https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hladik-ocekava-ze-chko-soutok-bude-mozne-vyhlasit-od-1.ledna-2025
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hladík očekává, že CHKO Soutok bude možné vyhlásit od 1. ledna 2025

15.1.2024 19:20 | BRNO (ČTK)
Mohutné staroduby - symbol oblasti Soutok.
Mohutné staroduby - symbol oblasti Soutok.
Foto | Jan Miklín / AOPK ČR
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) očekává, že Chráněnou krajinnou oblast Soutok (CHKO) v jihovýchodním cípu Česka bude možné vyhlásit 1. ledna 2025. K návrhu dostalo ministerstvo zhruba 1700 připomínek, unikátních je však jen osm. Drtivá většina se tak opakuje a řada vlastníků parcel posílala námitku za každou parcelu zvlášť. Podle Hladíka je to zbytečné, relevanci mají všechny stejnou. Předpokládá, že se je podaří vypořádat za několik měsíců a příprava CHKO půjde tak, aby mohla být od začátku příštího roku vyhlášena.
 

Připomínky podle něj nejsou zásadní, týkají se většinou vymezení hranic, návrhu bližších ochranných podmínek a způsobu zajištění ochrany evropsky významných lokalit. "Pozitivně se projevil rok intenzivních jednání se všemi dotčenými. Dnes tak drtivá většina lidí, spolků či samospráv nastavení podporuje," řekl Hladík.

Správa CHKO bude sídlit v Břeclavi nebo v Lanžhotě. V jednom z těchto míst bude také návštěvnické centrum, druhé bude ve východní části CHKO v Mikulčicích. "Zatím s obcemi jednáme," řekl Hladík. Vzhledem k malé velikosti CHKO bude mít její správa jen několik zaměstnanců, přičemž část z nich se přesune ze svého působiště, tedy z obcí s rozšířenou působností a dohled na ochranou krajiny budou vykonávat na správě CHKO.

Ministerstvo již dříve spustilo, případně se chystá zahájit několik projektů, které ochraně přírody pomohou. Jde například o obnovu Slováckých luk u Lednice, které mají rozlohu zhruba 65 hektarů. "Na obnově spolupracujeme s Mendelovou univerzitou. Jedná se o podmáčené louky, na nichž kvete velké množství druhů bylin," poznamenal Hladík. Dále se staví klapkový jez na Dyji, který umožní řízené zaplavování lužních lesů, k čemuž má sloužit i trvale vyšší hladina Novomlýnských nádrží. Ministerstvo se chystá řešit také problém s komářími kalamitami, a to bez použití chemie. "Máme dobré zkušenosti z Litovelského Pomoraví, kde to dobře funguje," doplnil Hladík. A zmínil také nutnost dlouhodobější snahy o odstranění invazní byliny ambrozie.

Snahou ministerstva je také to, aby se návštěvníci rozprostřeli po celém území CHKO a nekoncentrovali se hlavně v Lednicko-valtickém areálu. I s pomocí švýcarských fondů tak chce vylepšit návštěvnickou infrastrukturu, která pomůže jak pěším, tak cyklistům.

Budoucí CHKO Soutok zaujímá nekompaktní území o rozloze přes 120 kilometrů čtverečních. Její součástí je část Lednicko-valtického areálu severozápadně od Břeclavi a oblast jižně od Břeclavi a Lanžhota, která hraničí s Rakouskem a Slovenskem, a také území od Lanžhota na severovýchod mezi hranicí se Slovenskem a tokem Kyjovky. Ve střední Evropě jde o unikátní systém lužních lesů. V Česku je kromě čtyř národních parků 26 CHKO, přičemž naposledy vznikla v roce 2016 CHKO Brdy na ploše bývalého vojenského prostoru. Již několik let stát připravuje také přeměnu části CHKO Křivoklátsko na národní park.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

16.1.2024 14:13
hmm, dobře ale co CHKO Krušné hory, kde to "mrzne"?
Odpovědět
Kajetán Hostička

Kajetán Hostička

19.1.2024 16:45 Reaguje na Jaroslav Řezáč
tak ono to chce kompletně koncept chko přepracovat- nastavit tak aby bylo hospodaření v chko více přírodně blízké a celkově zpřísnit ochranu, současně s tím ale umístit/zmenšit všechny chko tak aby bylo dodržování pravidel reálné - mimo města, velké zemědělské oblasti..
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.1.2024 17:21 Reaguje na Kajetán Hostička
domnívám se, že není možné se z CHKO vyčleňovat. Přírodně šetrné hospodaření není fíkovým listem, pro naše pocity.
Odpovědět
Kajetán Hostička

Kajetán Hostička

19.1.2024 16:47 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Města jako Děčín, Žďár nad Sázavou či Rožnov nemají v chko co dělat..
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist