https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-chebu-dokoncili-solarni-susarnu-kalu-z-cistirny-odpadnich-vod
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Chebu dokončili solární sušárnu kalů z čistírny odpadních vod

16.5.2025 12:52 | CHEB (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Chebu představili novou solární sušárnu kalů z čistírny odpadních vod. Zařízení, které je teprve třetí v Česku, umožňuje díky slunečnímu záření výrazně snížit vlhkost kalů, které vznikají při čistění vody, a tím také snížit náklady na jejich přepravu a skládkování. Společnost Chevak, která provozuje vodohospodářská zařízení na Chebsku, do stavby solární sušičky investovala téměř 90 milionů korun s DPH, 85 procent činila evropská dotace, řekl předseda představenstva Chevaku David Bracháček.
 
V České republice se vodárenské kaly skládkují. Znamená to, že čistírny odpadních vod platí za skládkování, ale také za dopravu kalů, kterých jsou tisíce tun ročně. Sušárna, jež sníží objem kalů o vodu, kterou obsahuje, tak výrazně sníží množství kalu, který se musí na skládku odvézt. Kromě snížení nákladů jde podle Bracháčka i o příznivý dopad na ekologii, protože se také sníží potřeba nákladní dopravy.

"My tady máme, z oblasti Chebu a Aše, zhruba 4500 tun kalů ročně, pro představu je to nějakých 12 tun denně, čili 500 kilogramů za hodinu. A to se tady zpracuje, to je ten vylisovaný kal. My ho tady v podstatě odpaříme, 60 až 80 procent té vlhkosti se odpaří a k tomu nám pomůže zdarma sluníčko, a potom vozíme až tu sušinu na skládku," popsal základní princip fungování solární sušárny Bracháček.

Sušárna jsou dvě haly o šířce 12 metrů a délce 125 metrů. Na jedné straně se do nich nasypou vlhké kaly, speciální mechanismus kaly prohrabuje a postupně posouvá, zatímco uvnitř haly dochází zároveň k ohřevu vzduchu a odpařování. Na druhém konci haly je pak možno odebrat kaly s podstatně nižší vlhkostí.

První solární sušárnu zprovoznili v Mariánských Lázních v roce 2022. Investorem byla stejně jako v Chebu společnost Chevak, která tak nyní provozuje dvě ze tří takových sušáren v Česku. Třetí byla nedávno otevřená v Litovli na Olomoucku.

Chebské haly na sušení kalu jsou takzvaně hybridní, to znamená, že jsou schopny provozu i za nepříznivého počasí, kdy slunce tolik nehřeje. Je možné vzduch uvnitř ohřívat i teplem z kogenerace, které vzniká při čištění odpadní vody. Úsporná řešení byla použita i při samotné stavbě, kterou prováděla metodou Desing and Build (projekt a stavba) společnost STRABAG. Použila recyklované materiály a třeba na úpravu základní betonové desky hal použila dálniční finišer, který zkrátil dobu pokládku betonu z týdnů na několik dní.

Protože se stále zpřísňují evropské předpisy ohledně provozování čistíren směrem k jejich energetické neutralitě, ani výsledný vysušený kal nemusí v budoucnu v plném objemu mířit na skládku. Existují už i prototypy pyrolýzních technologií, které umí bez přístupu vzduchu odpad rozložit a energeticky využít. Další možností, která je blíže realizaci, je možnost použít kal pro pěstování, ne sice potravinových surovin, protože kaly mohou obsahovat i zbytky například léků nebo jiných nebezpečných látek, ale třeba pro pěstování květin.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JK

Janik K

17.5.2025 18:40
Sušička za 90 mega, která vůbec neřeší kontaminaci léky, mikroplasty, těžkými kovy.., takže to všechno pořád půjde na pole jak už ve videu z otevíračky první sušičky ředitel chevaku zmiňoval https://mvtv.cz/video/2733-chevak-zprovoznil-prvni-solarni-susicku-kalu-v-cr
Odpovědět
JS

Josef Střítecký

20.5.2025 12:55 Reaguje na Janik K
Podle Vás je lepší kal skládkovat beze změny jako předtím? Zmiňovaná technologie nevyřeší maximalistické požadavky, ale výsledek je přece krokem vpřed. Navíc může sloužit k pozitivní regulaci přebytků energie v síti.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist