https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/horsi-trojka-tak-hodnoti-rok-sobotkovy-vlady-zeleny-kruh
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Horší trojka. Tak hodnotí rok Sobotkovy vlády Zelený kruh

20.1.2015 02:29 | PRAHA (Ekolist.cz)
„Zpočátku si vláda počínala rozumně a snažila se napravit průšvihy svých předchůdkyň. Pak ale v rozporu s vlastním programovým prohlášením omezila veřejnou kontrolu rozhodování o velkých projektech, oslabila ochranu půdy, podpořila plýtvání surovinami,“ komentuje první rok současné vlády Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu.
„Zpočátku si vláda počínala rozumně a snažila se napravit průšvihy svých předchůdkyň. Pak ale v rozporu s vlastním programovým prohlášením omezila veřejnou kontrolu rozhodování o velkých projektech, oslabila ochranu půdy, podpořila plýtvání surovinami,“ komentuje první rok současné vlády Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu.
Foto | Zdeňka Vítková / Ekolist.cz
"Po zoufale nekompetentních vládách Nečase a Rusnoka přinesla Sobotkova vláda pozitivní posun," hodnotí první rok fungování Sobotkovy vlády Zelený kruh. Z pohledu ochrany přírody a životního prostředí v ČR oceňuje například odmítnutí senátorského zákona o Národním parku Šumava. Naopak kritizuje omezení účasti veřejnosti na rozhodování o stavbách chemiček nebo spaloven, oslabení ochrany půdy a nízké cíle pro recyklaci odpadků. "Na pomyslném vysvědčení by od asociace ekologických organizací Zelený kruh získala horší trojku," shrnují zástupci organizace.
 

Zelený kruh vládu chválí za kompetentnější a odborně zdatnějšími úředníky. Ministra životního prostředí Richard Brabec například odvolal ředitele NP Šumava kvůli soustavnému porušování zákonů prokázanému soudem. Otevřenější je podle ekologických aktivistů i komunikace s veřejností. "Byla obnovena činnost Rady vlády pro udržitelný rozvoj a dialog s odbornou veřejností a nevládními organizacemi," uvádějí konkrétní kroky.

Oceňují i vládou schválenou novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, která usnadňuje provoz solárních elektráren na střechách či stavbu bioplynek. Další rozvoj čisté energetiky nyní závisí na projednání zákona v parlamentu a na přípravě návazných předpisů a projektů pro domácnosti. V přípravách je i tzv. antifosilní zákon.

Kritiku si vláda naopak vysloužila za omezení účasti místních občanských spolků na rozhodování o svém okolí. Výsledná senátní verze novely zákona o EIA, kterou vláda podpořila, podle Zeleného kruhu navíc prakticky znemožňuje soudům udělit tzv. odkladný účinek žalovanému rozhodnutí. "V praxi tedy než soud prokáže úřadům porušení zákona, bude například park vykácen a nevratně nahrazen betonem. Spravedlnost by zajistilo, kdyby soud odložil nevratné kroky projektu do konečného verdiktu," vysvětluje své stanovisko Zelený kruh.

Zelenému kruhu se také nelíbí, že budou sníženy poplatky za odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu u průmyslových hal, skladišť či dálnic. Parlament vládní návrh rozšířil o další výjimky. "výjimky se mají týkat i všech silnic, parkovišť či jakýchkoliv staveb, které si obec či kraj dá do svého územního plánu. Ministr Brabec jako zástupce navrhovatele oznámil, že požádá poslance, aby senátní verzi přehlasovali. Ať už bude ale výsledek jakýkoliv, nejcennější půda bude nenávratně mizet mnohem rychleji než dříve," komentuje situaci Zelený kruh.

Dalšími kritizovanými kroky vlády jsou snížení recyklačního cíle pro domácí odpady – z 50 % na cca 35 %, prosazování staveb nových jaderných bloků a uranových dolů. nebo neřešení klimatických změn ani zatížení obcí těžkou nákladní dopravou a smogem.

„Zpočátku si vláda počínala rozumně a snažila se napravit průšvihy svých předchůdkyň. Pak ale v rozporu s vlastním programovým prohlášením omezila veřejnou kontrolu rozhodování o velkých projektech, oslabila ochranu půdy, podpořila plýtvání surovinami. Zdráhá se potvrdit limity chránící severočeské obce a krajinu před zničením, nedokáže účinně omezovat smog, chránit klima ani omezit průjezd kamionů obcemi,“ popisuje vládní kroky expert na politiku životního prostředí Zeleného kruhu Daniel Vondrouš. „Kvalitní prostředí pro život lidí zjevně nepatří mezi její priority,“ uzavírá.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist