https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/gates-chysta-v-britanii-investice-do-technologii-setrnych-k-prirode
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Gates chystá v Británii investice do technologií šetrných k přírodě

19.10.2021 12:43 | LONDÝN (ČTK)
Spoluzakladatel americké softwarové společnosti Microsoft Bill Gates se dohodl na spolupráci s britskou vládou a hodlá ve Spojeném království investovat do technologií, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Zaměří se na to, aby nové technologie byly cenově dostupnější, informovala agentura Reuters.
 

Vlády evropských zemí se snaží omezit skleníkové plyny, aby nejpozději do roku 2050 dosáhly takzvané uhlíkové neutrality.Tento záměr znamená, že každá země bude schopna zneutralizovat tolik emisí, kolik jich vyprodukuje.

Gates promluvil na Globálním investičním summitu (GIS), který pořádá britská vláda a kterého se zúčastnil i premiér Boris Johnson. Gates řekl, že investice jsou potřeba k dalšímu rozvoji nových technologií, které jsou nyní pro spotřebitelský trh příliš drahé. Ve spolupráci s vládou chce navrhnout, které projekty by měly dostat prioritu. Alespoň jeden projekt by měl být rozpracován do pěti let.

"Zajistíme objemnější výrobu, a tak snížíme náklady, abychom je dostali tam, kde jsme teď se solární energií a s větrnou energií ze zařízení umístěných na pevnině," řekl Gates. "Aby se daly rozšířit a díky tomu pak i snížit emise," dodal.

Vláda premiéra Johnsona uvedla, že partnerství s Gatesem za 400 milionů liber (12,1 miliardy Kč) zvýší investice do takzvaných zelených technologií po celé Británii. A to i do zeleného vodíku, dlouhodobého skladování energie, udržitelného leteckého paliva a přímého zachycování oxidu uhličitého ze vzduchu.

Gates investice slíbil prostřednictvím svého programu Breakthrough Energy Catalyst. Ten dává dohromady koalici soukromých investorů, kteří chtějí podpořit inovace ve snaze mírnit klimatické změny. Británie už slíbila investovat nejméně 200 milionů liber do rozvoje nových projektů. Investoři a firmy z Gatesova projektu poskytnou stejnou částku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

19.10.2021 13:21
Ze strany Gatese se jedná o populistické gesto, protože výroba a provoz výpočetní techniky patří k největším znečišťovatelům životního prostředí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.10.2021 15:26 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jistě, hned za hutěmi a železárnami, ještě před cementárnami.
Každým klapnutím na klávesnici vytvoříte půl kila CO2.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.10.2021 16:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Zkuste si zjistit, jak se těží některé vzácné kovy potřebné pro elektroniku. Pro Vaši informaci - výroba jednoho chytrého mobilu zasviní přírodu více než roční provoz auta s dvoulitrovým spalovacím motorem. A když si uvědomíte, že třeba ty mobily někteří lidé mění každý rok, někdy i dříve, tak je z toho člověku na blití.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.10.2021 16:34 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Na výrobu mobilu bude potřeba asi tisíc litrů nafty. Voni sou hlava...................
Odpovědět
kk

karel krasensky

19.10.2021 19:02 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ten Gates to je taková nová Marie Antoinetta.Když nemají chléba,at jedí koláče
Odpovědět
JO

Jarka O.

19.10.2021 15:24
To jsou projekty. Proč Gates radši neinvestuje do výchovy řidičů, řemeslníků, lepšího zateplení anglických domů, lepších oken, a kvalitních veřejných škol ve VB, když má tolik peněz nazbyt.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.10.2021 15:27 Reaguje na Jarka O.
To všehno Angláni už dávno mají.
Odpovědět
JO

Jarka O.

19.10.2021 15:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Před 3 lety v Londýně mi byla hrozná zima v létě, okna 1vrstvá, netěsná. Nic moc na to, jaká je to velmoc.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.10.2021 16:31 Reaguje na Jarka O.
Zažila jste i tu teplou vodu na mince? Známý tam byl a říkal, že kdyby neměl elektrický holící strojek, tak holení žiletkou nebo břitvou by ho vyšlo na pěkný balík.
Odpovědět
JO

Jarka O.

19.10.2021 20:16 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Chlap se holí a voda teče. To jsem manžela odnaučila. Teplou vodu na mince jsme neměli, zato plynovou karmu, ta se snad jinde skoro nepoužívá. Domek v Londýně byla nudle asi 3 m široká. V přízemí předsín, 1.patro kuchyň, 2.patro obývák, 3.patro ložnice, 4.patro Air BnB udělané z půdy pro turisty, jj, zahřáli jsme se whisky.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.10.2021 16:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Zajeďte si do Londýna a ubytujte se někde na periferii v soukromém penzionu. I v létě tam budete mrznout.
Odpovědět
ig

20.10.2021 08:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Je vidět, že z Anglie znáte leda tak Hilton v Londýně :D
Odpovědět
ig

20.10.2021 08:40 Reaguje na Jarka O.
+1
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

20.10.2021 09:24 Reaguje na Jarka O.
Pěkné projekty, že? Plně jeho iniciativu podporuji.

Každý si na Gatesovi něco najde. Jeden mu vyčítá, že chce ovládat lidi pomocí čipů ve vakcínách, druhý mu zase vyčítá že nepodporuje ty projekty které by zrovna on chtěl. Pravdou ale je že Gates věnoval na charitu zhruba 50 miliard dolarů.
Odpovědět
JO

Jarka O.

21.10.2021 12:11 Reaguje na Petr Eliáš
Nemohu ze středu Evropy podporovat iniciativu nějakého pána v Tramtárii, když o těch projektech není nic konkrétního napsáno. Chytání uhlíku ze vzduchu a cpaní do ložisek, jak bylo několikrát i na ekolistu popsáno, považuju za neekologický, v podstatě podvod. Ta technologie jednak ničí krajinu, podívejte se, jak ta fabrika vypadá. A uhlíková stopa toho monstra bude asi větší nez kapacita, takže to je úplný nenávratný flop. A charita? Je to byznys.
Odpovědět
Pe

Petr

19.10.2021 17:18
Jediná technologie šetrná k přírodě je ta, která nevznikne.
Odpovědět
JO

Jarka O.

19.10.2021 20:23 Reaguje na Petr
Tyhle projekty, co podpoří Gates podle posledni módy, se mi zdají nešetrné a zbytečné, tak souhlas. Ale jiné inovace pristrojů prospěšné jsou a šetří místo a energii.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

19.10.2021 21:38 Reaguje na Petr
Vnímám to podobně. Nelze vyrobit něco, co bude mít jen samá pozitiva. Vždy je plus a mínus. Teď se opět vrháme do masového nasazení technologií a níž bychom uvažovali o jejich možných negativech. V tomhle jsme se zatím neponaučili Místo abychom se uskromnili zase bude s prominutím srát čipy do všeho možného abychom něco ušetřili. Tlak na vývoj všeho možného nás dostal až sem. Nejsem si jist, že zass tlak navývoj něčeho jiného nás z toho dostane ven.
Odpovědět
ig

20.10.2021 08:56 Reaguje na Petr
Záleží na tom jak moc hluboká Vaše myšlenka je. Pokud to myslíte tak, že kdyby nikdy nevznikla žádná technologie && člověk není příroda, pak máte jistě pravdu. Ale pokud například vznikne technologie která méně znečišťuje prostředí než ta předchozí, pak jasně hlasuju pro tu technologii :-)
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

20.10.2021 20:26 Reaguje na
Měl jsem namysli předběžnou opatrnost. Třeba nedávno avizované problémy s PFAS. Je to ta odvrácená strana outdoorových produktů. A to si nejsem jist, zda výrobci už o tom dlouhou dobu ví. Dále např. masové rozšíření nanomateriálů o nichž je taky známo, že jsou další časovanou bombou. Technologie nám umožnila neskonalý komfort zároveň nás odvedla od nás samých. Aspoň tak to vnímám já. Respeuji, že Váš pohled může být jiný.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist