Litovel zprovoznila solární sušárnu čistírenského kalu
Čistírenský kal je hlavním odpadním produktem při čištění odpadních vod. Náklady na jeho zpracování a likvidaci podle odborníků činí zhruba polovinu provozních nákladů čistíren odpadních vod. V Česku je zakázáno čistírenské kaly odvážet na skládky, proto se používají jako hnojivo na polích či při produkci průmyslových kompostů a rekultivačních substrátů. Samosprávy se snaží najít pro kaly uplatnění i při výrobě tepelné energie, jelikož stát pravidla pro aplikaci kalu na polích postupně zpřísňuje.
Litovelská radnice na přípravě investice pracovala od roku 2018. "Byli jsme se podívat i v Německu, abychom se seznámili s touto technologií v praxi," podotkl Kohout. Solární sušárna kalu stojí na kraji CHKO Litovelské Pomoraví, město proto muselo z místa přemístit vzácné druhy rostlin a živočichů. "Část tohoto spíše nekvalitního lesa byla CHKO kompenzována jinými pozemky, které vlastní město," řekl Kohout. Při stavbě sušárny stavbaři v zemi objevili nelegální skládku odpadu z 80. let, jejíž likvidace investici prodražila.
Litovelská sušárna čistírenského kalu je podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) unikátní v tom, že k provozu nepotřebuje dodatečnou energii. "Čistírny odpadních vod jsou energeticky náročné, ale zároveň v nich vzniká řada energeticky využitelných surovin," řekl dnes Hladík. Investice do tzv. hygienizace čistírenského kalu jsou podle něj velmi důležité, protože se díky nim v kalech výrazně sníží množství škodlivin, jako jsou antibiotika, antikoncepce, těžké kovy či mikroplasty. "Zároveň není úplně nejšťastnější, abychom přímo na pole vozili (v kalu) množství fosforu, dusíku a dalších látek," uvedl. Kromě energetického využití by v budoucnu mohl být z kalů separován právě fosfor i dusík pro další využití při výrobě hnojiv.
reklama