https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hongkong-zkouma-jiz-druhy-pripad-psa-nakazeneho-koronavirem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hongkong zkoumá již druhý případ psa nakaženého koronavirem

23.3.2020 00:19 | HONGKONG (ČTK)
Přítomnost nového koronaviru prokázaly testy v Hongkongu u dvouletého německého ovčáka. / Ilustrační foto
Přítomnost nového koronaviru prokázaly testy v Hongkongu u dvouletého německého ovčáka. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | pexels.com
Přítomnost nového koronaviru prokázaly testy v Hongkongu u dvouletého německého ovčáka. Zvíře, jehož majitelka má onemocnění COVID-19, je v karanténě. Ve stejném zařízení se nachází také další pes ze stejné domácnosti, píše South China Morning Post.
 

Druhý pes v karanténě, čtyřletý voříšek, má testy na koronavirus negativní. Ani jeden z nich nejeví symptomy onemocnění COVID-19, přesto budou pravidelně kontrolováni, uvedlo hongkongské ministerstvo pro zemědělství, rybolov a životní prostředí.

V únoru se objevil případ jiného hongkongského psa, u kterého panovalo podezření, že se nakazil koronavirem. Test u něho původně ukázal "slabou" přítomnost viru, další testy ale byly negativní. Podle expertů je pravděpodobné, že se ve skutečnosti nejednalo o nákazu, ale jen o kontaminaci. Sedmnáctiletý pes dva dny po propuštění z karantény uhynul, podle veterinářů mohl být příčinou jeho smrti stres způsobený karanténou a odtržením od majitelů.

Vanessa Barrsová ze City University of Hongkong nabádá veřejnost, aby nepropadala panice. Podle ní neexistují žádné důkazy o tom, že by se lidé mohli novým koronavirem nakazit od svých domácích mazlíčků. Barrsová se odvolává na zkušenost s onemocněním SARS v roce 2003, u kterého se podobný přenos také neprokázal.

Podle hongkongského virologa Malika Peirise se nejspíše jedná o přenos viru z člověka na psa, a ne naopak.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist