala". Všichni jsme se setkali v životech se spoustou velmi přehnaných, až vybájených tvrzení, a je nutné počkat na nějaké potvrzení, doložení, a tak podobně. To, že tam byl "očitý" svědek, není moc důležité. Na světě je spousta očitých svědků výskytu mimozemšťanů, mokele mbembe, kongamata, yettiho, nebo poctivých politiků, a nevšiml jsem si, že by to bylo bráno jako průkazný důkaz.
2) Šelma, která ztratila plachost - pokud takové skutečně jsou, zatím je to spíš další rozšířený a ničím prokázaný evergreen "diskutujích" a majitelů stád - se jen a pouze přizpůsobila podmínkám, ke kterým ji donutil člověk. Vina za to padá na jeho hlavu, a pokud se nemýlím, stále nežijeme v zemi, kde by se nevolalo po potrestáné viníků, ne? :) Trochu filozofie, ale dovolte mi ji. Člověk by měl být čestný a spravedlivý, a ne komunista. :D
3) Dále nepřímo v lidech vyvoláváte "až jistotu" vlků, kteří budou chodit procesím ve městecha vesnicích, a číhat na zástupy Karkulek, aby je mohli sežrat. To není fér, i když chápu, že reklama myšlenek (a výrobků) na základě vyvolání obavy a strachu je dnes velmi moderní.
4) Tvrdíte, že pak dojde k radikálnímu řešení ke škodě všech vlků, což je další neprůkazné tvrzení, které vlastně předem viní lidi z vážného porušení zákona. Pevně věřím, že protiprávní jednání tu už není tak standardní věcí jako tomu bylo před několika desítkami let a že nesouhlas či škoda na "majetku" (chudáci ovce, že jsou majetkem, že?) nebude řešena vskutku pitomým způsobem, který by nejen že nic skutečně nevyřešil, ale především zvýšil nepřátelství všech stran.
Teď napíšu svůj názor, nikoliv tvrzení, tak to, pěkně prosím, berte na zřetel.
Češi jsou velmi, velmi citliví na změny, mnohem častěji se tu spíše "žije vzad", aneb co dělal můj prapraděda budu dělat taky. Všichni si musí uvědomit, že právě činy našich předků dovedli svět tam, kde je dnes. V tomto případě jejich "boj o přežití" vedl až k tomu, že si člověk začal myslet, že příroda je tu pro něj, a že bez ohledu na ekosystémy si může dělat co chce, konkrétně pak v krajině nechat jen věci, které může ovládat a jsou mu ku prospěchu (co je skutečným prospěchem je na další diskuzi, ale podle mě jeto především zdravá příroda, na které stojí a s ní i padá celá civilizace této planety). Nuže, vedlo to i k vyhubení vlka, a velkému přemnožení jeho kořisti, kterou myslivci v žádném případě nedokáží regulovat (toto mé tvrzení si lze snadno ověřit chvilkovým hledáním v literatuře a na internetu). Pak, celkem přirozeně, se našla skupina lidí, kteří se zasadili o opětovné znovurozšíření vlka na území ČR (ne vypouštění, jak se také často tvrdí; vlci u nás jsou přirozeným výskytem z okolí - i toto tvrzení lze ověřit snadno na netu).
Nu a k věci: je to jen o tom, že Češi, i čeští chovatelé, musí znovu přijmout - a to pro konečné blaho všech - ZMĚNU. Naučit se žít s vlkem v lese, tak, jako to zvládají v okolních zemích. Pokud lze úspěšně chovat velká stáda ku příkladu na Kavkaze (tu je o tom velmi zajímavé video: https://www.youtube.com/watch?v=3acrPzOGNjM) s vlkem vedle chovných zvířat, tak to půjde i tady.
Jediný problém je ten, proč by se lidé, zvláště chovatelé, měli přizpůsobit? Namáhat se, když do teď nemuseli?
Podle mě je odpověď snadná: protože se lidstvo snad umí učit ze svých chyb, i z chyb tolik opěvovaných předků, kteří z neznalosti spoustu věcí zkazili, a když tedy dnes už víme opět lépe, jak naše zásahy do přírody dopadají, tak bychom všichni měli svorně pracovat na co nejlepším obnovení původních, lokálních ekosystémů. Jistě, nikdy to tu nebude jako v patnáctém století, ale i tak lze ovce na noc zahánět do ovčína, mít pastevecké psy a SKUTEČNÉ ohrady, klidně i dotované, a dělat to vše buď pro lásku k přírodě, či alespoň pro vědomí toho, že bez přírody, bez zdravé přírody, nebudeme moci dlouhodobě vydržet.
A argument, že "žijeme v kulturní krajině" není moc fér - žijeme v takové krajině, jakou ji uděláme, nebo jakou jí dovolíme být. Ale myslím, že nastal čas si uvědomit, že člověk nedokáže neustále a bez následků vše ohýbat podle své vůle a sých přání.
Na závěr ještě pár věcí: omlouvám se za případné chyby a překlepy, dále připomínám že se jedná o můj subjektivní názor, a doporučuji k prostudování knihy profesorky H. Librové.
Tak, odesílám a padám, za měsíc nebo dva se sem opět mrknu, častěji na to nemám sílu. :D
Přeji všem "diskutujícím" hezké urážení se, ideálně v prvních větách příspěvků. Skutečně tím děláte velkou službu všem, a hezky plivete na vámi tak milované předky.
Milan G
19.10.2020 20:47 Reaguje na AnyrA ty chceš ostatní poučovat jak mají diskutovat. To jsi mně teda rozesmál.
Břetislav Machaček
20.10.2020 09:48 Reaguje na Anyrv něm chovat žraloky. To je pouze přirovnání těch možností
zdejší krajiny a tu nezměníte bez
radikálního snížení obyvatel a
likvidace všemožných staveb.
Mimo nějakých všeobecných blábolů
mi stále nikdo nevysvětlil co bude
s chovateli 10 ovcí a jejich pozemky po ukončení chovu. Oni si nebudou pořizovat k 1O ovcím 2 psy a trnout strachy, co je čeká po návratu z práce. Budiž větší chovatelé to možná ustojí za cenu pořízení těch psů, hlídání 24 hodin denně a pak
cenou skopového v ceně žraločího stejku. Kdysi běžné skopové leželo na pultech řeznictví a dnes o něho už nezavadím. To samé platí o
pravé ovčí brynze a bude ještě hůř. Moji předci se při chovu ovcí, koz
a krav nemuseli o ně obávat a mimo
nemocí jim nic nehrozilo. Dnes už
s tím skončil i můj kamarád a to
zásluhou vašich milovaných vlků.
Jednu si odtáhli, zbytek dotrhali
a skončily v kafilérii. Jeho vnuci
to obrečeli a on to už vzdal.
Z louky bude brzo náletový les
a podobně uvažují i jeho sousedé.
Pak mohou louky spásat vám podobní
a možná i vlci vegetariáni.Na to
mi ale neodpověděl nikdo z vás, protože to ani nelze rozumně vyřešit. Jinak jeden pes bez pomoci chovatele nic se smečkou nezmůže a pokud nemá zkušenosti, tak může být i on obětí útoku.
Jarda Farda
20.10.2020 10:27 Reaguje na AnyrPro ostatni - umite se obejit bez slov jako: ekoblabol, zvracet, placat atp? Treba by se pak dala vets nejaka diskuse.
Jarek Schindler
21.10.2020 10:38 Reaguje na AnyrJedno ale musím zdůraznit a okomentovat.
Žádné tvrzení ( bod 4) , které by předem vinilo lidi z vážného porušení zákona či protiprávního jednání sem nenašel.
A ani najit nemohl. Na rozdíl od pana Anyra totiž v tom radikálním řešení ke škodě všech vlků vidím změnu zákona která bude povolovat jeho redukci či lov "problémových jedinců či smeček". Pan Anyr může byt tedy klidný. pořád budeme právním státem.
rýpal lesní
25.10.2020 23:37 Reaguje na AnyrJaromír Lukavský
14.12.2020 17:05 Reaguje na AnyrJarda Vesničan
9.11.2020 19:53 Reaguje na AnyrSlovan
20.10.2020 22:12 Reaguje na Jarda FardaJiří Daneš
19.10.2020 20:44 Reaguje na AnyrJan Šimůnek
19.10.2020 17:05 Reaguje na Jarda FardaOplocení jednotlivých pastvin a statků by přišlo mnohem dráž a čím delší plot, tím pravděpodobněji na něm bude nějaký defekt, který vlci využijí. Může jít i o "vyšší moc" typu spadlého stromu. Jakési "vlčí obory" by se udržovaly podstatně jednodušeji a levněji a výsledkem by byl uspokojivý stav - vlci zde (win pro vlkomily) ale neschopní útočit na stáda (win pro chovatele).
Pokud se nějaký takový kompromis nepodaří prosadit, pak je jednoznačně ekonomicky výhodnější ukončit chov vlků než ukončovat chovy ovcí. Protože z ovcí je užitek, zatímco z vlků nic. Ani tu přemnoženou spárkatou neloví, pokud mají možnost dostat se k hospodářským zvířatům.
A rozhodně jako občan nechci, aby se z mých daní platily škody způsobené vlky. To by měli platit vlkomilové ze svého. Chtějí tu vlky, tak ať za ně nesou odpovědnost. Tak je to v civilizované společnosti normální.
Druhá věc je, že to, co tady je, v podstatě geneticky nejsou vlci, ale kříženci se psem, mnohdy s vyšším podílem psa než vlka. To prokázaly rozbory DNA vcelku jednoznačně. Ochrana by se měla vztahovat jen na čistokrevné vlky a tihle bastardi (myšleno jako genetický termín) by se měli vystřílet. Už proto, že do populace evropských vlků vnášejí psí geny.
Majka Kletečková
20.10.2020 00:15 Reaguje na Jan ŠimůnekHunter
20.10.2020 05:36 Reaguje na Majka KletečkováA jsou to vůbec vlci?
http://www.svetmyslivosti.cz/zpravy/v-nemecku-spolehaji-myslivci-a-pastevci-na-vlastni-forenzni-experty-vysledky-ukazuji-60-procent-vlka-40-procent-psa
V německém státě Šlesvicko-Holštýnsko bylo v loňském roce zaznamenáno 173 vlčích útoků na zvířata. U 46 případů nebylo možné prokázat, že útočil vlk. Chovatelé hospodářských zvířat se proto přestávají spoléhat na výsledky genetických testů Senkenbergova institutu, nově sázejí na hamburskou laboratoř ForGen. Její analýzy naznačují, že ve volně žijící populaci vlka může být přítomen velký podíl kříženců se psem.
Ve Šlesvicku-Holštýnsku došlo v roce 2018 k přibližně 173 vlčím útokům. Dalších 46 útoků nebylo možné vlkům jednoznačně přisoudit, výsledky genetických testů totiž byly nejasné. Až dosud byly všechny vzorky za účelem přesného stanovení DNA odesílány do Senkenbergova institutu ve Frankfurtu. Nově začnou myslivci a chovatelé odesílat vzorky do hamburgské laboratoře ForGen.
V databázi je již 200 profilů DNA
Forenzní vědci z laboratoře zajistili již 200 vzorků DNA. Z databáze budou vycházet při hodnocení nových případů. Původně se odborníci z laboratoře specializovali na lidský genom. U soudu mnohokrát svědčili v případech vražd.
K vlkovi se dostali náhodou
„K vlkovi jsme přišli náhodou,“ říká vedoucí laboratoře Dr. Nicole von Wurmb-Schwark. „Náš kolega je myslivec a mezi svými přáteli má několik chovatelů hospodářských zvířat.“
Všechny odebrané vzorky jsou odesílány na analýzu do Frankfurtu. „Když se však opakovaně neprokázalo, že na zvířata zaútočil vlk, přestože ho pastýři viděli, obrátili se na nás.“
ForGen používá složitější postup
Forenzní vědci z ForGen používají kromě analýzy mateřské DNA (mtDNA) i složitější postup.
„Analyzujeme mateřské a otcovské charakteristiky (STR analýza) na 17 lokusech. Je například pravděpodobnější, že budeme schopni rozlišit i sourozence, přestože často mají stejný první lokus,“ říká Thorsten Schwark.
Stanovení hybridů vlka a psa
Určení kříženců vlků a psů je tedy mnohem přesnější. Zatímco „Senckenberg“ trvá na tom, že v Německu není žádný hybridní problém, ForGen obvykle získá výsledky např. 60 % vlk, 40 % pes, často labrador nebo kavkazský pastevecký pes.
Odborný závěr ForGenu je tedy jasný: „100% vlk se tu stěží vyskytuje. Buď je třeba změnit definici vlka, nebo přijmout hybridy.“
Podle jagdwechsel.com, 29. 7. 2019, redakce
http://www.svetmyslivosti.cz/navrat-velkych-selem/posledni-znamy-krizenec-vlka-a-psa-byl-v-nemecku-zastrelen
http://www.svetmyslivosti.cz/navrat-velkych-selem/nemecko-vlcice-ma-pravdepodobne-hybridni-stenata
http://www.svetmyslivosti.cz/navrat-velkych-selem/hnuti-duha-evropske-staty-nedostatecne-resi-riziko-krizeni-vlku-se-psy
http://www.svetmyslivosti.cz/navrat-velkych-selem/vlcice-v-nemecku-byla-zastrelena-opakovane-se-parila-se-psy
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/krizenci-psu-a-vlku-se-objevuji-napric-evropou-ukazala-studie
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/ceske-vlky-ohrozuje-krizeni-se-psy-hybrid-uz-vznikl-na-rumbursku-zjistili-vedci
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/geneticky-cisteho-vlka-v-evrope-aby-pohledal-vetsina-jich-ma-i-geny-psi-zjistili-vedci
Atd.,atd., atd.
Jarek Schindler
20.10.2020 08:11 Reaguje na HunterHulva et al. 2018. Wolves at the crossroad: Fission–fusion range biogeography in the Western Carpathians and Central Europe. Diversity and Distributin.
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/ddi.12676
..je to tam i v pdf -
a kdybyste to náhodou nezvládnul tak něco málo je tady v češtině - ale doporučuji přečíst původní práci.
Molekulární ekologie vlka, rewilding a myslivost ve 21. století.
https://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/MYSLIVOST-Straz-myslivosti/2019/Zari-2019/Molekularni-ekologie-vlka-rewilding-a-myslivost-v
Jarek Schindler
22.10.2020 02:15 Reaguje naOmlouvám se že jsem tedy nic objevného nenašel. Pokud naleznete odpověď na moji otázku vy, budu velice rád když mi tu pasáž označíte. Předem děkuji.
Jinak , alespoň pro mě je dost podivné, že se ve studii tvrdí, že v oblasti té studie nebyla identifikována žádná hybridizace vlk-pes.
Já myslím, že na tuhletu vaši otázku dává článek jasnou odpověď - nížinnou populaci definovat lze a obě populace odlišit lze...ale když vám to nestačí, je to Váš problém. To že nebyli nalezeni hybridi není podivné (protože to, že je většina vlků v Evropě hybridního původu je prostě lež a zde živí tu myšlenku jen pár jedinců na Ekolistu).
Jarek Schindler
22.10.2020 10:13 Reaguje naJe na tom něco nepochopitelného, že člověk chce vědět více?
No a myšlenka hybridizace, která
se má živit zde? Jak potom vysvětlíte slova pana docenta ohledně jeho pohledu na tu hybridizaci? Nebo s nim snad nesouhlasíte? Je tu ještě jedna možnost, Že byste ty články, které předkládáte, sám pozorně načetl.
KONEC
Jarek Schindler
22.10.2020 11:49 Reaguje naJarek Schindler
22.10.2020 14:31 Reaguje naMáte snad lepší stránky k diskuzi?
Zbyněk Šeděnka
19.10.2020 16:27 Reaguje na Jan ŠimůnekJarek Schindler
19.10.2020 17:47 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJAROSLAV HALAMA
19.10.2020 17:10 Reaguje na Jan Šimůnekvaber
19.10.2020 14:26david matoušek
19.10.2020 14:43 Reaguje na vabervaber
21.10.2020 08:53 Reaguje na david matoušekRichard Toman
19.10.2020 14:51 Reaguje na vaberJarek Schindler
19.10.2020 15:25 Reaguje na Richard TomanJaroslav Štemberk
19.10.2020 15:33Zbyněk Šeděnka
19.10.2020 16:36 Reaguje na Jaroslav ŠtemberkJan Šimůnek
19.10.2020 17:08 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPřed nějakými 40 lety (+-) zastřelili myslivci vzteklou lišku na chodbě jednoho brněnského paneláku.
Jarek Schindler
19.10.2020 17:31 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaTo na co narážíte se vztahuje k lovu domácích toulavých psů a koček. Víc jak dvě stě metrů je zákonem daná podmínka pro ulovení kočky a jedna z podmínek umožňující zastřelení psa.
S lovem zvěře a tím i s případným lovem vlků to nemá nic společného.
Ano názor pana Štenberka je rozumný. No je to názor který najdete ve většině komentářů. Tedy , že problémové vlky je potřeba lovit a lovem obnovit plachost vlků. Prostě a jasně, ochrana na věčné časy a všude je v případě vlka nesmysl. Pokud mají vlci lovit spárkatou zvěř nemohou zabíjet ovce. Stačí?
David Hromádko
19.10.2020 17:28Jakub Graňák
19.10.2020 18:41 Reaguje na David HromádkoJarek Schindler
19.10.2020 19:24 Reaguje na Jakub GraňákZačíná to tím, jak je vlk bezproblémový a končí jak je nenáročné chovat velké pastevecké psy. Otázkou je , choval pan Hromádko něco jiného než akvarijní rybičky?
Jarda Farda
19.10.2020 19:52 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
20.10.2020 00:14 Reaguje na Jarda FardaJen naprostý idiot vytáhne z kilometru textu jednu větu a na ní potom demonstruje relevantnost celého textu. Nechápete? Nevadí.
Jinak co je tak moc převratného na tvrzení, že ochrana menšího stáda psem a elektrickým ohradníkem je až 85%." Jestli to nechápete tak to AŽ 85% znamená pouze to že to není 100%. No může to ale být jen 10%. Je to prostě 0 až 85%. Navíc je tam také napsáno: "Opatření pomocí psů a elektrických ohradníků fungují ve Francii, Německu nebo i na Ukrajině a Rumunsku, jen u nás to nefunguje.?
Nejste si schopen dohledat informace jak to v těchto zemích funguje ve skutečnosti? Ono to tam totiž nefunguje.
Tady nejde o to co je nebo není podle mě ale o to, co je pravda. No a tento ekoblábol pravdou není.
Co si myslíte Vy pane Fardo. Choval pan Hromádko alespoň ty rybičky?
Jarda Farda
20.10.2020 10:33 Reaguje na Jarek SchindlerA vidim, ze budete asi i proti rouskam - protoze nefunguji na 100%.
Jarek Schindler
20.10.2020 12:30 Reaguje na Jarda FardaOpravdu si někdo myslí, že autora komentářů typu , cituji : Muflon - tu tu tu. Vlk - fuj, fuj, fuj ..... jde označit či nazvat jinak než výrazem naprostý idiot? Já si naopak myslím, že toto označení je velice mírné a přímo něžné. Šlo by použít podstatně přiléhavější výrazy.
Jakub Graňák
20.10.2020 09:03 Reaguje na HunterObávám se, že obě tyto skupiny (patrně v důsledku neustálého hašteření) začínají poněkud postrádat smysl.
Cituji: "Lidé si prostě zvykli maximalizovat své zisky eliminací všeho, co by mohlo ziskovost poškozovat a hledat při tom ta nejpřímější a na první pohled nejlepší řešení s nedozírnými následky." toto sdělení pana Hromádka, které se táhne jako červená nit jeho přízpěvkem, je to co jsem ocenil, poněvadž je zjevně platné
Jarek Schindler
20.10.2020 09:45 Reaguje na Jakub GraňákTo co citujete by bylo možné považovat za pravdu kdyby to byl objektivní pohled na vše. No bohužel tady to platí jen v případě obhajoby existence vlka. Proč stejný pohled neplatí i pro tu spárkatou zvěř? V jejím případě nejde o zisk a eliminaci zvěře za účelem zvýšit ten zisk? Ta zvěř dělá škody také pouze a jen člověku. Pokud někdo tvrdí, že přírodě, tak lže .
S liškami promenádujícími se po dědině se dělá cokoliv hodně špatně. Dědina není honitba. Potom je tu i určitý stupeň frustrace myslivců. Opravdu si myslíte, že neustálé útoky ochranářů, třeba právě ohledně lovu lišek, na myslivce, jsou produktivní ? Oni ani ti ochranáři neví co chtějí a sami mezi sebou se nejsou schopni domluvit. Jedni chtějí genocidu spárkaté zvěře, druzí nadávají myslivcům ,
do vrahů, například právě proto, že loví ty lišky. No a ta krásná, krotká lištička " která říká, pohlaď si mě". To přece nemá chybu.
Myslivec tu byl hodně dlouho před ochranáři a o nedozírných následcích v důsledku jeho hospodaření se asi nedalo mluvit. Nepůvodní ochranář se tu vyskytl před pár lety. Jak to po těch pár letech vypadá? Čí činnost je tedy kontraproduktivní ?
Jakub Graňák
20.10.2020 09:52 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
20.10.2020 10:27 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
20.10.2020 10:51 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
20.10.2020 11:21 Reaguje na Jakub GraňákAž ten venkov jasně řekne, tady žijeme my a jen my víme jak tady chceme žít, tak bude mít smysl zase něco dělat a i
v tomto rozhovoru pokračovat.
I přesto jaká je nyní situace jsem přesvědčen, že toho myslivci dělají stále ještě dost a dost.
Jakub Graňák
20.10.2020 11:33 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
20.10.2020 12:06 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
20.10.2020 16:26 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
21.10.2020 09:24 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
22.10.2020 19:52 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
22.10.2020 23:49 Reaguje na Jakub GraňákHunter
20.10.2020 11:39 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
20.10.2020 13:11 Reaguje na HunterHunter
20.10.2020 13:22 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
20.10.2020 16:22 Reaguje na HunterHunter
20.10.2020 17:23 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
22.10.2020 19:51 Reaguje na HunterJarek Schindler
23.10.2020 07:24 Reaguje na Jakub GraňákNo a někdo má flintu za sto tisíc, někdo za 10. Právě ti komunisti chtěli "rovnost". Všichni mohli mít flintu pouze za pět. Špatně jsem se vyjádřil. Ne všichni mohli a naopak i tenkrát někteří měli i za těch sto. No a o ekonomiku určitě nešlo.
Hunter
20.10.2020 11:11 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
20.10.2020 11:34 Reaguje na HunterMěřím každému stejně, jak ekoaktivistům, tak i vám jde pouze o vlastní teřich (kolik jen znám myslivců, kteří bez mučení tvrdí, že to dělají proto, aby na tom vydělali), tudíž se nedivte, že mi splýváte.
Jakub Graňák
20.10.2020 13:12 Reaguje na HunterJakub Graňák
20.10.2020 16:01 Reaguje na HunterHunter
20.10.2020 19:01 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
22.10.2020 19:49 Reaguje na HunterJarek Schindler
21.10.2020 11:15 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
22.10.2020 19:48 Reaguje na Jarek SchindlerHunter
20.10.2020 11:45 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
20.10.2020 13:19 Reaguje na Hunterviz:
Žalman 2. vydání str 170 kap 7 Na obranu zvěře dravé
Lovu zdar
Hunter
20.10.2020 13:26 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
20.10.2020 16:17 Reaguje na HunterHunter
20.10.2020 17:27 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
22.10.2020 19:59 Reaguje na HunterHunter
23.10.2020 05:40 Reaguje na Jakub GraňákJarek Schindler
21.10.2020 09:37 Reaguje na Jakub GraňákJarek Schindler
21.10.2020 09:57 Reaguje na Jakub GraňákA že je vám vaše protiřečení u prdele. To je pouze váš problém.
Hunter
21.10.2020 10:32 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
21.10.2020 11:06 Reaguje na HunterDnes neustále slyším, jak ubývá biodiverzity, jak ubývá druhů a i četnosti u druhů, které šlo dřív považovat za běžné. Jedním z důvodů je prostě a jasně predace a nárůst početnosti predátorů díky jejich ochraně. Všechno mít nemůžeme. Buď bude pestrá krajina nebo bude nadstav predátorů, kterých ale také začne časem ubývat. Co mě osobně mrzí je obrovský úbytek kolčav a hranostajů. Zatím co někde jde přičíst způsobu zemědělství, někde je to zapřičiněno jen a pouze jejich zvýšenou predací většími predátory.
O tom by se dalo psát dlouho. Je to ale asi v dnešní době zbytečné.
Jakub Graňák
22.10.2020 19:43 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
22.10.2020 23:44 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
22.10.2020 19:39 Reaguje na Jarek SchindlerStačí vás jen trošku popíchnout a už se to z vás sype, stejně jako z těch aktivistů
Jarek Schindler
22.10.2020 23:26 Reaguje na Jakub Graňák"Občas se stane, že nám liška odnese z pastviny jehně (vám slepici). Nevím, proč bych z toho měl dělat tragédii - většina z nás umře na přebytek potravy (Arroyo-Johnson and Mincey, 2016) a navíc se celosvětově třetina až polovina jídla vyhodí (Parfitt et al. 2010). Když můžeme 30 až 50 % produkce potravin obětovat své liknavosti, proč bych se o zlomek procenta nemohl podělit s liškou?
Jarek Schindler
21.10.2020 09:31 Reaguje na Jakub GraňákHunter
21.10.2020 10:33 Reaguje na Jarek SchindlerJan Šimůnek
21.10.2020 12:15 Reaguje na HunterJakub Graňák
22.10.2020 19:34 Reaguje na HunterJarek Schindler
22.10.2020 23:20 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
23.10.2020 08:07 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
25.10.2020 21:06 Reaguje na Jakub GraňákPokud chcete tvrdit něco na téma " zvěřina, která je vystavena působení vlivu dravců" tak tvrdíte nesmysly. Naopak, zvíře kterého prohnali dravci nemá tu zvěřinu zrovna v nejlepší kondici. A to nemluvím například o možném zápalu plic atd.
Genetický materiál snad asi nebude o zvěřině, tedy o masu.
Jakub Graňák
22.10.2020 19:42 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
22.10.2020 23:15 Reaguje na Jakub GraňákJan Šimůnek
20.10.2020 18:00 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
22.10.2020 19:45 Reaguje na Jan ŠimůnekJarek Schindler
22.10.2020 23:54 Reaguje na Jakub GraňákHunter
19.10.2020 19:03 Reaguje na David HromádkoDále prosím o vysvětlení, jakým způsobem jste dospěl k výčtu škod spárkatou zvěří v miliardách.
Děkuji za podrobné vysvětlení.
Hunter
19.10.2020 19:04 Reaguje na HunterBřetislav Machaček
19.10.2020 19:08 Reaguje na David Hromádkoza 200 let od vybití vlčích smeček zcela změnila. Přibyly tu
železnice, silnice, spousty nových osad, vesnic, předměstí a taky
chatových osad. Změnilo se zemědělství a taky chovatelství. K tomu
přibyla doprava a turistika. No a taky počet obyvatel. Najít dnes prostor, kde by měli vlci klid a tu pravou divočinu je pouhý sen.
V Evropě v takových oázách přežili dodnes a pokoušet se o to, že
budou v tak změněné krajině žít vlci a lidé bezkonfliktně je sen.
Dříve nebo později dojde k dalším střetům těchto dvou vrcholových
predátorů a hádejte jaké bude řešení? Bude to redukce výskytu na
vybrané lokality NP, ale NP a ne ty naše hustě osídlená a taky
turisticky využívaná malá ůzemí. Nikomu jeho sny neberu, je lépe
se z nich probudit sám, než být probuzen jinými. Se zvyšující se populací vlků bude zákonitě narůstat počet konfliktů a dosavadní sympatie veřejnosti se zákonitě přechýlí na opačnou stranu. Víte,
někdy méně je lépe, než to neregulovat a přehnat. Zažili jsme to
s kormorány, volavkami a místy i vydrami a bobry. Po předchozím nadšení přišlo procitnutí a úvahy o regulaci. Místy už ale pozdě
ke škodě lipanů, pstruhů potočáků, střevlí, raků, žab atd. Na co
se bude čekat u vlků? Na vlky potulující se vesnicemi a okolím
měst? Nebo na rezignaci chovatelů pokračovat s chovem ovcí?
Vy neřešíte malochovatele s desíti kusy, který mimo chovu ovcí
chodí do práce a nemůže nechat ovčáckého psa s ovcemi v ohradě
bez dozoru. On už díky neúprosné ekonomice pole změnil na louku
a nyní po ukončení chovu ji nechá zarůst náletem. Nastane další přeměna krajiny a bude tu zase pláč, že zanikají květnaté louky.
Stanovte si prosím priority, co vlastně chcete a těch se držte.
Chtít však vše není možné. To si uvědomte a taky to, že mohou
někomu povolit nervy a nastraží otrávené návnady. Levné a těžko
odhalitelné řešení vyšinutého jedince, který ani nedomyslí, že
b zemřou i necíloví vlci. On ten vlk postrádající plachost má
pro mne stejnou cenu jako zdivočelý pes či kříženec. Je to pouze
kreatura vlka a žádné divoké zvíře které známe z tradičních míst
jeho výskytu. Prostě a jasně, tento pokus je slepou uličkou a je
lépe zasáhnout dříve, než už bude pozdě a bude to velmi bolet.
Jarda Farda
19.10.2020 20:25 Reaguje na Břetislav MachačekMilan G
20.10.2020 00:08 Reaguje na Jarda FardaJarda Farda
20.10.2020 10:40 Reaguje na Milan Ghttps://www.czso.cz/csu/czso/aktualni-populacni-vyvoj-v-kostce
Milan G
20.10.2020 17:57 Reaguje na Jarda FardaNo tak ČR existuje opravdu 27 let a nikoliv 40 jak tvrdíte.
Majka Kletečková
20.10.2020 21:59 Reaguje na Milan GMilan G
20.10.2020 22:34 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
21.10.2020 15:30 Reaguje na Milan GMilan G
21.10.2020 18:44 Reaguje na Majka KletečkováVaše citace...na území ČR žije posledních 40 let ...konec citace.
Před 40 roky to tady bylo území ČSR/Česká socialistická republika, protože federace/ potažmo ČSSR. Vzhledem k vašemu stáří byste to měla vědět.
Majka Kletečková
21.10.2020 22:38 Reaguje na Milan GÚzemí ČR je přesně definováno stávajícími hranicemi dnešního státu. Zaujímá plochu 78 871 km2 (dle ČSÚ). A stejnou plochu zaujímalo toto území i v době Rakousko - Uherska nebo druhé republiky.
Milan G
22.10.2020 10:08 Reaguje na Majka KletečkováBřetislav Machaček
21.10.2020 19:50 Reaguje na Majka Kletečkováa vy zopakovala. Já psal o krajině a počtu obyvatel před 200 léty, když byli u nás vlci až na pár zatoulaných jedinců zcela vyhubeni. Já už jsem si
ale na to zvykl, že účel světí
prostředky a i lží lze měnit
fakta. Stále připomínám že čekám na odpověď na mých pět
otázek. Pokud je nemáte, tak
se zamyslete, zda je to
diskuse a nebo monolog vás
vlkomilců.
Majka Kletečková
20.10.2020 00:31 Reaguje na Břetislav MachačekViktor Šedivý
20.10.2020 08:45 Reaguje na Majka KletečkováA co reálné zkušenosti s ostrými psy?
Jakub Graňák
20.10.2020 09:07 Reaguje na Viktor ŠedivýMajka Kletečková
20.10.2020 13:45 Reaguje na Viktor ŠedivýPána s anatolským pasteveckým psem jsem zatím potkala jen jednou - v Praze přímo na Václaváku.
pavel peregrin
20.10.2020 14:14 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
20.10.2020 14:47 Reaguje na pavel peregrinJá jsem naštěstí vždy zatím vstoupila do teritoria zástupců tohoto plemene se souhlasem jejich pána nebo paničky. Nechali se ode mne pohladit či podrbat, ale můj dotyk přetrpěli jen kvůli svému pánovi nebo paničce. Na tyhle hlídače se lze spolehnout.
pavel peregrin
20.10.2020 15:45 Reaguje na Majka KletečkováMilan G
20.10.2020 18:16 Reaguje na pavel peregrinMěli jsme Adámka, nezapomenutelný pes.
V Brazílii filu používají také jako pasteveckého psa a vědí moc dobře proč.
pavel peregrin
20.10.2020 19:38 Reaguje na Milan GMilan G
20.10.2020 21:54 Reaguje na pavel peregrinKdysi jsme Adámkovi dali kosti ze zadního vepřového kolena, Adámek kousnul a vypadalo to jako když lítají třísky když se řeže dřevo. V pár vteřinách bylo po kostech :-)) a Adámek koukal kdy mu dám další.
pavel peregrin
21.10.2020 07:49 Reaguje na Milan GMilan G
21.10.2020 10:57 Reaguje na pavel peregrinMyslím, že jste to tady psal. Tihle psi někdy útočí bez předchozího varování, oni prostě tak vyhodnotí situaci a není to tím, že by to byly extrémně zlá plemena. Oni mají prostě až pedanticky zakódovanou ochranu pána, jeho rodiny a jeho majetku. Jak se říká, není to osobní :-)) /ten atak/
Ale pravda je, že pokud přišla návštěva, tak Adámek šel za petlici, sichr je sichr.
david matoušek
20.10.2020 14:39 Reaguje na Majka KletečkováJarek Schindler
20.10.2020 00:31 Reaguje na Břetislav MachačekFrancie- Poslední důkaz o katastrofálním dopadu ochranářské politiky ve prospěch vlků je ze září roku 2017 z Francie. 1200 ovcí zaplavilo centrum Lyonu . Místní farmáři tak vyjádřili protest proti vládní ochraně vlků, kteří měli za minulý rok 2017 do září na svědomí smrt 8 000 hospodářských zvířat. Aktuální údaje za rok 2017 jsou alarmující. Do konce prosince 2017 došlo ve Francii celkem k 3 192 útokům vlků, které mají na svědomí 11 741 mrtvých zvířat
V Itálii dochází ke stále vzrůstajícím škodám, které vedou k protestům farmářů a regionálních politiků. Lovení těchto šelem bylo v Itálii povoleno až do začátku 70. let minulého století. V té době jich na Apeninském poloostrově žilo něco kolem stovky. V roce 1971 se však vlci stali chráněnými zvířaty a jejich populace se v Itálii znovu rozrůstá. Italské regionální orgány nejsou schopny všechny útoky plně kompenzovat a tak poskytují náhradu zemědělcům za způsobené škody pouze v případě, že vlci překonají nejméně 1,8 m vysoký elektrický plot a na každých 40 ovcí mají dva pastevecké psy. Drobní zemědělci tak riskují, že investují do přehnané infrastruktury, která neodpovídá ani hodnotě jejich stáda
Stane se Německo Wolfslandem? Určitě ne. Brzy se s vlky objeví větší problémy, než můžeme vyřešit. V určitém okamžiku budete muset požádat lovce, aby vám pomohli zasáhnout. Zatím vyhrává ideologie a fakta jsou prostě ignorována. To nemůže a nebude trvat dlouho!“
No a stejné je to i v jiných zemích.
Břetislav Machaček
20.10.2020 09:06 Reaguje na Jarek Schindlerdostávám od těch vlkomilů nelogické odpovědi a tak
nezbývá než se zase spálit, jako tomu bylo s kormorány, volavkami, vydrami atd. Bohužel může dojít i na to nejhorší možné a pak se ledy pohnou. Pak je tu ještě jedna rychlejší možnost a to prostě podobné aktivity odstřihnout od dotací a tak mnozí ztratí zájem to dělat pouze nezištně. Mají to už
jako povolání a tak hájí ten svůj kšeft. Takže já
vyčkám bohužel pouze na vyhrocení situace, ač mě to
nebude těšit, ale co se dá dělat, vlezli jsme do EU
plné oslů, na VŠ nechali učit a studovat osly jiné
a s nimi se nedá diskutovat. Pro ně je tu ten sen
a pravda či realita je překážkou toho snu.
Jarek Schindler
21.10.2020 10:05 Reaguje na Břetislav MachačekOdstřihnout od dotací, to samozřejmě ano. Je ale větší problém a to je jejich propaganda a například ovlivňování , i formou většinou placených přednášek, dětí na základních školách. Dochází prostě k vymývání mozků již u těch nejmladších dětí.
Jan Šimůnek
21.10.2020 12:20 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
21.10.2020 19:29 Reaguje na Jan Šimůnekregis24
19.10.2020 19:09 Reaguje na David HromádkoNemá cenu to pitvat.
Stačí třeba na konci věta :
A pokud někdo tvrdí, že by neuživil 2 pastevecké psy, tak tato plemena kde kdo chová doma jako rodinného psa a zatím nezbankrotoval.
Evidentně nemáte vůbec ponětí kolik jsou náklady na jednoho psa a rok.
A jestli srovnávate lidi co drží pastevce protože je to moderní s lidmi kterým vlci likvidují jejich stádo ovcí, jen ukazujete vlastní hloupost. Nebo drzost.
Majka Kletečková
20.10.2020 13:53 Reaguje na regis24Jarek Schindler
21.10.2020 11:38 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
21.10.2020 12:33 Reaguje na Jarek SchindlerHunter
21.10.2020 11:51 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
21.10.2020 12:30 Reaguje na HunterJarek Schindler
21.10.2020 18:56 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
21.10.2020 22:48 Reaguje na Jarek SchindlerMajka Kletečková
21.10.2020 23:19Jarek Schindler
22.10.2020 08:22 Reaguje na Majka KletečkováNo a proč používáte pro výrok pana regise24 množné číslo? Já našel pouze jeden výrok a ten je vzhledem k tomu co i nyní tvrdíte, celkem mírný a pochopitelný. Tak jaké vulgární výrazy?
Petr Eliáš
22.10.2020 09:10 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
22.10.2020 10:25 Reaguje na Petr EliášMilan G
22.10.2020 10:28 Reaguje na Majka KletečkováNení to tak dlouho co tady na Ekolistu p. Vinkler vypsal cca dvacet příspěvků od Eliáše, ani jeden nebyl k tématu. Všechny do jednoho byly urážky nebo dehonestace protistrany a všechny ty příspěvky si zasloužily nahlásit pro porušení pravidel diskuse. Nikdo to neudělal. To za prvé.
Za druhé, protože se ten komentář regise24 týkal vás, ještě bych pochopil kdybyste to nahlásila vy. Proč se v tom teda angažoval Eliáš, jenž sám porušuje pravidla diskuze jako by se nechumelilo. To vám nevadí paní Kletečková??
Hunter
22.10.2020 16:27 Reaguje na Majka KletečkováJarek Schindler
21.10.2020 11:30 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
20.10.2020 00:36 Reaguje na David HromádkoPetr Pekařík
20.10.2020 06:17 Reaguje na David HromádkoAno , na škody způsobené v lesích spárkatou zvěří doplácíme všichni ( pokud je v majetku LČR). Na vyplácené škody za vyjmenované druhy chráněných zvířat také doplácíme všichni a i tyto škody letí nahoru. Hlavně nesrovnávejte Krkonoše a Broumovsko s Pyrenejemi , Balkánem a Kavkazem. Hustota osídlení a zacházení se psy a vlky je tam někde jinde. Speciálně Kavkaz a Balkán - zde po setmění lidé nejdou ven , chodí tam ostří psi. A střílí se tam o 106 .
Podle ústavy lze omezit soukromé vlastnictví zákonem a za náhradu. A to těm chovatelům děláte , takže stát platí. Navíc je zde jaksi i sentimentální oblíbenost pár jedinců ve stádě ( mazlíci) , což opět na Kavkaze atd. nehrozí, tam je to kus masa a dobré kožešiny. Co kdyby vám někdo ponechal roztrhanou kočičku či vašeho pejska na zápraží , to by bylo řevu , co ?
Jarek Schindler
20.10.2020 08:44 Reaguje na Petr PekaříkJarda Farda
20.10.2020 10:34 Reaguje na David Hromádko============================
Lidé si prostě zvykli maximalizovat své zisky eliminací všeho, co by mohlo ziskovost poškozovat a hledat při tom ta nejpřímější a na první pohled nejlepší řešení s nedozírnými následky. Mezi chovateli či mysliveckými hospodáři se dlouhou dobu (a mnohde bohužel stále) razí teze, že nejjednodušší řešení je něco zabít a dále to neřešit.
rýpal lesní
25.10.2020 23:53 Reaguje na Jarda FardaTím jen potvrzuji v krátké verzi Jakubův příspěvek.
Prostě přejme, a bude i přáno.
A právě to zřeknutí se něčeho, to z lidí dělá lidi.
<rl>
Michal Ukropec
19.10.2020 19:02Majka Kletečková
20.10.2020 14:56 Reaguje na Michal UkropecMilan G
20.10.2020 21:57 Reaguje na Majka KletečkováPetr Eliáš
20.10.2020 22:05 Reaguje na Michal Ukropecregis24
19.10.2020 19:05❗Tlačová správa ❗
🐺V utorok 20.10 bude zasadať „online“ pracovná skupina pre určenie kvóty lovu vlka dravého pre poľovnícku sezónu 2020/2021. Víziou schváleného programu starostlivosti o vlka dravého je životaschopná populácia vlka žijúca v prirodzenom prostredí s minimom konfliktov s ľuďmi.
🐑Chovatelia oviec sú už zúfalí. Množstvo vykonaných preventívnych opatrení, budovanie elektrických oplôtkov, či cvičené psy nestačia pri ochrane stád. Chovateľ oviec i ovčiarskych psov Peter Hatala z Brusna hovorí, že zo stráženia oviec sú už unavení. V ich očiach vidieť zúfalosť a smútok. Po robote nemajú ani pokojný spánok, striedajú sa ako vojaci v stráži. „V noci jeden bača spí, druhý drieme a tretí stráži pri košiari. Dokedy sa to dá vydržať, keď cez deň musíte robiť? Vĺčik bude driemať a bude pozerať na vás, on si oddýchne, my nie“ sťažuje si pán Hatala. Na výchovu ovčiarskych psov, či koterce nedostanú žiadnu podporu. „Elektrický oplôtok pre ovcu platí, ale pre vlka to neplatí, ten si nájde to miesto kade prejde“ uvádza Hatala. Ak má mať ľudská robota a ľudský život cenu, tak vlka treba regulovať. Ak nie, tak treba počúvať len tých ľudí na pozíciách z miest, ktorí sú tam na rozkazovanie. Treba byť aj za niečo zodpovedný, tak ako som zodpovedný ja za toto stádo, pretože im sa nič nedeje keď vlk roztrhá ovce, ale nám sa deje“, ostro dokončuje bača Peter Hatala.
❌Ochranári neustále uvádzajú, že sa škody na hospodárskych zvieratách znižujú, pritom to nie je pravda. Výška škôd spôsobených vlkom na hospodárskych zvieratách, je, aj napriek poklesu počtu stád, za posledných 10 rokov rastúca. Počet chovaných oviec sa za posledné tri roky znížil o 50 tisíc kusov a počet chovov oviec poklesol o 251 (zdroj: CEHZ), čo má samozrejme nepriaznivý vplyv aj na zabezpečenie potravinovej sebestačnosti.
Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku
Jarda Farda
19.10.2020 20:15 Reaguje na regis24Tady je to pekne receno - zleva i zprava:
https://ciernalabut.sk/6657/na-slovensku-zije-asi-400-vlkov-skodi-im-rozkuskovane-teritorium-hovori-ekolog/
regis24
19.10.2020 22:24 Reaguje na Jarda FardaPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Stanislav Pel
19.10.2020 19:21Jarek Schindler
19.10.2020 19:51 Reaguje na Stanislav PelJarda Farda
19.10.2020 20:16 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
20.10.2020 00:47 Reaguje na Jarda FardaJarda Farda
19.10.2020 20:29 Reaguje na Stanislav PelJarda Farda
19.10.2020 20:33Moje zaverecne Howgh - Proc by vse co o par % snizi nejaky vynos (obili, ovce) melo byt zcela eliminovano (roundup n zastrelit) ? Proc od zastancu chovu ovci neslysim nejaky kompromis (kterym ale neni ZOO s vlky) ?
Jan Olejníček
19.10.2020 20:54 Reaguje na Jarda FardaMajka Kletečková
20.10.2020 15:49 Reaguje na Jan OlejníčekHospodáři si zabezpečí své 🐑 lepšími ohradami nebo elektrickými ohradníky a budou jako pomocníky využívat pastevecké psy. Pokud se nějakému 🐺 podaří zabít 🐑 i přes doporučené opatření resp. Standard (viz článek), pak teprve chovateli nechť náleží náhrada škody. 🐺, který bude opakovaně překonávat kvalitně provedená ochranná opatření hospodářských zvířat, bude klasifikován jako problematický a bude odstraněn z populace.
Jan Šimůnek
20.10.2020 18:03 Reaguje na Majka KletečkováMarcela Jezberová
21.10.2020 08:46 Reaguje na Majka KletečkováJan Šimůnek
21.10.2020 13:57 Reaguje na Marcela JezberováMajka Kletečková
20.10.2020 00:57Petr Pekařík
20.10.2020 06:26 Reaguje na Majka KletečkováJarek Schindler
20.10.2020 08:30 Reaguje na Petr PekaříkMajka Kletečková
20.10.2020 15:54 Reaguje na Petr PekaříkViktor Šedivý
21.10.2020 15:14 Reaguje na Majka KletečkováHunter
22.10.2020 07:25 Reaguje na Majka KletečkováJan Olejníček
22.10.2020 08:32 Reaguje na HunterKomu ku škodě?
Miroslav Vinkler
20.10.2020 06:48Situace s vlky se nám vymkla z rukou stejně jako je tomu nyní u covidu 19 a jednoznačně decimují živočišnou výrobu v pohraničí za trapného mlčení odpovědných osob z AOPK ČR.
Vlci, neznalí právních předpisů,chápou pouze to, že ze strany člověka jim nebezpečí nehrozí a potravy se nabízí plný stůl. Proč se honit za divokou zvěří, když mě na Broumovsku královsky obslouží zejména ovcemi.
Rady o ohradnících ,pasteveckých psech a jiných udělávkách jsou k ničemu , protože v praxi nefungují jak doloženo.
Podle mého názoru je zapotřebí začít neprodleně odstřel vlků mimo jádrová území rezervací. Vrátit vlkům vrozenou plachost vůči člověku.
Musíme si vybrat jestli chceme zdevastované pohraničí nebo správu krajiny zajištěnou pastevectvím.
Na Slovensku se vlci střílí, stejně tak v Polsku a nečtu zprávy o jejich vyhynutí v těchto regionech.
Jinak příští týden spouští farmáři z Broumovska web "Vlk trávu nežere ", kam se umístí články, komentáře a úvahy k vlčí expanzi vč. fotografií z ataků vlků na ovce , krávy a koně nejen z ČR ale i dalších zemí.
Majka Kletečková
20.10.2020 22:35 Reaguje na Miroslav Vinklerrýpal lesní
26.10.2020 00:00 Reaguje na Miroslav VinklerJá bych úlohu lupus lupus tak černě neviděl.
Úbytek dopravou i přirozený je dosti značný.
Je to o těch hafanech u stád.
<rl>
Plha z Kojčic
20.10.2020 07:24pavel peregrin
20.10.2020 07:32Majka Kletečková
20.10.2020 22:46 Reaguje na pavel peregrinBylo by fajn, kdyby chovatelé napsali o svých zkušenostech ohledně dosažitelnosti tohoto dotačního programu článek do ekolistu.
Viktor Šedivý
21.10.2020 00:51 Reaguje na Majka Kletečkovápavel peregrin
21.10.2020 07:54 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
23.10.2020 02:24 Reaguje na pavel peregrinPředpokládám, že až u nás bude vlků „dost“ a chovatelé budou chránit svá zvířata „odpovídajícím“ způsobem, tak bude snazší problémové vlky odstranit, dát jim za vyučenou.
Jan Šimůnek
23.10.2020 09:15 Reaguje na Majka KletečkováPlha z Kojčic
20.10.2020 07:44Josef Ston
20.10.2020 08:56Ano, pastevecký pes typu šarplaninec, kavkazan, kangal dokáže ochránit stádo před (skoro) všemi predátory. Bohužel i před cizím člověkem. A co myslíte, že udělá pastevecký pes, když se ke stádu přiblíží vášnivý sběratel hub, malin, ostružin, kterého těžko zastaví přenosný el ohradník? Ano, svou povinnost- ochrání stádo. A nechtěl bych být v kůži toho sběratele... Kdo bude hradit za pokousání psem? Tak jako doposud - majitel psa? Anebo se změní legislativa- např. zakažeme vstup na cizí pozemek turistům, houbařům atd? Bez novych opatření tohoto typu pokousání bude velmi častým jevem - svůj ohradník opravují denně, někdy i 2x. Naštěstí nemám tam pasteveckého psa...
PS: měl jsem chovnou stanici šarplaninského pasteveckého psa 23 let...
Viktor Šedivý
20.10.2020 09:53 Reaguje na Josef StonJarek Schindler
20.10.2020 10:12 Reaguje na Josef StonNevycvičený nebo špatně vycvičený pes tohoto typu je jak odbrzděný náklaďák.
Viktor Šedivý
20.10.2020 17:02 Reaguje na Jarek SchindlerVýsledkem práce dobrotrusů tedy bude to, že z naší země vyženou nejen průmyslovou výrobu, ale i nemalou část "tradičního" zemědělství ...
Bukolické představy o životě v souladu s přírodou tvrdě narážejí na realitu.
Majka Kletečková
20.10.2020 14:27 Reaguje na Josef StonViktor Šedivý
20.10.2020 16:59 Reaguje na Majka KletečkováTohle je fakt rada dobrá možná do rumunských Karpat, ne na Broumovsko.
Břetislav Machaček
20.10.2020 17:44 Reaguje na Majka Kletečkovánedávno slíbenou odpověď na otázky:
1. Kolika psy má chránit malochovatel 10 ovcí spásající jeho
louku( jeden je na vlčí smečku málo).
2. Pokud pes zakousne vlka, bude za zabití chráněného
zvířete majitel trestán?
3. Jak bude posuzována zodpovědnost chovatele, když dojde
k proražení oplocení zpanikařenými kravami a koňmi při
napadení vlky a při zavinění nehody jeho uniklými
zvířaty?
4. Jak budou do budoucna regulovány početní stavy vlků,
když se rozšíří třeba až do Milovic a nebo do okolí
Prahy a jiných velkých měst?
5. Co bude s loukami, když kvůli vlkům přestanou lidé
chovat ovce? A jak se vám bude líbit zaplocená
krajina dvoumetrovými ploty?
Zkuste mi na to konečně už odpovědět a nepište pouze
stále stejné chvalozpěvy na ty psy. Ony ty šance
psa jsou vyrovnané při poměru jeden k jednomu, ale
smečka vlků mu může být osudná, pokud ho nebude moci
bránit jeho majitel něčím setsakra účinným a ne pouze
křikem a holýma rukama. Tak nalistujte v příručce ty
kapitoly a prosím odpovězte. Zatím mi na to ještě
pořád nikdo neodpověděl a všichni mě odbyli bláboly.
pavel peregrin
20.10.2020 19:43 Reaguje na Břetislav MachačekMarcela Jezberová
21.10.2020 09:36 Reaguje na Břetislav MachačekJarek Schindler
21.10.2020 10:11 Reaguje na Marcela JezberováBřetislav Machaček
21.10.2020 17:04 Reaguje na Marcela Jezberovánikdy nedočkal odpovědi, pokud to nejsou pouze ty
urážky a omílání ochrany ovcí psy. Pes bez ovčáka
s "hromovou holí" maximálně vlky vyštěká a pokud
bude mít odvahu se pustit do celé smečky, tak to
odskáče i s ovčákem. Smečka v ráži a zápalu boje
je stejná jako smečka psů, kdy je jedinou obranou
ta "hromová hůl". Ne nadarmo byla smečka psů mezi
"dráty" na hranicích tou nejhroznější zbraní a
nešla většinou od útoku zastavit ani psovody.
Navzájem se psi povzbuzovali v útocích a výsledek
býval tragický. Tak samo se může zachovat smečka
vlků postrádajících strach z člověka. Holé ruce
či klacek jsou k ničemu a tak se nedivím, že brzo
bude povolání hlídače stád rizikovým povoláním.
Bohužel pokud budou o tom všem rozhodovat lidé
v dětství chovající bílé myšky, tak to vidím
velmi tragicky.
Majka Kletečková
22.10.2020 01:42 Reaguje na Břetislav MachačekSprávné odpovědi na Vaše otázky neznám. Tak prosím přistupujte k tomu, co dále napíši.
1. Kdybych chovala 10 ovcí v místech s výskytem vlka, tak by si pořídila dva pastevecké psy.
2. Jak je tohle ošetřeno v zákoně nevím. Pokud by pes zakousl „bez mé pomoci“ vlka při obraně hospodářských zvířat, pochybuji, že bych v takovém případě byla jakkoliv potrestána. Psa bych rozhodně pochválila, odměnila dvojnásobnou porcí kvalitního masa a byla bych na něj pyšná.
3. Nevím.
4. Nevím.
5. Odhaduji, že chovatelé neschopní zabezpečit „adekvátně“ své ovce v místech s výskytem vlků chov vzdají a zůstanou ti, kteří to zvládnou. Podobně jako např. někteří podnikatelé v cestovním ruchu v době koronavirové. V současné době se na našem území chová tak velký počet ovcí jako nikdy v minulosti.
Květnaté louky? Možná je na některých místech postupně nahradí les, některé možná budou ochránci přírody / nadšenci udržovat kosením, možná je budou spásat zvířata, která budou chráněna pasteveckými psy...
Při dostatečném počtu pasteveckých psů (u velkých stád v průměru jeden pes na 100 ovcí) by mohly na řadě míst stačit ploty méně vysoké než dva metry.
Břetislav Machaček
22.10.2020 08:56 Reaguje na Majka Kletečkováad.1. Dva psi na 1O. ovcí je ekonomický
i praktický nesmysl=konec chovu.
ad.2. Pochvala psa budiž, ale trestní
zodpovědnost chovateli zůstane=
frustrace a konec chovu.
ad.3.a 4. Není asi vysvětleno ani
v příručce pro vlkomily.
ad.5. děkuji za vyjasnění, že je chov
pouze obyčejné podnikání a nemá
zásadní vliv na krajinu a tak
není důvod bránit zalesnění ani
třeba luk na Pradědu klečí. Jinak
jsem zvědav na ty aktivní vlkomily
s kosami sekajícími všechny dosud
spásané louky zvířaty malochovatelů
Závěrečné resumé je proto poněkud drsné.
Pokud něčemu nerozumím a nemám na to
odpověď, tak se nepouštím do diskuse s
praktiky a logicky uvažujícími lidmi.
Jinak děkuji alespoň za snahu, kterou
jiní neměli a odbyli mě pouze nějakými
naučenými argumenty bez odpovědi na
tyto otázky. Zdar vašemu nadšení bez patřičných znalostí a řešení.
P.S. Ovce nahradily hovězí dobytek a taky
spásají zatravněná pole, kde se
před "trhem" běžně hospodařilo.
Zatravnění tleskali právě ekologové
a nyní pastevcům házejí pod nohy
klacky v podobě vlků.
Petr Pekařík
24.10.2020 15:44 Reaguje na Majka Kletečkováhttps://www.youtube.com/watch?v=tQt3JNX_Z5c
Majka Kletečková
25.10.2020 14:40 Reaguje na Petr PekaříkMyslím, že kdyby tam byli psi zavedených pasteveckých plemen, měli by proti té silné přesile velkou šanci na remízu (přežili by – možná dokonce bez větších šrámů – ale ovce by neochránili).
Jarek Schindler
25.10.2020 22:10 Reaguje na Majka KletečkováHunter
26.10.2020 10:39 Reaguje na Jarek SchindlerDAG
20.10.2020 14:08Jan Šimůnek
20.10.2020 18:13Stanislav Mudra
21.10.2020 16:31Miroslav Vinkler
21.10.2020 20:54Obec Šonov požádala úředně o udělení výjimky :
" Žadatel chce odstranit jedince vlka obecného nebo jemu podobného křížence z přírody, který se projevuje nestandardním chováním. Tento jedinec dle útočí na hospodářská zvířata v těsné blízkosti intravilánu obce. Snaha o odstranění jedince je odůvodňována prevencí závažných škod, zejména na úrodě, dobytku, lesích, rybolovu, vodách a ostatních typech majetku....
==================
Odpověď AOPK/ CHKO Broumovsko vypadá takto :
" Žadatel zamýšlí odstranit jedince vlka obecného nebo jemu podobného křížence z přírody, který se projevuje nestandardním chováním.....
Agentura vyzývá žadatele k odstranění nedostatků žádosti o povolení výjimky :
- ve lhůtě do 31. 10. 2020 doplní žádost o podklady, které ve smyslu § 45 odst. 1 správního řádu jednoznačně specifikují, které věci se žádost týká (tj. předmět řízení o výjimce) a čeho konkrétně se žadatel
domáhá:
- Přesná identifikace jedince, který má být z přírody odstraněn, z čeho žadatel dovozuje, zda se jedná o vlka či zda se jedná o křížence s jiným druhem. Žadatel by měl předložit informace formou důkazů (např. DNA, fotografie apod.)"
Následují další bláboly a končí se :" Výše uvedené nedostatky Agentura považuje za podstatné vady žádosti. Nebude-li nedostatek podané žádosti ve stanovené lhůtě odstraněn, správní orgán řízení podle § 66 odst. 1 písm. c)
správního řádu zastaví."
Dále upozorňujeme žadatele, že na udělení výjimky ze zákona o ochraně přírody není právní nárok.
Agentura p ř e r u š u j e řízení ve věci povolení výjimky na dobu do odstranění nedostatků žádosti podle výše uvedené výzvy, nejdéle však
do 31. 10. 2020. "
Ing. Hana Heinzelová, v. r.
VEDOUCÍ SPRÁVY CHKO BROUMOVSKO
==================================================
Snad vám taky došlo kam zašel úřední šiml, v našem případě klisna H.H.
To je spravedlnost v podání úřednice, která si zjevně dělá z bezmocných
farmářů srandu.
Hunter
21.10.2020 22:15 Reaguje na Miroslav VinklerPlha z Kojčic
22.10.2020 07:01 Reaguje na Miroslav VinklerJarek Schindler
22.10.2020 09:01 Reaguje na Hunter" Časté výkladové schéma „čistokrevné zvíře vs. bastard“ (viz např. Ziegrosser 2019) je pohrobkem eugeniky a biologickým nesmyslem - genomická éra podmíněná rozvojem nanotechnologií nám ukazuje, že hybridizace je nedílnou součástí evoluce a vyskytuje se téměř všude,
Ve střední Evropě situaci navíc komplikuje přítomnost československého vlčáka, plemene, které je genetickou mozaikou německého vlčáka a karpatského vlka (Smetanová et al. 2015, Caniglia et al. 2018).
No a teď babo raď.
Musím ještě poprosil paní Kletečkovou aby na tu "babu" nereagovala. Není to vulgarita namířená proti ni.
Břetislav Machaček
22.10.2020 09:32 Reaguje na Jarek Schindlerpřed člověkem. To bohužel NECHTĚJÍ pochopit
ani na CHKO a AOPK. Být dotčenými funkcionáři obce,
tak žádám o nápravu ministerstvo a podám žalobu k
soudu pro nečinnost odpovědných orgánů. Taková
arogance úřednice nesvědčí o její nestrannosti,
ale o jednostranné zaujatosti, což je překážkou
práce ve státních orgánech. Nadřízenému dopručuji
vyvodit z toho závěr, koho úřednice vlastně
zastupuje.
Miroslav Vinkler
22.10.2020 09:40 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
22.10.2020 09:55 Reaguje na Miroslav Vinklertak se taky nic nezmění. Přečtěte si
odpovědi na mé otázky od p. Kletečkové
a zkuste odpovědět za ni, když to víte.
Já pouze hájím chovatele a zdravý rozum. Nejsem snílek o samoregulační schopnosti přírody v kulturní krajině a nejde pouze o to Broumovsko. Bez regulace to může
být problém brzo i v okolí Prahy a to
jsem zvědav na tu reakci obyvatel.
Miroslav Vinkler
22.10.2020 10:10 Reaguje na Břetislav MachačekV celé historii lidstva znám pouze dva příběhy o soužití vlka a člověka.
Romulus a Rémus, které odkojila vlčice
Jack London -Bílý tesák
Nejstarší zmínka o vlcích, kterou máme k dispozici, pochází z roku 1044 z Buchlovska, z Moravských úvalů. Výskyt vlků byl tak veliký, že se dostal do kronik, protože hladové vlčí smečky tehdy ohrožovaly lidi i domácí zvířata.Existuje prastará zmínka o vlčích jamách, je z roku 1268, tehdy Přemysl Otakar II. nařídil vykopat vlčí jámy u každé vsi v království a líčit tam na vlky živou husu nebo sele.
Na rozdíl od medvěda, který se využil prakticky celý, od masa a kožešiny po žluč a sádlo, z vlka byl pouze dvojí užitek. Vlčí kožešina byla velmi oblíbená a ceněná, dodnes se používá na lemy různých oděvních doplňků.Druhým užitkem bylo zástřelné – za zastřelení vlka se platilo ještě ve 20. století.
Jarek Schindler
22.10.2020 10:39 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
22.10.2020 18:44 Reaguje na Miroslav VinklerRadim Polášek
22.10.2020 22:25 Reaguje na Miroslav VinklerRadim Polášek
22.10.2020 22:32 Reaguje na Miroslav VinklerStandartní výstrojí polárních badatelů před takovými 100 lety byly oděvy olemované právě z těchto důvodů vlčími kožešinami.
Jaromír Lukavský
14.12.2020 17:34 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
23.10.2020 06:15- VLK TRAVU NEZERE -
Chráníme a pečujeme o krajinu, která je našim domovem.
http://www.vlktravunezere.cz
Hunter
23.10.2020 14:14https://www.polovnickakomora.sk/sk/spk-aktualne/spravy-a-informacie/2117-na-slovensku-sa-aj-nadalej-bude-lovit-vlk.html
Petr Pekařík
24.10.2020 15:42 Reaguje na Hunterhttps://www.youtube.com/watch?v=tQt3JNX_Z5c
Kolik psů na jak velkou smečku ?
Majka Kletečková
24.10.2020 23:30 Reaguje na Petr Pekaříkhttps://www.youtube.com/watch?v=vkSssTksuVM
(polské video 23 minut, psi jsou cca od 19:12)