https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/havaj-se-boji-hadu-doveze-bojgy-na-vycvik-vyhledavacich-psu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Havaj se bojí hadů, doveze bojgy na výcvik vyhledávacích psů Video

17.12.2018 00:30 (ČTK)
Havajské úřady se rozhodly dovézt čtyři exempláře nebezpečného jedovatého škrtiče bojgy hnědé, aby zabránily jejich rozšíření na ostrovech. / Ilustrační foto
Havajské úřady se rozhodly dovézt čtyři exempláře nebezpečného jedovatého škrtiče bojgy hnědé, aby zabránily jejich rozšíření na ostrovech. / Ilustrační foto
Havajské úřady se rozhodly dovézt čtyři exempláře nebezpečného jedovatého škrtiče bojgy hnědé, aby zabránily jejich rozšíření na ostrovech. Stromový had způsobil ve druhé polovině minulého století ekologickou katastrofu na jiném tichomořském ostrově Guam, kde se rozšířil a prakticky vyhladil veškerou ptačí populaci. Na Havaji mají dovezené bojgy posloužit k výcviku vyhledávacích psů.
 

Mluvčí ministerstva zemědělství Jonathan Ho novinářům řekl, že dovezeni budou čtyři sterilizovaní samci s voperovanou rádiovou vysílačkou. K jejich vyhledávání bude podle informace serveru West Hawaii Today cvičena smečka teriérů ve speciálním výcvikovém programu.

Na Havajských ostrovech původně nikdy hadi nebyli, zatím poslední byl odchycen před dvaceti lety. Místní úřady se obávají, že plazi mohou být dovezeni na obchodních lodích nebo v nákladních letadlech, přestože procházejí pečlivou veterinární kontrolou.

Podobnou cestou se bojgy dostaly i na Guam, kde se přemnožily a dodnes se jejich invazi nedaří zvládnout. K jejich vyhubení se užívají letecky shazované mrtvoly myší napuštěné paracetamolem, který je pro hady smrtelně jedovatý.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist