HN: Za únik oxidu siřičitého dostala Precheza pokutu půl milionu

"Odbor výkonu státní správy MŽP v Olomouci ve správním řízení rozhodl o snížení pokuty původně uložené ČIŽP ve výši sedmi milionů korun na 500.000 korun, a to proto, že prokázáno bylo pouze jedno pochybení společnosti Precheza proti platným zákonům ze čtyř, které shledala ve svých závěrech ČIŽP," řekla ve středu ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.
Podle ministerstva Precheza pochybila, neboť nedodržela podmínky platného integrovaného povolení - v dostatečném časovém předstihu neoznámila ČIŽP a orgánům obce nájezd výrobny po dlouhodobé odstávce. Ohlásit to měla den předem, což neučinila a za to dostala sankci. Ostatní pochybení podle inspekce nebyla podle rozhodnutí ministerstva dostatečně prokázána nebo nešlo o porušení podmínek integrovaného povolení, za které by bylo možné uložit sankci. Šlo o otázku týkající se například porušení provozního řádu či míry vlivů nájezdu výrobny na překročení imisních standardů.
Látka unikla do ovzduší v noci na 29. října 2014 při rozjezdu linky na výrobu kyseliny sírové, podle tehdejších dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byl limit překročen až šestatřicetkrát. Nebývale vysoká koncentrace dráždivého plynu tehdy vyburcovala k pohotovosti policisty, hasiče i pracovníky životního prostředí. Případ se vyšetřoval přes dva roky. V únoru 2015 inspektoři ČIŽP ČTK řekli, že továrna Precheza porušila podmínky stanovené pro náběh linky na výrobu kyseliny sírové a s Prechezou poté inspekce zahájila správní řízení.
Ministr životního prostředí Brabec na dotaz HN odmítl, že by se v případu angažoval. O snížení pokuty v odvolacím řízení prý nerozhodl on, ale autonomní správní orgán, oblastní pracoviště ministerstva v Olomouci.
"Pokud s tím někdo nebude spokojený, rozhodne soud," řekl listu Brabec, který v minulosti řídil firmu Lovochemie, v rámci Agrofertu sestru Prechezy.
Zdroje blízké ministerstvu ale podle HN uvádějí, že o tak výrazném snížení úřad v minulých letech nikdy nerozhodl. Podle zástupců ministerstva to však není nic neobvyklého. Podle Roubíčkové například v roce 2014 rozhodovalo ministerstvo o odvolání proti rozhodnutí ČIŽP v 784 případech. Celkem ve 168 z nich bylo rozhodnuto o změně rozhodnutí ČIŽP, v 55 případech byla pokuta snížena o více než 50 procent, uvedla Roubíčková. "Z dostupných dat je naprosto zřejmé, že případ snížení pokuty v odvolacím řízení není nijak neobvyklý," dodala mluvčí. "To, že se mění výše sankce nebo část rozhodnutí ČIŽP, není nic neobvyklého. Pouze v polovině případů dle statistik MŽP jsou rozhodnutí prvoinstančních orgánů v plném rozsahu potvrzována," sdělil ČTK náměstek pro řízení sekce státní správy Vladimír Mana.
Precheza se podle HN nesmířila ani se sníženou sankcí. Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky je připravená zaplatit, zvažuje ale, že se obrátí na soud. Trest považuje za neopodstatněný a neúměrně vysoký.
reklama