Hackathon MŽP má tři vítěze, zabývali se umístěním slunečních a větrných elektráren
Go-to nebo akcelerační zóny jsou oblasti, kde stát umožní rychlejší výstavbu obnovitelných zdrojů energie. Účastníci hackathonu se zaměřili nejen na hledání vhodných míst, ale i na komunikaci a rychlejší řešení stavebních povolení. Akce nebyla pojata jako klasický hackathon, při kterém účastníci programují přes noc, jednalo se spíše o myšlenkový sprint. Výsledkem tedy nebyly aplikace, ale návrhy na nové řešení problematiky výstavby obnovitelných zdrojů.
"Jedním z vítězů je tým, který vytvořil datový podklad, vlastně pracoval s analytickými vrstvami, které byly k dispozici, a vymezil ty akcelerační zóny po území České republiky ve dvou variantách jak pro větrnou energii, tak ve dvou variantách pro sluneční energii," řekla náměstkyně ministra životního prostředí Eva Volfová.
Druhý oceněný tým se zabýval komunikací. Uvedl, že připravil 30 procent komunikační strategie, která se týká akceleračních zón. Třetí oceněný tým řešil zjednodušení povolovacích procesů.
"Ministerstvo životního prostředí, když jsem nastoupil na ministra, tak se o něm hovořilo jako o ministerstvu budoucnosti a toto je jeden z takových aspektů, kterým to dokazujeme," řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Na akci se sešlo 40 lidí z firem, samosprávy, státní správy, neziskových organizací i akademické sféry. Hackaton se zaměřil na sladění všech veřejných zájmů, které se týkají obnovitelných zdrojů energie, což je podle Hladíka velmi důležité.
reklama