https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/general-electric-prestane-stavet-uhelne-elektrarny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

General Electric přestane stavět uhelné elektrárny

22.9.2020 12:02 | NEW YORK (ČTK)
O tom, že je alternativní výroba energie atraktivní z ekonomického a růstového hlediska, hovořil seniorní viceprezident GE Russell Stokes.
O tom, že je alternativní výroba energie atraktivní z ekonomického a růstového hlediska, hovořil seniorní viceprezident GE Russell Stokes.
Společnost General Electric (GE) přestane stavět uhelné elektrárny a ty stávající zavře nebo prodá. Americký průmyslový konglomerát se tak podle svého sdělení rozhodl, protože se chce soustředit na energii z obnovitelných zdrojů, přičemž motivace je ekonomická.
 

Zpravodajský server BBC píše o oznámení jednoho z největších stavitelů uhelných elektráren na světě jako o dramatickém obratu. Nezisková organizace Natural Resources Defense Council uvedla, že "už bylo načase". GE sice říkal už dříve, že se přestane zaměřovat jen na fosilní energii, ale ještě před pěti lety koupil za v přepočtu téměř deset miliard liber (296 miliard Kč) podnik na výrobu uhelných turbín, což byl největší obchod v jeho historii.

O tom, že je alternativní výroba energie atraktivní z ekonomického a růstového hlediska, hovořil seniorní viceprezident GE Russell Stokes. Společnost uvedla, že následkem oznámeného rozhodnutí mohou být rušena pracovní místa. Už dříve oznámila, že kvůli pandemii covidu-19 zruší 13 000 pracovních míst v divizi GE Aviation, která vyrábí letecké motory.

Za "krásné a čisté uhlí" bojuje v časech, kdy se od fosilních paliv kvůli znečišťování životního prostředí odvrací mnoho rozvinutých zemí, americký prezident Donald Trump. Nynější šéf Bílého domu zrušil nařízení o omezení uhelných emisí z dob svého předchůdce Baracka Obamy. Úpadek uhelné energie se mu ale zastavit nepodařilo, protože podíl na trhu získávají levnější alternativy, jako je zemní plyn a solární a větrná energie.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

22.9.2020 12:24
Nemusí stavět. V Číně se najde dost ochotných rukou, které se volného prostoru na trhu ujmou.
General Electric bude mít na webu pytel sebechvály, jak jsou zelení (což má hodnotu suchýho z nosu) a čínské firmy budou mít prachy a vliv.
Odpovědět
sv

22.9.2020 23:06 Reaguje na Viktor Šedivý
BLábol diletanta. GE opouští výrobu elektráren na uhlí čistě proto, že na ně není odbyt. V USA se masově přechází na plyn, takže pokud se budou stavět nějaké elektrárny tak jedině ty s kombinovaným cyklem.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

23.9.2020 00:02 Reaguje na
Při dokonalém spálení plynu získaného zcela neekologickým frakováním, vznikne z 16,0426 váhových dílů plynu (CH4 - m.v. 16,0426) a potřebných 63,9976 dílů kyslíku (m.v. 15,9994 x 4) celých 44,0098 dílů CO2 (CO2 - m.v.44,0098) a 36,0304 dílů H2O (m.v. 18,0152 x 2). Takže žádné bezuhlíkaté využití plynu. Těžba plynu frakováním ničí nevratně zdroje pitné vody, proto je třeba v ČR zakázán i průzkum potenciálních ložisek plynu takto těžitelného.
Odpovědět
sv

23.9.2020 09:13 Reaguje na Jiří Daneš
Za prvé, o nějakém "bezuhlíkatém využití plynu", tady básníte akorát vy. V USA jde o čistě tržní záležitost, způsobenou nadbytkem levného plynu.
Za druhé, to je totální blábol. Nikdy nic takového prokázáno nebylo. Viz zde https://www.osel.cz/6125-gasland-recenze-hororu-o-tezbe-zemniho-plynu.html
Ničím nepodložená hysterie zelených magorů v EU kolem frakování je na přesně stejné úrovni jako hysterie těch samých kolem jaderné energetiky, GMO či glyfosátu.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

23.9.2020 08:04
Trump je bezohledný dement, který téma uhlí pouze zneužil, aby dal falešnou naději svým voličům (horníkům, ocelářům, atd.), kteří si naivně mysleli, že Trump zastaví světové trendy.... Trump byl hlupáky zvolen a tak je spokojený.... že poškozuje USA i zbytek světa mu neva...

Stejně se nechají obelhávat lidé v ČR Babišem, Zemanem a některými pravoslavnými ODSáky, kteří podobně manipulují s veřejností jen proto, aby byli zvoleni....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.10.2020 18:28 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Výhoda demokracie je v tom, že president nemůže rozhodovat o většině americké společnosti, natož ekonomiku nebo ekologii.
Trump je povahou ropák, ale USA velmi rychle zelená a ním, nebo bez něho.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist