https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/gazdik-kvuli-vysetrovani-havarie-na-becve-poda-trestni-oznameni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Gazdík kvůli vyšetřování havárie na Bečvě podá trestní oznámení Aktualizováno

5.10.2021 10:10 | PRAHA (ČTK)
Některá pochybení při vyšetřování loňské ekologické havárie na Bečvě mohla být výsledkem nátlaku na úřady, řekl dnes ve Sněmovně novinářům člen poslanecké vyšetřovací komise Petr Gazdík (STAN). Podá kvůli tomu trestní oznámení, na základě kterého by policie měla prošetřit možné zneužití pravomoci úřední osoby a spáchání dalších trestných činů, doplnil. Zjištění komise vydají na trestní oznámení i podle další její členky Markéty Adamové Pekarové (TOP 09). Sněmovna se dnes závěrečnou zprávou komise bude zabývat na mimořádné schůzi.
 

Vyšetřovací komise zkritizovala postup při odběru i rozboru vzorků vody a ryb bezprostředně po havárii. Podle poslanců mimo jiné nedostatečně koordinovaly kroky vodoprávní úřad ve Valašském Meziříčí a Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) i inspekce mají zprávu komise za zpolitizovanou. Jsou v ní neodborné závěry vytržené z kontextu, manipulace a negativní tendence vůči ČIŽP, reagoval ministr.

Gazdík dnes řekl, že společnost stále nezná viníka havárie mimo jiné vinou toho, že nebyl odebrán vzorek ve výusti z areálu společnosti Deza, která patří do svěřenského fondu založeného premiérem Andrejem Babišem (ANO). V některých případech podle něj pochybila ČIŽP a další úřady. "Ten šlendrián může být i snahou zakrýt viníka," řekl.

Podle Adamové šlo v případě otravy Bečvy o uchvácení zájmů státu ve prospěch jednoho holdingu. Továrna, která patří do bývalého holdingu premiéra Andreje Babiše (ANO), byla jednou z těch, která mohla způsobit havárii, vyšetřování se na ni nevztahovalo, vysvětlila. "Ta liknavost nemohla být náhodou," uvedla s tím, že jde o ukázku, "kam až sahají chapadla, která nechal Andrej Babiš prorůst do státní správy".

V rozporu jsou podle něj i verze vzniku havárie, se kterými pracují inspekce a policisté. "Po stovkách hodin nad rozhovory a analýzami se mi nechce věřit nešťastným náhodám, obzvlášť když kolem premiéra a jeho byznysu je jich víc než dost," uvedl Gazdík. Některá pochybení podle něj mohou být výsledkem nátlaku na úřady.

Podá kvůli tomu trestní oznámení okresnímu státnímu zastupitelství ve Vsetíně, doplnil Gazdík. "Orgány činné v trestním řízení by měly posoudit, jestli se v té kauze někdo nepokusil věci zamést pod koberec," míní. Sněmovní komise by podle jeho názoru měla ve své práci pokračovat i v příštím volebním období. "Minimálně prací na té verzi zločinného spolčení, šlendriánu, který mohl mít prvky organizovaného trestného činu," dodal.

Hnutí SPD se bude podle předsedy klubu Radima Fialy dnes na plénu ptát na osobní zodpovědnost ministra Brabce i šéfa ČIŽP Erika Geusse. Fiala novinářům řekl, že je třeba, aby byl v případě podobných havárií v budoucnu viník odhalen a potrestán a vyšetřování nedoprovázel chaos. "Je tristní, že tady se vyšetřování táhne skoro rok," poznamenal předseda hnutí Tomio Okamura.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

5.10.2021 11:55
Na sebe ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.10.2021 17:03 Reaguje na smějící se bestie
Člověče něšťastná, vy musíte žít na Parobkově Marsu, tak hluboké hlupství se u nás asi vůbec nevyskytuje.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

6.10.2021 06:16 Reaguje na smějící se bestie
Nesahejte p. Hanzlovi na Gazdíka , on je vysazený na Babiše. Protože ten tam vylil ten kbelík s kyanidem a viděli ho všichni , ale jsou uplacení
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.10.2021 17:01
Konečně se objevil skutečný politik,kterému není všechno fuk.
Silě držím palce, po volbách bz to už mohlo projít.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist