https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hnuti-duha-kotlikove-dotace-pro-chudsi-domacnosti-nepodpori-kotle-na-plyn
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hnutí Duha: Kotlíkové dotace pro chudší domácnosti nepodpoří kotle na plyn

25.3.2022 19:20 | PRAHA (ČTK)
V programu kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti budou moci žadatelé získat dotaci na pořízení ekologičtějšího zdroje tepla ve výši až 95 procent nákladů. Krajské úřady začnou přijímat žádosti na konci jara.
V programu kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti budou moci žadatelé získat dotaci na pořízení ekologičtějšího zdroje tepla ve výši až 95 procent nákladů. Krajské úřady začnou přijímat žádosti na konci jara.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | paolobros / Pixabay
Monitorovací výbor Operačního programu Životní prostředí dnes vyřadil podporu výměny kotlů na pevná paliva za kotle plynové z programu kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti. Ekologická organizace Hnutí Duha, která má ve výboru svého zástupce, to uvedla v tiskové zprávě. Výbor tak podle aktivistů učinil na podnět Evropské komise. Hnutí Duha požaduje, aby byla podpora plynu zrušena i v programu Nová zelená úsporám, který mimo jiné přispívá na výměnu kotlů domácnostem s běžnými příjmy. Zástupci MŽP dnes vyjádření ekologů nechtěli komentovat, ČTK sdělili, že se k programům kotlíkových dotací vyjádří počátkem příštího týdne.
 

"Kotlíkové dotace opravdu pomohou chudším domácnostem zbavit se závislosti na uhlí i drahém plynu. Ministerstvo životního prostředí by se však mělo k problému postavit čelem, vyřadit plynové kotle z kotlíkových dotací i z Nové zelené úsporám a neschovávat se za Evropskou komisi," uvedl Ondřej Pašek, energetický expert Hnutí Duha. Pašek později ČTK řekl, že organizaci vadí to, že ve znění projednávané výzvy resort finální rozhodnutí o ukončení podpory plynových kotlů nechává na Evropské komisi. Ekolog nicméně podotkl, že současné rozhodnutí znamená, že v programu pro chudší domácnosti, už podpora plynových kotlů nebude.

Pašek také zdůraznil, že Česko potřebuje ambiciózní program pro nízkopříjmové domácnosti, který jim pomůže rychle zateplit domovy, instalovat obnovitelné zdroje energie, a efektivně tak čelit energetické krizi. "Ti nejchudší potřebují až 100 procent dotace a podporu při realizaci, pro nízkopříjmové domácnosti by se měla dotace zvýšit na 75 procent," podotkl Pašek.

V programu kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti budou moci žadatelé získat dotaci na pořízení ekologičtějšího zdroje tepla ve výši až 95 procent nákladů. Krajské úřady začnou přijímat žádosti na konci jara. Lidé si budou moci požádat do letošního 31. srpna, v září začne platit zákaz využívání kotlů na uhlí nebo dřevo nedosahujících alespoň třetí emisní třídy.

Z evropských fondů, právě přes Operační program Životní prostředí, má být v programu pro nízkopříjmové domácnosti k dispozici přes pět miliard korun, které by měly zajistit výměnu až 50.000 nevyhovujících kotlů. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) už ale dříve sdělila, že MŽP bude moci v případě vyššího zájmu o dotaci využít i peníze z Národního plánu obnovy.

Domácnosti s běžnými a vyššími příjmy mohou získat dotaci na výměnu kotle ve výši 50 procent nákladů z programu Nová zelená úsporám. Na rozdíl od programu pro nízkopříjmové domácnosti je tato dotace poskytována až po instalaci kotle nebo čerpadla. Příjem žádosti začal už loni na podzim.

Svaz moderní energetiky spolu s CZ BIOM, Solární asociací, Aliancí pro energetickou soběstačnost a konzultační společností Budovy21 tento týden spustily akci, která vyzývá vládu ke změně přístupu k české energetice a zvýšení nezávislosti na dodávkách plynu a ropy z Ruska.

Organizace mimo jiné vyzvaly, aby vláda vyřadila podporu zdrojů na plyn z kotlíkových dotací, posílila program Nová zelená úsporám, nízkopříjmovým domácnostem nabídla investiční součást sociálních dávek, zvýšila podíl výroby domácího zeleného plynu nebo přidala do programového prohlášení závazek vybudovat 200 000 tepelných čerpadel a 60 000 kotlů na biomasu do roku 2025.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PP

Petr Pekařík

26.3.2022 16:42
A co místa , kde není volná kapacita el. sítě ? Bude jim tam pan hlavní Duhák chodit šlapat na kolovrátku ?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.3.2022 11:40 Reaguje na Petr Pekařík
Copak kapacita sítě, ono jde taky o to, že ta výměna za plynový kondenzační kotel lze ve většině případů udělat bez nějakých zásadních změn topného systému, i když samozřejmě na tm starém ten provoz nebude tak efektivní.

Ale tepelné čerpadlo? To je samozřejmě super, pokud jde o novostavbu nebo při nějaké zásadní rekonstrukci, o tom žádná, ale jinak? Fakt super, že dostanu zadotované TČ, když budu muset rozkopat celý barák.
Odpovědět

Jirka Černý

31.3.2022 17:44
Pěkný, moc pěkný, ale zase jsem rád že nemusím njak měnit svůj názor na Hnutí Duha.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

1.4.2022 09:31
Už se těším jak v příští zimu udělí správní orgán 50-ti tisícovou pokutu nemajetné důchodkyni a zakáže ji topit.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist