https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/google-bude-blokovat-reklamy-v-nichz-se-popira-globalni-oteplovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Google bude blokovat reklamy, v nichž se popírá globální oteplování

9.10.2021 02:15 | WASHINGTON (ČTK)
Společnost proto rozhodla, že zakáže reklamy, kde se objeví tvrzení "odporující široké shodě vědců o existenci a příčinách klimatických změn".
Společnost proto rozhodla, že zakáže reklamy, kde se objeví tvrzení "odporující široké shodě vědců o existenci a příčinách klimatických změn".
Foto | Pawel Czerwinski / Unsplash
Společnost Google bude na svých platformách blokovat reklamy, v nichž se objeví informace zpochybňující globální oteplování. Firma to oznámila v příspěvku na svém blogu. Chce tím zúžit prostor pro dezinformace šířené popírači vědecky podložené teorie o změnách klimatu a znemožnit jim z takového obsahu profitovat. Nová pravidla se budou týkat i serveru YouTube.
 

"V posledních letech jsme od stále většího počtu našich vydavatelských a reklamních partnerů slýchali znepokojené reakce ohledně reklam, které propagují nepřesná tvrzení o změnách klimatu. Zadavatelé reklamy jednoduše nechtějí, aby se jejich reklamy ocitly vedle takového obsahu. A vydavatelé a tvůrci nechtějí, aby reklamy propagující taková tvrzení figurovaly na jejich stránkách nebo v jejich videích," uvedl Google.

Společnost proto rozhodla, že zakáže reklamy, kde se objeví tvrzení "odporující široké shodě vědců o existenci a příčinách klimatických změn". Na svých serverech proto už nedovolí například obsah, který globální oteplování označuje za fámu, nepodloženou teorii nebo konspiraci, a popírá souvislost mezi změnami klimatu a emisemi skleníkových plynů.

Nová pravidla začne Google uplatňovat od listopadu, na serveru YouTube se jimi budou muset tvůrci a zadavatelé reklamy řídit od prosince.

Podle odborníků je otázka, zda změny přinesou nějaký užitek, protože bude velmi těžké určit hranici mezi neúplnou informací a dezinformací. Agentura AP citovala environmentální vědkyni Lisu Schipperovou z oxfordské univerzity, která jako příklad uvedla reklamu energetické společnosti, která propaguje čistou energii a přitom využívá fosilní paliva. "V určitých ohledech je tento typ reklamy ještě škodlivější, protože vypadá nezávadně, ale slouží k tomu, že firmě vytváří falešnou zelenou image," řekla Schipperová.

Provozovatelé sociálních sítí ještě nedávno s odkazem na zachování svobody projevu veskrze odmítali moderovat obsah, který na jejich platformy nahrávají uživatelé. V poslední době však vzhledem k rostoucímu tlaku odborné veřejnosti i politiků přistoupili k určitým opatřením, jejichž cílem je omezit šíření nepravdivých informací, například o volbách nebo o tématech týkajících se lidského zdraví. Technologická společnost YouTube v září oznámila, že začne blokovat veškerá videa s nepravdivými a neověřenými informacemi o schválených a běžně používaných vakcínách.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (41)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

9.10.2021 02:44
Bavil jsem se před lety s jedním Američanem, který nechápal, jak se mohlo stát, že si lidi u nás ve čtyřicátém osmém zvolili takhle zrůdnou ideologii. "Proč jste je tedy volili znova?" "Proč se tisk nebouřil?" "Proč jste je nedali k soudu?" Zkusím najít jeho mail a zeptám se, jestli už chápe :D
Odpovědět

Jirka Černý

9.10.2021 07:27 Reaguje na
To je hodně přesné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.10.2021 10:45 Reaguje na
Samozřejmě nechápe. Blokování lží je sice jakési omezení svobody slova, ale ta musí být omezena každopádně. Třeba není přípustné někoho urážet, popírat holokaust, podněcovat k násilí, vést rasistické kecy atd. atd. atd.
Odpovědět
ig

9.10.2021 11:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Co ještě není přípustné popírat? Že Země je koule? Že prvočísel je nekonečně mnoho? Že očkování pomáhá?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.10.2021 11:58 Reaguje na
Pokud vím, tak se veřejně produkují totální a zcela evidentní lži, u nás lže i vedení země a státní organizace.
Ale někomu to asi vadí (mně určitě).
Odpovědět
ig

9.10.2021 12:17 Reaguje na Pavel Hanzl
A které lži máte na mysli? Třeba tvrzení, že je v lidských silách cokoliv udělat s probíhající změnou klimatu?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.10.2021 18:33 Reaguje na
To není žádná lež, to je reálná možnost. Lidé tu změnu způsobili, jen oni mají šanci ji zastavit..........žádný Boží zásah nenastane a černá labuť taky nepřiletí....
Odpovědět
ig

9.10.2021 18:59 Reaguje na Pavel Hanzl
To, že ji lidé způsobili je stále k diskusi. To, že ji lidé mohou napravit, ba dokonce významně ovlivnit, považuju za reálně vyloučené. Nemusím mít pravdu, ale chtěl bych, aby i tyto názory měly právo na diskusi.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.10.2021 22:47 Reaguje na
Samozřejmě tohle je názor a ten je k diskusi.
Kdybyste uměl číst, tak se tam píše, že google blokuje lži.
Tj. tvrzení, že neexistuje globální oteplování.
Nebo nerozumíte psanému textu v češtině?? U vás jsem si toho všiml vícekrát.
Odpovědět
ms

10.10.2021 01:39 Reaguje na Pavel Hanzl
A to je z vaší strany hrozba, že jste si toho vícekrát "všiml"? Tak nám brzy poreferujte, kolik je váš účet za elektřinu a plyn a jak jste nadšený za to, že vám energie (ne)dodávají ty vaše milované fotovolatické panely. Od listopadu do února přejdete na hibernaci?
Odpovědět
MM

Milan Milan

9.10.2021 11:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale to "rozumná" omezení mají zcela jiný společenský a lidsky zdůvodnitelný fundament. O tzv.klimatických změnách, které nám jsou servirovány jako holý fakt již teď, by se mělo naopak co nejvíce diskutovat, opoziční i opačné názory jsou žádoucí, protože se jedná o naše životy a budoucnost planety, a ty peníze, které hlavně rozvinutější státy nasypou do xxx tak nějak z nebe spadlých projektů a nenasytných chřtánů šmelinářů půjdou z našich kapes. A vůbec, co má co nějaký poskytovatel rozhodvat co pustí a co blokne???? Odebrat licenci a šmitec.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.10.2021 12:01 Reaguje na Milan Milan
Je fakt nutné, aby se sáhodlouze diskutovalo tom, jestli je Země kulatá nebo placatá?
"opoziční i opačné názory jsou žádoucí, protože se jedná o naše životy a budoucnost planety, .."

Jistě. Nedávno nějakém pořadu v TV pan Grygar diskutoval s jedincem, který dokazoval, že Země je placatá......
Odpovědět
ig

9.10.2021 12:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Koukám, že třeba s Besselem byste byl rychle hotový... :D
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

9.10.2021 05:39
To se dalo čekat , Google a ovládání mas jako svazácký úkol.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.10.2021 10:46 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy si fakt myslíte, že klima na Zemi se nemění?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

9.10.2021 11:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Nevím co vám odpoví pan Vinkler ale já vám řeknu, že se samozřejmě mění. Mění se stejně jako se měnilo v celé historii planety Země. Tedy měnilo se i před příchodem člověka a tedy i nezávisle na vlivech které člověk svou existencí nyní vytváří. No a řekl bych, že se bude měnit i nadále a člověk s tím , ať se bude chovat jak chce, nic neudělá. Nic prostě není neměnné a zakonzervovat jde možná politika ale né příroda.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.10.2021 12:03 Reaguje na Jarek Schindler
Takže uznáváte, že názor, že se klima se nemění, je lež?
Nemůže google evidentní lži na svých stránkách blokovat?? A proč ne??
Odpovědět

Jirka Černý

9.10.2021 15:51 Reaguje na Pavel Hanzl
A kde je hranice? Když budu mít názor že člověk má na klima zásadní vliv?zanedbatelný vliv? Nepodstatný vliv? Kdy můj názor neprojde? Musím mít názor že člověk je jediným faktorem v chování klimatu?
Ale chápu že vůbec nechápete o co jde.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

9.10.2021 16:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Když nebude možnost konfrontovat různé (i chybné) názory, tak nebude možnost zjistit, které odpovídají realitě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.10.2021 18:44 Reaguje na Richard Vacek
Nebavíme se o názorech. Ty musí být svobodné i ty totálně řachlé.
Bavíme se o lžích. To je přece jiná kategorie.
Země je kulatá, Slunce každý den vychází na východě.
Pokud někdo tohle popírá, tak lže. A to fakt není nikdo povinně zveřejňovat.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.10.2021 16:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale figu borovů, vy absolutně nerozlišujete mezi lží a omylem/mylným přesvědčením. Prostě pokud někdo opravdu věří, že je Země placka, tak je sice vedle jak ta jedle, ale nelže. A je ubohost mu zakazovat ten blud veřejně prezentovat. Plus je to minimálně hloupost, protože jak se s tím jednou začne, tak je jen otázkou času kdy se to rozleze do všech oblastí jak mor.

Kdyby se vám měl mazat každý příspěvek, ve kterém jste vedle jak ta jedle a umanutě trváte na svém, ačkoli se vždy najde někdo, kdo to nevydrží a jasně vám to dokáže, tak jich tu moc nemáte:-).
A přitom si myslím, že jak vás tady většina považuje za pomýleného exota, skoro nikdo si nemyslí, že lžete ... bo na vás je vidět, že těm svým ptákovinám fakt věříte.
Ne, že by to byla nějaká útěcha:-).

A co se toho oteplování týče ... to je jak rádio Jerevan ... tak móžno i tak móžno a taky se může nakrásně stát, že se za pár desítek let začne naopak ochlazovat. A to bude teprve prča.
Víra v lidské poznání a vědění je sice hezká, ale realitou je tak, že tak nějak furt víme prd a čím si je někdo jistější jak do toho vidí, tím větší šance, že se bude sakra divit.

A tolerance i těch názorů, o kterých si myslíme, že jsou zjevně mylné, ještě nikomu neuškodila ... naopak.

Ne že bych čekal, že to fanatikovi své jediné pravdy, jakým jste právě vy někdy dojde ... ale vyhráli jsme ty volby, tak proč to nezkusit:-))).

Odpovědět
FF

Franta Frantíků

9.10.2021 07:57
Vzpomněl jsem si na repliku z jednoho filmu: "O tom, co je krásné, rozhodujeme my! Strana!"
Odpovědět
va

vaber

9.10.2021 08:53
popírat holt se nesmí,
nesmí se popírat holocaust, nesmí se popírat hrdinství našich vojáků hrdinů, za to je basa,
nesmí se popírat změny klimatu, za to basa není ,
změny klimatu jsou, o tom myslím není pochyb, jen někteří tvrdí, že je to dobré ,jiní ,že je to normální a další, že nás to zničí
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.10.2021 10:42 Reaguje na vaber
Popírání změny klimatu je lež.
Popírání holokaustu je lež.

Asi existují firmy, které považují lež na nepřípustnou.
U nás je lež přímo programem vlády a státní orgány, včetně policie, lžou zcela běžně a koblihy jim to žerou.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

10.10.2021 13:49 Reaguje na Pavel Hanzl
A co třeba popírání evoluce? Popírání očkování?
Odpovědět
MM

Milan Milan

9.10.2021 11:34
Jediná pravda je skvělá věc. Vlastně když nejsou připuštěny odlišné názory všichni souhlasí. Tak se dělá správně vymývání mozků. Natrénovali to s Trumpem, skvěle to funguje s covidmánií a jak se zdá studnice idtiotských nápadů je myšlenkově nevyčerpatelná, holt zalíbilo se ovládat sdělovací prostředky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.10.2021 12:04 Reaguje na Milan Milan
Jakékoliv odlišné názory jsou všude zcela normálně k dispozici.
Takže jen normálně lžete.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

10.10.2021 13:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Opravdu se domníváte, že v tzv. civilizovaném světě např. nelze vykopnout vysokoškolského pedagoga za názor, že existují jen dvě pohlaví?
Odpovědět
kk

karel krasensky

9.10.2021 13:14
Cenzura se tomu spravně říká
Odpovědět
RV

Richard Vacek

9.10.2021 16:21
To se celkem očekávalo. Každá totalita potlačuje názory, které odporují jejímu pohledu na svět.
To jen svobodná společnost se nebojí vystavit konkurenci celé spektrum názorů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.10.2021 18:48 Reaguje na Richard Vacek
Nebavíme se o názorech. Klima se stoprocentně mění (existují milióny důkazů) a kdo to popírá, tak lže a je zcela zbytečné se tím zabývat.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

9.10.2021 19:23 Reaguje na Pavel Hanzl
"Společnost Google bude na svých platformách blokovat reklamy, v nichž se objeví informace zpochybňující globální oteplování. Firma to oznámila v příspěvku na svém blogu. Chce tím zúžit prostor pro dezinformace šířené popírači vědecky podložené teorie o změnách klimatu a znemožnit jim z takového obsahu profitovat. Nová pravidla se budou týkat i serveru YouTube."
Je to samozrejme drobný rozdiel od vyjadrenia, že klíma sa 100% mení a kto to popírá ten lže....
Úplne zjavne klamú klimatológovia, najčastejšie o bezprecedentnej zmene v histórii Zeme. Ku tejto lži sa radi hlásite aj Vy.
Odpovědět
ig

9.10.2021 19:47 Reaguje na Pavel Hanzl
To co jste právě teď napsal je ta "lež" před kterou varujete :-) Píšu v uvozovkách, protože je mi jasné, že nelžete úmyslně, že se jen mýlíte, když nahrazujete pravděpodobnost (byť vysokou) rovnými sto procenty.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.10.2021 22:50 Reaguje na
Takže vy tvrdíte, že se klima nemění.
Sorry jako, to je čistá lež, existují milióny důkazů, že se mění.
Odpovědět
ms

10.10.2021 01:44 Reaguje na Pavel Hanzl
V raném středověku se v Grónsku pěstoval oves, teplotně velmi náročný druh obilí. Zřejmě tam měli kolem dokola uhláky. Lidský druh prokazatelně vznikl v Africe, v teple, ne v tehdy zamrzlé Skandiánvii. Je targikomické, jak ekohysterici bojují proti oteplování planety, ale když najednou hrozí normální a jimi vytoužená zima, tak jsou zděšení, že by nefungovaly jejich větrníky a soláry. Absurdistán, který bude mít brzy na účtě 1 kWh za 15 korun.
Odpovědět
ig

10.10.2021 06:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Klima se nejspíš mění, proč by se neměnilo, mění se už miliardy let (nebo aspoň od doby, co si Gaia koupila atmosféru). Ale dá se kolem toho nakecat spoustu věcí a bude vždycky záležet na měřítku. Jestli bylo loni tepleji, je to změna klimatu? Když se otepluje, je to hrozba nebo konec malé doby ledové? A otepluje se vůbec, není to jen běžná fluktuace způsobená třeba změnami v hluboké oceánské cirkulaci, která za pár desítek let zase vymizí jakoby nic? Jestli tohle všechno přesně víte, Nature už netrpělivě čeká až o tom napíšete článek :-)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

10.10.2021 17:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Klima se mění a Hanzl neumí číst:-))).

Tady nejde o to, že se klima mění. To se mění furt a nikdo to nikdy nezpochybňoval.

Jde o to PROČ se mění ... a tady už to není vůbec tak jasné. Stejně jako není tak úplně jasné, jaký vliv má lidská činnost na tyto změny. Protože ten náš vliv může být jednak poměrně marginální, jednak naše počínání a náš vliv může být opačný, než ten řekněme přirozený, a my tak vlastně tu změnu zarovnáváme.
V tomto prostě není vůbec jasno a názory vědců jsou velmi různé i hrůzné a nezřídka protichůdné.
Navíc nejen ve vědě se už mnohokrát stalo, že drtivá většina se sekla a pravdu měl nakonec nějaký nešťastník, o kterém léta tvrdili, že je magor ... v lepším případě.

Ta gůgl parasárna je totiž tohle "... "odporující široké shodě vědců o ... příčinách klimatických změn".

Nehledě na to, že o tom, co je, či naopak není, široká shoda vědců rozhoduje samozřejmě gůgl sám.

Odpovědět
sv

10.10.2021 00:28
Soukromá společnost jako Google si může v prostoru, který sama vytváří, blokovat co chce. To není cenzura, to je právo nakládat se svým soukromým majetkem dle vlastního uvážení. Tahle mince má ovšem i druhou stranu. Ekolist si pak může na svých svých stránkách zveřejňovat předvolební reklamu s hnusným xichtem agenta bureše, když mu to sype.
Odpovědět
ig

10.10.2021 20:05 Reaguje na
To je v pořádku. K zamyšlení je, že to indikuje, jak svět názorově bloudí. Socialismus po Evropě taky nevypuknul proto, že by jedno médium začalo cenzurovat nepohodlné zprávy, ale že si tímto způsobem lidi začali notovat, jak to bude bezva. A něco podobného se děje dnes. Google to moc nezhorší ani nezachrání, ten problém je hlubší.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

10.10.2021 13:07
To, co předvádí Západ s cenzurou, potlačováním jiných názorů , vnucováním pravidel politické korektnosti , preferencí úchylných menšin, elektronickým fízlováním , popíráním racionální kritiky a vyhazovem nepohodlných jedinců s odlišným názorem pouze kvůli názoru a nikoli nedostatku odbornosti ,nás nebezpečně přibližuje novodobé totalitě.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.11.2021 15:56 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tím, že naše vední státu zcela nepokrytě lže a krade, jsme už v té totalitě prakticky dnes.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist