https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/greenpeace-pardubicky-kraj-je-u-elektrarny-chvaletice-podjaty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Greenpeace: Pardubický kraj je u elektrárny Chvaletice podjatý

9.12.2019 00:18 | PARDUBICE (ČTK)
Ekologická organizace Greenpeace v pátek odeslala ministerstvu životního prostředí námitku systémové podjatosti proti Krajskému úřadu Pardubického kraje.  / Ilustrační foto
Ekologická organizace Greenpeace v pátek odeslala ministerstvu životního prostředí námitku systémové podjatosti proti Krajskému úřadu Pardubického kraje. / Ilustrační foto
Ekologická organizace Greenpeace v pátek odeslala ministerstvu životního prostředí námitku systémové podjatosti proti Krajskému úřadu Pardubického kraje. Žádá v ní, aby se o výjimce z limitů ochrany ovzduší pro elektrárnu Chvaletice rozhodovalo v jiném kraji. V tiskové zprávě to sdělil mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. Krajský úřad v Pardubicích výjimku již jednou vydal, ministerstvo životního prostředí ale jeho rozhodnutí zrušilo a vrátilo k novému projednání.
 

"Důvodem návrhu je jak dlouhodobá a očividná podjatost krajských úředníků ve prospěch elektrárny Chvaletice a jejího vlastníka Pavla Tykače, tak i aktuální výroky hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického. Ten koncem listopadu překvapivě a veřejně deklaroval, že krajští úředníci jsou podjatí," uvedl Hrábek. Podle něj v situaci, kdy hejtman zpochybnil nestrannost svých úředníků, ovlivnil celou věc způsobem, která sama o sobě k vyloučení úřadu pro systémovou podjatost postačuje.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) po hejtmanově vyjádření uvedl, že je překvapivé, že Netolický prohlašuje úřad za podjatý až teď, kdy kraj vydal rozhodnutí, dostal ho kvůli chybám zpět a musí rozhodnout znovu. Ministerstvo uvedlo, že hejtman sám nemůže označit kraj za podjatý, rozhodnout o tom bude muset samo.

Podle Greenpeace Pardubický kraj v minulosti prodlužování dalšího provozu elektrárny nejméně dvakrát otevřeně podpořil. Před časem schválil krajskou energetickou koncepci, která s elektrárnou počítá, předseda výboru pro životní prostředí, venkov a zemědělství krajského zastupitelstva Petr Šilar se také vyjadřoval ve prospěch energetického zařízení.

Provozovatel elektrárny, společnost Sev.en EC, požadoval výjimku, aby mohl vypouštět ročně 303 kilogramů rtuti a 337 tun oxidů dusíku nad limit, který začne v Evropě platit od srpna 2021. Elektrárna uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů oxidů dusíku by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun. Podíl elektrárny na celkových imisích oxidů dusíku by se přitom podle jejího vyjádření snížil jen nepatrně.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 megawattů, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

9.12.2019 06:18
Organizace greenpeace je neobjektivní nátlaková skupina, která nehledá nejvýhodnější řešení, ale řešení, které vyhovuje její ideologii. Tedy OZE ano, vše ostatní ne. Stačí se podívat na jejich postoj k JE a uvědomit si, co by to pro nás i životní prostředí znamenalo, kdybychom kdysi podlehli jejich snahám o zákaz jaderné energetiky u nás.
https://www.greenpeace.org/czech/clanek/3828/10-duvodu-proc-jadro-neni-reseni-klimaticke-krize-a-ohrozuje-transformaci-energetiky/
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

9.12.2019 07:33 Reaguje na Richard Vacek
Já bych spíš řekl, že o tématu ani o snahách organizace greenpeace moc nevíte... jste jen další důveřivý ťuňťa co věří raději zkorumpovaným politikům místo angažovaných lidem co chtějí zdravé a fungující ŽP... ale je to Vaš hloupý názor, máte plné právo se nechat zblbnout...
Odpovědět
ig

9.12.2019 08:33 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Kdyby se raději vrátili ke kořenům a šli chránit verlyby. Takhle nadělali tisíckrát víc škody než užitku tím popichováním lidí proti jaderné energii - a že při tom použivali všechny odstíny propagandy, včetně té černé plné nestoudných lží.
Odpovědět
MS

Michael Stanovský

15.12.2019 21:10 Reaguje na
Vono ani s těma velrybama to není tak úplně jasné. Některé druhy se přemnožily, jiné zase málem vyhynuly.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

9.12.2019 10:24 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Doporučuji podívat se na stránky dané organizace, ať si uděláte sám názor. K tomu snad nepotřebujete nápovědu od zkorumpovaných politiků. Pokud nejste důvěřivý punťa, tak se podíváte odkaz na jejich program boje proti klimatu, kde opět máte jak v jeho rámci chtějí zavírat jaderné elektrárny. Rozumíte jim? Oni chtějí zavírat témeř bezuhlíkové zdroje v rámci boje proti CO2. Nebo jsou to samé "biomasy", které neví, kolik CO2 vzniká při různé výrobě elektřiny?

https://www.greenpeace.org/czech/zmenaklimatu/
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.12.2019 11:46 Reaguje na Richard Vacek
Jsou to zločinci, kteří moc dobře vědí, že škodí.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

9.12.2019 12:24 Reaguje na Jan Šimůnek
Příklad pomateného občana v praxi....
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.12.2019 09:19 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ano, předvádíte ho. Díky za názornost.
Odpovědět
MS

Michael Stanovský

15.12.2019 21:12 Reaguje na Jan Šimůnek
Řek bych, že jsou tak blbý, že nevědí.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

9.12.2019 12:23 Reaguje na Richard Vacek
Nikdo žádné JE zavírat nechce... špatně jste to pochopil... jen chtějí poukázat na to, že se moc spoléhá na jádro a nevyužívají se možnosti OZE a také se nedělá dost pro to, aby se s energiemi šetřilo...

Vidíte v těxtu co tam není... píše se tam cituji "...Záleží jen na nás, zda najdeme odvahu nahradit uhelné a jaderné elektrárny čistými zdroji energie...".

JE je z nouze ctnost.. a tak by zasloužila někdy v budoucnu náhradu. Teď ale samozřejmě nebude možné nahradit JE a uhlí najednou pouze OZE..

Jedna věc je, co je technicky možné a druhá co je chtěno... a chtěno je hlavně to, co stojí hodně peněz a nad čím má kontrolu stát, který chce mít pod kontrolou co nejvíc oblastí kde teče mnoho peněz.

A proto takový jako Zeman nebo Klaus a další ve společnosti vytvářejí dojem, že jedině JE je cestou a OZE že je hnus co nikdo nechce..

A takový jako jste Vy to převezmou, protože o tom nic neví, ale když něco řeknou ti hrozní ekologové, tak to jistě musí být špatně a Vy pak nechcete ani číst ani poslouchat co píší a říkají a celé to překrucujete....

Je to Vaše cesta, Váš názor, ale vězte, že tímto poškozujete občany této země i světa a velice tím pomáháte zkorumpovaným politikům, kteří si s neinformovanými občany hrají jako s loutkami....
Odpovědět
RV

Richard Vacek

9.12.2019 13:00 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ale co to povídáte? Že oni vlastně prosazují své nereálné sny? Já to tak taky beru, že plácají nesmysly, které nejdou zrealizovat. A pokud bychom je brali vážně, tak nakonec i to životní prostředí poškodíme.
Sám mám FV elektrárnu a vím, že to není pro každého, že si to každý nemůže dovolit a že to nenahradí celkovou spotřebu.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

9.12.2019 14:40 Reaguje na Richard Vacek
Oni ale neříkají nic nereálného... mají svoji prioritu a tou je ochrana ŽP a zdraví lidí... to co říkají je bezesporu správně pro tyto hodnoty.. že je to ale nějaký ideální stav, který nemusí být dosažen chápou i oni....

Pro mě rozhodně nejsou špatní tím, že mají vysoké požadavky na výše zmíněné hodnoty...

Takové požadavky a priority by měl mít podle mě každý... že to tak není... prostě není... lidé jsou různí, mají různé priority a každý si vybírá svou cestu životem a svůj postoj ke světu, ve kterém žije..Odpovědět
ig

9.12.2019 17:09 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ok, kdybyste byl ministrem průmyslu (tedy ne hned, až za pár let, až fašizace pokročí a ministr bude mít pravomoc odstavit libovolnou elektrárnu, třeba i soukromou), co byste udělal?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

10.12.2019 11:51 Reaguje na
S takovým výtřnickým tónem na mě nechoďte..
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.12.2019 09:20 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ale oni nechrání životní prostředí. Oni mu naopak velmi výrazně škodí.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

10.12.2019 11:32 Reaguje na Jan Šimůnek
Tak to vidíte Vy ze svého ovlivněného a omezeného pohledu.
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.12.2019 12:14 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Já myslím, že příklad Německa je naprosto jasný, názorný a perfektně zdokumentovaný. A to Němci platí za elektřinu daleko víc, než platíme my.

I my platíme naprosto zbytečně podporu fotovoltaiky a větrníků v každém účtu za elektřinu. Podpořím, klidně a bez výčitek svědomí, toho, kdo majitele těchto na náš úkor podporovaných elektráren "zničí jako třídu".
Odpovědět
ig

9.12.2019 14:31 Reaguje na Lukáš Kašpárek
"...Záleží jen na nás, zda najdeme odvahu nahradit uhelné a jaderné elektrárny čistými zdroji energie...".

No právě, a to jsou ty bláboly :-) Zrovna dneska vyšel o blábolech pěkný článek, dovoluji si linknout: http://www.osel.cz/10919-novy-fenomen-politologie-lidri-tluchubove-jsou-horsi-nez-lhari.html

Nejde přeci o odvahu, kdyby stačilo přehodit nějaký odpojovač, který odstaví uhelnou či jadernou elektrárnu a místo ní připojí naprosto čistý zdroj energie, tak to klidně půjdu udělat sám, i když se napětí od 400 V výš docela bojím.

Jde o to, že ty zdroje nejsou a nebudou a že si musíme z větší části vystačit s tím co máme. Někdo tu nedávno krásně spočítal, že by stačilo během příštích 10 let postavit 1500 větrníků denně a jsme za vodou :-) Jenže to není a bojem proti JE to nevznikne :-)
Odpovědět
MS

Michael Stanovský

15.12.2019 21:11 Reaguje na Richard Vacek
Veřejné tajemství je, že "boj" proti JE Temelín byl financován z Rakouska tamním sdružením vodních elektrárníků.
Odpovědět
MS

Michael Stanovský

15.12.2019 21:10 Reaguje na Lukáš Kašpárek
No já nevím, energetiku jsme měli na VŠ několik semestrů, takže mohu srovnávat...
Ale čistě lidově - dneska jde každému o malou uhlíkovou stopu. Takže tahle sdružení bojují proti JE, která je bezkonkurečně nejlevnější a má nejmenší uhlíkovou stopu, a prosazuje třeba soláry.
Přičemž profláklí solární baroni vysávají státní dotace,
pořizují si solární panely, jejichž výroba má uhlíkovou stopu na GWh větší než JE, o čemž raději mlčí a blábolí cosi o bezemisní výrobě elektřiny. Solární panely jsou navíc prakticky nerecyklovatelné, jedině je tak rozdrtit a zalejt do betonových základů další jaderné elektrárny.
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.12.2019 11:45
Problém je, že Greenpeace je negativně podjatá vůči jakékoli fungující elektrárně.
Odpovědět
MS

Michael Stanovský

15.12.2019 21:04
Všechna zelená sdružení, ekoaktivisté, a (jak říkají i profesionální ochranáři) ekoteroristé jsou také podjatí, mnohem víc, než kdo jiný. Snaží se získat všeobecný věhlas, by dostali státní dotace, které potom použijí za boj proti státu. Kdyby dotace nedostali, museli by se začít živit prací a ne kecama.
Ano, děje se spousta špatných věcí, ale od nich jsem zatím slyšel jen (převážně neodbornou) kritiku a obstrukce, žádné konstruktivní návrhy. Jak kdyby se člověk díval na novácké zprávy.
Zdaleka nerozumím všemu, ale v tom málu, co znám a studoval, slýchám oprtavdu amatérskou kritiku. Greenpeace vedou o dvě koňské délky.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist