https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/greta-thunbergova-s-aktivisty-zablokovala-norske-ministerstvo-energetiky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Greta Thunbergová s aktivisty zablokovala norské ministerstvo energetiky

27.2.2023 16:15 (ČTK)
Pastevci sobů tvrdí, že pohled na obří stroje a hluk, který vydávají, děsí jejich zvířata a narušují odvěké tradice.
Pastevci sobů tvrdí, že pohled na obří stroje a hluk, který vydávají, děsí jejich zvířata a narušují odvěké tradice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová a desítky dalších demonstrantů dnes zablokovaly vchod do norského ministerstva energetiky. Protestují tak proti stavbám větrných turbín na území tradičně využívaném domorodými pastevci sobů Sámy, uvedla agentura Reuters.
 

Thunbergová, která je hlasitou zastánkyní ukončení světové závislosti na uhelné energii, uvedla, že přechod na zelenou energii nemůže být na úkor práv původních obyvatel.

"Norský stát porušuje lidská práva a to je absolutně nepřijatelné a my musíme být v tomto boji solidární," řekla aktivistka Reuters, zatímco s dalšími demonstranty seděla před hlavním vchodem do ministerské budovy. "Práva domorodců a lidská práva musí jít ruku v ruce s ochranou klimatu a opatřeními v oblasti klimatu. To se nemůže dít na úkor některých lidí. Pak to není klimatická spravedlnost," dodala Thunbergová.

Norský nejvyšší soud v roce 2021 rozhodl, že dvě větrné elektrárny postavené v centrální části země podle mezinárodních úmluv porušují práva Sámů. O 16 měsíců později jsou ale větrné turbíny stále v provozu.

Pastevci sobů tvrdí, že pohled na obří stroje a hluk, který vydávají, děsí jejich zvířata a narušují odvěké tradice. "Jsme zde, protože požadujeme stržení turbín a dodržování lidských práv," řekla sámská hudebnice a aktivistka Ella Marie Haettaová Isaksenová.

Podle ministerstva energetiky je konečný osud větrných elektráren i přes rozhodnutí nejvyššího soudu složitým právním oříškem. Úřad doufá, že se podaří najít nějaký kompromis.

Verdikt soudu neříká, co by se mělo dít dál se 151 turbínami, které mohou dodávat energii přibližně 100.000 norských domácností, ani co by se mělo stát s desítkami kilometrů silnic vybudovaných pro usnadnění výstavby.

"Chápeme, že tento případ je pro pastevce sobů zátěží," uvedl ministr energetiky a ropného průmyslu Terje Aasland v prohlášení. "Ministerstvo udělá, co bude v jeho silách, aby přispělo k jeho vyřešení, a aby to netrvalo déle, než je nutné," dodal.

Mezi vlastníky farem Roan Vind a Fosen Vind patří německý podnik Stadtwerke München, norské energetické společnosti Statkraft a TroenderEnergi a švýcarské firmy Energy Infrastructure Partners a BKW.

"Věříme, že ministerstvo najde dobré řešení, které nám umožní pokračovat ve výrobě obnovitelné energie při zachování práv majitelů sobů," uvedla společnost Roan Vind v prohlášení. Firma BKW sdělila, že očekává, že turbíny zůstanou na místě s kompenzačními opatřeními, která zajistí, aby byla zaručena práva Sámů. Další tři podniky se buď odmítly vyjádřit, nebo nebyly k zastižení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Homo Destruktor

Homo Destruktor

28.2.2023 00:11
Kam vítr tam pláč...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

28.2.2023 08:47 Reaguje na Homo Destruktor
Monstroznost větrníků není vhodná jak v množství, tak výšce
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.2.2023 09:01 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A bude hůř. Ale na 10 tisíc km dlouhém pobřeží Evropy je ani nenajdete. Natož v Norsku.
Připadá mi to jako čistá buzerace, Sámové mají obrovská území, kde není žádná civilizace a pár větřáků jim skutečně soby nevyplaší.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

28.2.2023 09:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Jednejte globálně ale myslete lokálně, to znáte?
Mate snahu větráky marginalizovat, protože vám nestojí před barákem. Není to řešení
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

28.2.2023 13:27 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Toto je jen úplný začátek realizace Green Dealu založeném na využívání OZE. Vhodných míst rapidně ubývá a produkce takto vyráběné elektřiny bude potřeba zdesetinásobit. K tomu budou muset přibývat zálohy na dlouhodobou akumulaci, o čemž, kromě pana Hanzla, nemá nikdo reálnou představu, jak to zrealizovat. Jediná představa je utápět v tom další a další peníze a myslet si, že se to samo nějak zlomí. Houbeles!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.3.2023 08:37 Reaguje na Jiří Svoboda
Sámové obývají území asi 388 tisíc km2 a 5 větřáků jim zničí život. Výhodných míst naopak rapidně přibývá, jenom Norsko má větrného pobřeží asi 1500 km.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.3.2023 08:39 Reaguje na Jiří Svoboda
Vůbec se nebojzte, existuje nejen představa, ale i realizace velmi úspěšně probíhá, čemuž ovšem ropáci říkají "utápět peníze".
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist