https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/francouzske-urady-obvinily-renault-z-podvodu-v-souvislosti-s-emisemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Francouzské úřady obvinily Renault z podvodu v souvislosti s emisemi Aktualizováno

9.6.2021 01:28 | PAŘÍŽ (ČTK)
Automobily s dieselovým motorem se dostaly do centra pozornosti kvůli aféře německého koncernu Volkswagen kolem manipulací s testy emisí oxidů dusíku.
Automobily s dieselovým motorem se dostaly do centra pozornosti kvůli aféře německého koncernu Volkswagen kolem manipulací s testy emisí oxidů dusíku.
Foto | Breno Assis / Unsplash
Francouzské úřady obvinily tamního výrobce automobilů Renault z podvodu v souvislosti s vyšetřováním emisí naftových motorů, které se zaměřilo na některé jeho starší vozy a na možné manipulace s emisními testy. Oznámila to podle agentury Reuters firma. Dodala však, že jakékoliv pochybení odmítá.
 

"Všechny vozy Renault byly vždy schváleny v souladu s příslušnými zákony a předpisy," uvedla automobilka v prohlášení. Dodala, že v rámci vyšetřování dostala nařízeno složit zálohu 20 milionů eur (přes půl miliardy Kč). Navíc bude muset poskytnout bankovní záruky v hodnotě 60 milionů eur (přes 1,5 miliardy Kč) na krytí případných škod.

Automobily s dieselovým motorem se dostaly do centra pozornosti kvůli aféře německého koncernu Volkswagen kolem manipulací s testy emisí oxidů dusíku. Volkswagen v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že software umožňující manipulovat s testy nainstaloval do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě. Skandál stál německý podnik desítky miliard eur.

"Renault popírá spáchání jakéhokoliv trestného činu a opakuje, že jeho vozidla nejsou vybavena systémy, které by umožňovaly podvádět při testování emisí," zdůraznila dnes francouzská automobilka.

Francouzská prokuratura zahájila vyšetřování Renaultu v roce 2017. Podle dřívějších zpráv o vyšetřování zjistila, že některé modely firmy více než desetinásobně překračovaly limity pro emise oxidů dusíku. Jeden z představitelů automobilky dnes uvedl, že není jasné, kolika vozů by se vyšetřování mohlo týkat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

9.6.2021 11:36
Proč pořád chodí kolem horké kaše? Ať Renaultu odeberou živnostenské oprávnění na výrobu aut, fabriku zavřou, zaměstnance propustí, zařízení prodají do šrotu a mají o co usilují. Stejně to mohou udělat se všemi ostatními automobilkami.
Odpovědět

Viktor Šedivý

9.6.2021 20:56
To není podvod - nejspíš jen jako v případě VW na hloupé zadání přišlo Potěmkinovo řešení.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist