https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/gazprom-varuje-pred-rizikem-zruseni-plynovodu-nord-stream-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Gazprom varuje před rizikem zrušení plynovodu Nord Stream 2

20.1.2021 01:36 | MOSKVA (ČTK)
Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa a zdvojnásobit kapacitu současného plynovodu Nord Stream na 110 miliard metrů krychlových ročně. Gazprom je hlavním investorem projektu a podle jeho informací je plynovod z 94 procent hotov. Plynovod se však stal předmětem sporu mezi Moskvou a Washingtonem.
Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa a zdvojnásobit kapacitu současného plynovodu Nord Stream na 110 miliard metrů krychlových ročně. Gazprom je hlavním investorem projektu a podle jeho informací je plynovod z 94 procent hotov. Plynovod se však stal předmětem sporu mezi Moskvou a Washingtonem.
Foto | Vuo / Wikimedia Commons
Ruský plynárenský gigant Gazprom připustil existenci rizika, že výstavba plynovodu Nord Stream 2 bude kvůli různým problémům, včetně politických tlaků, zastavena nebo úplně zrušena. Firma o tom podle agentury Reuters informuje v prospektu, v němž nabízí prodej eurobondů.
 

"Při práci na velkých mezinárodních projektech, jako je plynovod Nord Stream 2, jsme čelili a možná se i nadále budeme setkávat s riziky kvůli změnám politických podmínek v různých regionech souvisejících s takovými projekty," uvedl Gazprom. "Za mimořádných okolností, včetně politického tlaku, mohou takové změny vést k pozastavení nebo ukončení projektu."

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa a zdvojnásobit kapacitu současného plynovodu Nord Stream na 110 miliard metrů krychlových ročně. Gazprom je hlavním investorem projektu a podle jeho informací je plynovod z 94 procent hotov. Plynovod se však stal předmětem sporu mezi Moskvou a Washingtonem.

Projekt za 11 miliard USD (zhruba 237 miliard Kč) byl koncem roku 2019 pozastaven, protože firma pokládající potrubí Allseas odstoupila od projektu kvůli obavám ze sankcí. Práce byly obnoveny minulý měsíc, kdy byl položen krátký úsek potrubí v německých vodách. Hlavní práce se však ještě neobnovily.

Nyní ale opět hrozí pozastavení prací. Německý list Handelsblatt v pondělí napsal, že Spojené státy informovaly německou vládu a další evropské partnery, že dnes uvalí sankce na ruské plavidlo Fortuna, které pokládá potrubí do moře.

Gazprom jako veřejně obchodovaná firma je povinen před nabídkou dluhopisů na trhu v prospektu informovat investory o všech potenciálních rizicích. Pokud by byl projekt pozastaven či zrušen, mohou dodavatelé po firmě požadovat náhradu škod, pokuty, odškodné nebo jiné finanční náhrady.

Americký prezident Donald Trump předloni v prosinci podepsal zákon, který umožňuje uvalit sankce na podniky spojené s výstavbou plynovodu Nord Stream 2. Důvodem byly podle něj obavy z nepřiměřeně rostoucího vlivu Ruska a energetické závislosti Evropy na ruských surovinách. Podle analytiků ale za rozhodnutím stála i snaha Spojených států prosadit se na evropském trhu se svým zemním plynem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

20.1.2021 05:28
Kdyby se takhle "válčilo" i o ropovody Družba, tak bychom dnes měli auta na elektřinu, protože by nebylo v Evropě dost ropy. Ano, nový plynovod je zbytečný, protože do 50 let budeme opravdu téměř bez fosilních paliv, ale třeba se to těm investorům i na 50 let vyplatí.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

20.1.2021 07:01 Reaguje na Katka Pazderů
Před čtrnácti dny v pátek stálo Rakousko a zřejmě i některé okolní země těsně před blackoutem, díky bratrům Rakušanům a jejich neřízené dodávce elektřiny do rozvodné sítě z alternativních zdrojů. Před blackoutem je zachránila dodávka z okolních jaderných elektráren a i uhelných. Pokud je mi známo, Němci chtějí navyšovat počet svých plynových elektráren a to jaksi neštymuje s vizí odchodu od fosilních paliv. Nic než hnusná politika v tom není a v obchodu nikdo nezná bratra.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.1.2021 14:21 Reaguje na Katka Pazderů
na elektřinu ... a na příděl.
To už tady bylo ... nic moc, půl života v prdeli.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vyhňák

20.1.2021 18:16 Reaguje na Katka Pazderů
Paní, když neznáte ani základní fakta o energetické udržitelnosti, tak se nevyjadřujte. Nebo si myslíte, že elektřina do aut se vyrábí z vody? Podle vaší teorie byste jezdila tak maximálně na oslu...
Odpovědět
li

20.1.2021 20:16 Reaguje na Katka Pazderů
No a nebo žili jako ve středověku.Po přistání na Měsíci se taky myslelo,že se tam za pár let bude lítat na dovolenou,ale už skoro 50 let tam nikdo nebyl.Sny jsou super,ale svět takhle nefunguje.
Odpovědět
MB

Mirek Bárta

20.1.2021 08:17
Na dokončení Nord Streamu 2 máme velký zájem i my. Ale jako poslušní lokajové musíme poslouchat příkazy někoho jiného.

Velmi nedávno byl dokončen plynovod Net4Gas mezi Německem a Českem, který by přiváděl plyn z Německa nejen nám, ale i Rakousku a Itálii. Z toho tranzitu bychom měli příjem do rozpočtu.

Dále - nelze spoléhat na dodávky plynu přes Ukrajinu a to nejen z politických důvodů (vzpomeňme si na dobu, kdy Ukrajina za plyn neplatila, Rusko tedy posílalo plyn jen Evropě, ale Ukrajina z plynovodů normálně plyn kradla bez placení a Rusko tedy přestalo plyn do Evropy přes ukrajinské plynovody dodávat úplně). Důvodem je i údajně velmi špatný technický stav plynovodů na Ukrajině, na jejichž opravy nejsou peníze.

Plyn se využívá pro důležitou regulaci/stabilizaci přenosu elektrického výkonu přes elektrizační soustavu třeba při výkyvech dodávek elektřiny z OZE, ale i v teplárenství a v chemickém průmyslu. To, že chceme být uhlíkově neutrální, neznamená, že se plyn přestane používat. Zejména Německo bude na plynu hodně závislé po ohlášeném ukončení výroby elektřiny v jaderných a uhelných elektrárnách.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.1.2021 09:36
Ona ta Evropa a zvláště Německo potřebuje prozřít, kdo je spojenec a kdo
je diktátor. S cizími vojáky na vlastním území se dost blbě dělá nezávislá
politika i nezávislý zahraniční obchod. Poučení pro všechny, kteří chtějí
být nezávislými. Být škodolibý, tak to Evropě přeji, aby to poznala co
nejdříve a začala dělat obchod bez politicky motivovaných sankcí a bez
za politiku skrytých konkurenčních bojů při nákupu plynu. Prozření může
být kruté a devastační pro Evropu jako celek. Přechod z uhlí na plyn
je bez Nord Streamu 2 pouhá iluze a rovněž ta slavná bezuhlíkovost,
která se bez záložních zdrojů neobejde. Moudří jdou cestou JE, hloupí
diskutují a čekají na zázrak jménem akumulace. Co však akumulovat,
když nebude svítit a foukat týden, nikdo neví. Já si poradím sudem
benzínu a elektrocentrálou. Ten benzín tu bude ještě dlouho a proud
vyrobený z něho bude brzo levnější, než ten z OZE a akumulace.
Odpovědět
MB

Mirek Bárta

20.1.2021 09:43 Reaguje na Břetislav Machaček
Naprostý souhlas. Tragédie je, že rozhodují negramotní politici a ne odborníci. I u nás.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vyhňák

20.1.2021 20:07 Reaguje na Mirek Bárta
Bárta, Machaček - podepisuji.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.1.2021 13:39
Čeho se lekáte malověrní ? Každý kdo sleduje vztahy Rusko-Německo, nečte jen Spiegel a Blesk, se občas podívá na obchodní dění - aktivity Německa v Rusku.
Němci tam zakládají firmy jak diví, převádějí tam své vyspělé technologie a na oplátku dostávají suroviny za ceny o kterých si rusofobové v ČR mohou tak nechat zdát.
Bývalý kancléř Schröder je předsedou správní rady koncorsia i Mutti Merkel oči přivírá s radostným očekáváním.
Jediní /omluva / nasraní jsou USA, protože :
a) nemohou udat svůj zkapalněný plyn než v Polsku
b) plní se jejich černá můra v Evropě, vzniká dvojblok Rusko-Německo, který se natolik ekonomicky prováže, že k nějakému vojenskému konfliktu Rusko- EU prostě nemůže dojít.

Jak vidíte, nic nového pod Sluncem , svého času tuto možnost měli i Adolf Hitler a Stalin , a Němci ji trestuhodně propásli.

To co se píše je blabla, aby se navenek neztratil glanc.
Howgh !
Odpovědět
MB

Mirek Bárta

20.1.2021 14:16 Reaguje na Miroslav Vinkler
To, co píšete, je všechno pravda. Ale podobný názor jsem četl včera i na nějakém ruském webu. Ale Němci také vyvážejí hodně zboží do USA a to také nemohou ignorovat.

Mně se líbí i úzká spolupráce Německa s Čínou, zejména Siemensu. Německo je snad jediná země, která má s Čínou kladnou obchodní bilanci.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.1.2021 14:24 Reaguje na Miroslav Vinkler
Asi tak, co Německo v Evropě chce, to bude.
Ostatně, kolegu Hanzla asi trefí, ale je nesporné, že Německo a Rusko si k sobě vždy cestu najdou.

Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.1.2021 18:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
K tomu břidlicovému plynu pouze to, že je ode dneška zase možná
všechno jinak, než bylo včera. Možná přehodnotí samotnou těžbu
a plyn už nebude na vývoz, ale maximálně k domácí spotřebě jako
náhrada jiných paliv. Návrat USA k Pařížským úmluvám bude mít
vliv i na jejich energetiku a už možná plynovod z Ruska tak
moc vadit nebude. Počkejme si pár týdnů a budeme moudřejší.
Předvolební sliby nahradí realita všedních dnů a domácí problémy.
Každopádně to je výstraha před jakoukoliv závislostí na dovozu
energie a je jedno odkudkoliv.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vyhňák

20.1.2021 18:11
Když uvalí sankce na ruské plavidlo tak co se jako stane? To se snad potopí nebo co? Prostě sankce nesankce, stavět se bude dál. Nebo snad zahájí US army palbu?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist