https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hrabosu-v-unoru-ubylo-je-jich-podobne-jako-loni-na-jare
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hrabošů v únoru ubylo, je jich podobně jako loni na jaře

9.3.2020 00:28 (ČTK)
Populace hrabošů se v únoru v ČR zmenšila. V lednu bylo v průměru 1133 aktivních nor na hektar, v únoru se jejich počet snížil o 56 procent na 655. / Ilustrační foto
Populace hrabošů se v únoru v ČR zmenšila. V lednu bylo v průměru 1133 aktivních nor na hektar, v únoru se jejich počet snížil o 56 procent na 655. / Ilustrační foto
Populace hrabošů se v únoru v ČR zmenšila. V lednu bylo v průměru 1133 aktivních nor na hektar, v únoru se jejich počet snížil o 56 procent na 655. Situace je tak nyní podobná jako loni na jaře, kdy byl průměr 625 aktivních východů z nor na hektar, sdělila v pátek mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. I tak ale počty hrabošů v průměru dosahují 13násobku tzv. prahu škodlivosti. Populace se nejvíce zvětšuje na Vysočině.
 

Hodnocení prahu škodlivosti se mění, na podzim jde o 200 nor v ozimech, případně o 400 nor ve dvouletých a starších porostech, stojí na Rostlinolékařském portálu. Na jaře jde o 50 užívaných nor na hektar. Zemědělské porosty jsou tak podle Krškové stále velmi ohrožené. Riziko je dáno především tím, že přichází jaro a aktivita hrabošů - zejména shánění potravy a reprodukce- se začíná zvyšovat, dodala.

Počty hrabošů klesají na plochách, kde roste tráva nebo víceleté pícniny. U ozimů se stav lokálně liší pole od pole - někde klesají, jinde zakládají nové kolonie. Razantní nárůst je na Vysočině.

Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy se republikový pokles populací po zimě dal očekávat. "Ale v Čechách nám přibývají," dodal. Podle něj škody u jednotlivých poškozených zemědělců dosahují v průměru osmi milionů korun, což je razantní zásah do jejich hospodaření. Je podle něj možné, že se více zemědělců k aplikaci rodenticidu nepřihlásí, protože se obávají dehonestace ze strany ekologických organizací.

Ústav loni v létě povolil rozhoz jedu na povrch půdy na velké části území ČR. Ministerstvo zemědělství ale po vlně kritiky ze strany ochránců přírody a ministerstva životního prostředí účinnost povolení pozastavilo. Později se po plošné aplikaci jedu na Moravě našlo skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů, u kterých testy zbytky jedu prokázaly.

Zemědělci aktuálně mohou aplikovat jedy na povrchu půdy na přibližně 25.000 hektarech v 90 lokalitách, je to možné podle nové metodiky, kterou ústav letos publikoval. Zažádáno mají o zhruba dvojnásobek ploch. Zatím je na zemědělcích, zda se pro aplikaci na půdu rozhodnou. Pokud tomu tak bude, ÚKZÚZ jim v tom v povolených lokalitách bránit nebude.

Začátkem tohoto týdne začne ústav navíc nařizovat mimořádná rostlinolékařská opatření, kterými, protože před přemnoženými hlodavci není podle něj jiná možnost ochrany, přikáže zemědělcům na nejvíce postižených pozemcích aplikovat chemické látky proti hlodavcům nebo použít proti hrabošům jiná opatření, např. berličky pro dravce.

V lednu se objevily informace, že ve Slezské nemocnici v Opavě se za posledního půl roku léčilo šest pacientů s nebezpečnou krvácivou horečkou. Obvykle to byl jeden až dva případy za rok. Závažné virové onemocnění přenášejí na člověka jen drobní hlodavci.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

9.3.2020 07:27
Aha. Tak ÚKZÚZ začne přikazovat aplikaci a ještě před pár měsíci se z toho všichni div neposra…? Vedle v podniku trávili hraboše pomocí aplikátorů, úžasná práce a produktivita nula nula prd, vztaženo na čas, vynaložené mzdy a skutečně udělanou práci. Z toho už je jednomu na blití, s prominutím.
Odpovědět
JS

Jiří S

9.3.2020 09:58
Chtěl bych upřesnit některé nepřesnosti v textu. Prosím neohánějte se usmrcením 80 zajíců. Zajíců na rozbor bylo odvezeno počet ks 3, fosfan se prokázal u 1 ks, přičemž bylo řečeno, že není jednoznačné, že tento zajíc byl usmrcen jen stutoxem, nýbrž kombinací stutoxu a tularémie. Dále tento podnik u Brna nepoužil k rozhozu rozmetadlo, nýbrž ruce ukrajinců, tzn. porušení aplikační kázně. Další připomínkou je, že ÚKZÚZ nic nenařizuje, ten jen dojde na nahlášený porost a spočítá vám díry, pokud máte kalamitu, dáte oznámení o plošné aplikaci, již vám nikdo nic neschvaluje, po 3 dnech můžete aplikovat, ovšem si musíte na životním prostředí zjistit zdali máte v katastru křečka či sysla, pokud ne, aplikujete. Další věcí k této vyhlášené aplikace je to, že poměrně dost odrazuje zemědělce k aplikaci, neboť zdravotní ústav si tam dal jako podmínku ,, časně postemergentně,, to znamená, že by to vyjímalo všechny ozimy. Stanovisko ukzuzu je takové, že i přes to by se mělo do pšenice dát aplikovat, kdežto do ječmenů ozimých ne, neboť prý granule nepropadne porostem. Vojtěšky, tedy porosty kvůli kterým chceme stutox hlavně využít jsou otázkou (k dnešnímu dni 16 000 děr/ha, dostali jsme radu, at to zaořeme a vysejeme jarní směsky, taková knížecí rada do našeho sucha).Též nechápu logiku věci, kdy tato aplikace má být povolena do 11.6.2020 a je zákaz aplikace do zeleniny, takže zelináři zde na jižní Moravě opět zapláčou a budou sežraný všechny okurky a rajčata. Ještě bych chtěl říci, že pokud se rozmetadlem stutox rozhodí opravdu poctivě, nehrozí k žádným otravám, u nás proběhla plošná aplikace stutoxu v roce 2011,2012 a po kontrole od CHKO nebyly zjištěny žádné otravy a to bylo aplikováno 8kg/ha koncentrovanějšího Stutoxu I, takže prosím vás, přestante panikařit, že tu vytrávíme přírodu opravdu ne. Jo a orba nepomáhá, orali jsme 25 cm a to celou výměru, krom vojtěšek samozřejmě a bylo to k ničemu. Naopak hraboš se přesídlil do větrolamů a po zasetí se nakrásno vrátil zpět....
Odpovědět
pp

pavel peregrin

9.3.2020 10:40 Reaguje na Jiří S
Děkuji Vám za tento příspěvek, zlatá slova praktika, ale obávám se, že pro některé zabedněnce to bude, jako by hrách na stěnu házel.
Odpovědět
ml

15.3.2020 20:51 Reaguje na Jiří S
Díky za rozumná a klidná slova od Vás: to se zde vidí málokdy. (Plno emocí, nadávky...)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist