Green Prophet: Arabskému světu schází voda
Jednou z nejchudších zemí na vodu je Jordánsko. Jeho obyvatelé jsou odkázáni na dodávky vody v intervalech 14 dnů.
Licence: Volné dílo (public domain)
|
|
Foto: Green Empowerment/E.ON |
Na jordánském zasedání se přítomní shodli na tom, že klimatické změny budou mít dopad na Blízký východ především v podobě špatně dostupných vodních zdrojů. Upozornili i na to, že 75 % povrchové vody v arabském světě pochází ze zahraničních zdrojů.
Co se týká vody, je jednou z nejchudších zemí Jordánsko, jehož obyvatelé spoléhají na čtrnáctidenní dodávky vody do domácností, které jim naplní nádrže umístěné na střechách nebo podzemní studny.
Opatření na ochranu vodních zdrojů v arabském světě jsou třeba zavést hned, shodují se účastníci arabského vědeckého fóra.
Je potřeba překlenout rozdíl mezi nabídkou a poptávkou, píše Green Prophet. Jordánský ministr pro vodní zdroje a zavlažování Mohammad Najjar řekl, že arabské země musí chránit své zdroje jako sjednocená skupina a zároveň zvýšit povědomí veřejnosti o problému.
Fórum zorganizovala Arabská správní rozvojová organizace. Třídenního setkání se zúčastnili odborníci přes vodu z Jordánska, Ománu, Palestinské samosprávy, Kataru, Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Jemenu.
Za ostudné považuje server Green Prophet fakt, že arabský svět i nadále cílevědomě odepírá Izraeli veřejné jednání u kulatého stolu.
Podle článku Kariny Kloosterman Arab world in water crisis vydaného 5. ledna 2010 na Green Prophet.
reklama
Online diskuse
500 000 litrů ročně? - 8. 1. 2010 - fafnirJarka Černáa proč by nebyl.Práce to múže být zajímavá,a ty pumpy něco pomohou.Problém nedostatku vody je hlavně ten,že ve spoustě míst lidé nežili,nebo jich nebylo tolik.Na Atacamně například také na vodu nenarazíte, a celkem každý to chápe.Jenom si tady někdo musí přihřát polívčičku.V těch krajích nikdy v historických dobách moc vody nebylo. |