https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/gasnet-dnes-spustil-prodej-biolng-jako-prvni-v-cr-palivo-poslouzi-kamionum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

GasNet spustil prodej bioLNG jako první v ČR, palivo poslouží kamionům

6.11.2023 18:30 | KLECANY (ČTK)
Zkapalněný biometan je možné nyní tankovat v Klecanech, v Mladé Boleslavi, v Nýřanech na Plzeňsku, v Jažlovicích u Prahy a v Kaplici na Českokrumlovsku, šestá stanice zahájí brzy provoz v Hradci Králové.
Zkapalněný biometan je možné nyní tankovat v Klecanech, v Mladé Boleslavi, v Nýřanech na Plzeňsku, v Jažlovicích u Prahy a v Kaplici na Českokrumlovsku, šestá stanice zahájí brzy provoz v Hradci Králové.
Zdroj | GasNet
Distributor plynu GasNet dnes v Klecanech u Prahy a na dalších stanicích spustil prodej bioLNG, tedy zkapalněného biometanu. Je prvním v ČR. Palivo poslouží především kamionům, ale mohou zde tankovat i autobusy a další vozy nad 12 tun s příslušným pohonem. Zcela v provozu je nyní pět plniček GasNetu, kde je možné tankovat bioLNG, šestá bude v provozu brzy. Na dnešním oficiálním spuštění provozu to řekl vedoucí rozvoje GasNetu Filip Dostál.
 

BioLNG pomůže snížit dopravcům náklady na emisní povolenky, které mají pro dopravu začít platit v roce 2027. Pro nákladní dopravu je tento druh pohonu podle Dostála jediné aktuálně dostupné řešení, jak plnit emisní cíle ČR v nákladní silniční dopravě.

V ČR je nyní registrováno 70 000 nákladních vozů, z nich je s pohonem na zkapalněný plyn 155. Pro splnění emisních cílů pro rok 2030 by podle Dostála v tuzemsku stačilo, aby bylo v provozu 8000 kamionů, které by jezdily na obnovitelné palivo. "Biometan má své limity, co se týká jeho produkce v České republice, takže my počítáme, že je tady potenciál řádově pro 10 000, 14 000 nákladních vozidel, ale to už se bavíme o horizontu roku 2035 a dál, ale tam zase věříme, že přijdou jiné obnovitelné plyny, například vodík," řekl vedoucí rozvoje GasNetu.

V ČR je podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) aktuálně 540 bioplynových stanic, které vyrábějí elektřinu a teplo většinou vypouštějí do ovzduší. "Naší vizí je opravdu to přetvořit na biometanové stanice," doplnil Hladík. Technologie je podle něj poměrně jednoduchá, vejde se do jednoho kontejneru, a díky úpravě legislativy se provozovatelé bioplynových stanic budou moci snadněji napojit.

Bioplyn nyní sice vychází dráže než fosilní paliva, avšak po jejich zdražení o emisní náklady bude konkurenceschopný. GasNet proto navrhl, aby vláda pro podporu prvních dopravců investovala 300 milionů korun, aby se eliminovaly dvě miliardy korun každý rok na zvýšených nákladech v nákladní dopravě v důsledku emisních povolenek. Pořízení kamionu s pohonem na zkapalněný plyn je o pětinu až čtvrtinu dražší oproti dieslovému pohonu. Provozovatelé kamionů ale ušetří při provozu v důsledku nižších poplatků na mýtném.

Zkapalněný biometan je možné nyní tankovat v Klecanech, v Mladé Boleslavi, v Nýřanech na Plzeňsku, v Jažlovicích u Prahy a v Kaplici na Českokrumlovsku, šestá stanice zahájí brzy provoz v Hradci Králové.

GasNet zajišťuje dodávky zemního plynu domácnostem a firmám na celém území ČR kromě Prahy a Jihočeského kraje, spravuje 65 000 kilometrů plynovodů, má více než 2,3 milionu zákazníků. Hospodářské noviny (HN) v červnu uvedly, že je firma od letoška na prodej. Polostátní energetická společnost ČEZ pak v srpnu oznámila, že se o GasNet bude ucházet. Firmě GasNet v loňském roce klesl čistý zisk na 1,89 miliardy korun, což je meziročně o 35 procent méně.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist