https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/havrany-pomahaji-v-tabore-plasit-tri-cvicena-kanata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Havrany pomáhají v Táboře plašit tři cvičená káňata

18.2.2020 00:21 | TÁBOR (ČTK)
Havrany pomáhají v Táboře na Pražském sídlišti plašit tři cvičená káňata. Tábor je první město v republice, které havrany takto vyhání. Kolonie havranů zde sídlí přibližně 10 let a jejich počet pomalu narůstá až na dnešní zhruba dvě stovky.
Havrany pomáhají v Táboře na Pražském sídlišti plašit tři cvičená káňata. Tábor je první město v republice, které havrany takto vyhání. Kolonie havranů zde sídlí přibližně 10 let a jejich počet pomalu narůstá až na dnešní zhruba dvě stovky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | taborcz.eu
Havrany pomáhají v Táboře na Pražském sídlišti plašit tři cvičená káňata. Tábor je první město v republice, které havrany takto vyhání. Kolonie havranů zde sídlí přibližně 10 let a jejich počet pomalu narůstá až na dnešní zhruba dvě stovky. Obyvatelé si stěžovali především na hluk, který havrani dělají. Město zkoušelo v minulosti ptáky ze sídliště vyhnat, ale havrani se stále vraceli. Proto se rozhodlo oslovit sokolníky s káňaty.
 

Plašení začalo v pátek ve Zborovské ulici. "Zatím počítáme s touto lokalitou. A co se týče doby plašení, bude závislá na tom, jak se bude situace vyvíjet. Kdyby ale hrozilo, že si havrani začnou stavět hnízda na nějakém jiném podobně konfliktním místě, tak plašení přerušíme," řekl dnes novinářům Jiří Rozum z táborského městského odboru životního prostředí.

Kolonie havranů se před lety usídlila právě ve Zborovské ulici, kde je řada bytů a také základní škola. Podle Rozuma lidem kromě velkého hluku vadí také množství exkrementů od ptáků. "Je tu dost stromů a celkem klid, což havranům asi vyhovuje. Ale přesně nevíme, proč si vybrali zrovna zdejší lokalitu. Asi bychom ve městě našli i pro ně komfortnější místa," řekl Rozum.

Havrany plaší cvičená káňata sokolníků z letiště v Plané u Českých Budějovic. Dravci jsou podle nich spolehlivou hrozbou pro havrany. "Pohybujeme se v určené lokalitě. Jakmile havran zahlédne káně, tak znervózní a odlétne," řekla novinářům sokolnice Hannah Melcerová. Dodala, že havrani často vysílají jedince, který monitoruje terén a zkoumá, zda se dravci v místě ještě vyskytují.

Rozum uvedl, že městský úřad v minulosti zkoušel eliminovat havrany i tím, že shazoval některá hnízda. Ale efekt nebyl velký. "Před časem jsem v odborné literatuře narazil na informaci o plašení pomocí káňat. Proto jsme se rozhodli ji vyzkoušet," dodal.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist