Hmyzích opylovačů ubývá. Spolehnout se jen na chované včely je riskantní
Po třech tisících letech, co se v čínské oblasti S'-čchuan bez problémů provozovalo zemědělství, musí místní zemědělci opylovat své jabloně sami pomocí kartáčků ze slepičího peří a cigaretových filtrů. Ruční opylování se provádí i při pěstování lilků v Tanzanii. Problém s mizejícími opylovači ale není jen vzdálená hrozba, ale týká se i Evropy.
Řada studií z celého světa totiž potvrzuje závažný pokles hmyzích opylovačů v intenzivně obhospodařovaných oblastech mírného a subtropického pásu.
Celková světová produkce zemědělských plodin činí asi 153 miliard euro, evropská produkce pak dosahuje asi 22 miliard euro. Úbytek hmyzích opylovačů tak má přímý dopad na stabilitu potravinové produkce, ceny potravin a může mít i vážné dopady na lidské zdraví.
Například nedostatek ovoce a zeleniny se může podepsat na zdraví lidí po celém světě. Světová zdravotnická organizace určila jako minimální denní dávku ovoce a zeleniny na 400 gramů. Některé studie ukazují, že víc jak 50 procent evropských domácností spotřebuje méně ovoce a zeleniny, než je limit. Pokud by došlo kvůli úbytku opylovačů ke zdražení ovoce a zeleniny, nepříznivý stav by se ještě zhoršil.
„V neposlední řadě hmyz umožňuje volně rostoucím rostlinám udržet jejich biodiverzitu,“ říká Ingolf Stefan-Dewenter z německé univerzity ve Würzburgu. Podle něho je také podstatné, že nejde o jeden druh hmyzu, ale celou škálu opylovačů, kteří se liší tím, jaké rostliny preferují a v jakou denní či noční hodinu se vydávají za svým úkolem. „Spolehnout se jen na včely chované včelaři je proto velmi riskantní,“ říká Stefan-Dewenter. Některé rostliny, například slunečnice, potřebují k dobrému opylení nejen včely, ale i další hmyz.
Volně žijící hmyz je v některých případech dokonce efektivnější opylovač, než jsou lidmi chované včely. Například volně žijící včely rodu osmia mnohem lépe opylují jabloně a čmeláci jsou zase nepřekonatelní při opylování fazolí. Lidmi chované včely mají oproti volně žijícímu hmyzu tu nevýhodu, že se o ně musí někdo starat. Čmelák nepotřebuje nic víc, než aby v přírodě zůstaly pro něho vhodné podmínky a stanoviště.
Podle Stefan-Dewetera je důležité učinit vše pro zavádění agroenvironmentálních opatření, která podpoří biodiverzitu volně rostoucích rostlin a poskytnou ochranu stanovišť hmyzích opylovačů. Evropská unie v rámci snah o ochranu hmyzích opylovačů spustila projekt Status and Trends of European Pollinators, na jehož stránkách naleznou například zemědělci informace o přínosu hmyzí říše. Projekt se snaží zemědělce přimět k zemědělským postupům a technikám, které jsou k opylovačům více šetrné.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Tady nepomůže... - 5. 9. 2012 - AlešNo vidíte není to až tak zlé. Varoaza je problémem špatných včelařů. Ani cena cukru není rozhodující , rozhodující je odbyt a fakt v ČR prostě nevyrobíte levný med, protože snůžka je květen červen a polovina července, zbytek roku včely více méně spotřebovávají buďto cukr nebo med. Včelař tak sklidí mnohem méně medu na 1 včelstvo než třeba včelař v tropech kde je snůžka celý rok a včely se nekrmí. Výkupní ceny medu jsou moc nízké na to , aby se včelaření vyplatilo , takže odbyt je skutečně alfa a omega oboru. Ne každý je obchodník a kdo nebydlí někde ve velké obci tak by musel s medem sedět někde na trhu nebo u silnice. To většina včelařů ze sásady neudělá a raději sníží počet včelstev.Jinak co píšete není pravda - varoáza se léčí organizovaně na celém území ČR , mnoho včelařů neléčí tak jak by bylo třeba a výsledkem jsou podletní úhyny včelstev z důvodu přemnožení roztočů a následnému propuknutí jiných nákaz ve včelstvu, vina je vždy na straně chovatele. Na druhou stranu je třeba přiznat že díky státnímu léčení úhyny nejsou likvidační včelaři většinou dokáží včelstva opět rozchovat o obnovit původní stavy svých včelnic. Co se týče nevraživosti sousedů , pak záleži na tom ,jaké včely včelař chová dnes lze chovat velmi mírné včely kdy můžete stát pár metrů před česny a pracovat bez rukavic, ale také bestie, které se bodavostí blíží původní černé včele. |