https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hradecka-zachranna-sluzba-uvede-do-provozu-jako-prvni-v-cr-elektromobil
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hradecká záchranná služba uvede do ostrého provozu jako první v ČR elektromobil

27.4.2024 01:07 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Podle lékařského náměstka ZZS menší dojezd elektromobilů na jedno nabití možnosti hradecké ZZS neomezí. Elektromobil v barvách hradeckých záchranářů bude zasahovat většinou v okruhu do 20 kilometrů. Ilustrační foto
Podle lékařského náměstka ZZS menší dojezd elektromobilů na jedno nabití možnosti hradecké ZZS neomezí. Elektromobil v barvách hradeckých záchranářů bude zasahovat většinou v okruhu do 20 kilometrů. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Královéhradeckého kraje v květnu nasadí do ostrého provozu nový elektromobil Volkswagen ID.4 GTX. Vozidlo pro výjezdovou skupinu rychlé lékařské pomoci ve složení lékař a zdravotnický záchranář v systému tzv. rendez-vous bude vyjíždět ze základny v Hradecké ulici v Hradci Králové. Půjde o první elektromobil ve službách Zdravotnické záchranné služby v ČR, řekli zástupci záchranářů a kraje. Cena vozidla je okolo dvou milionů korun, na další zhruba 1,2 milionu korun vyšlo zdravotnické vybavení a informační technologie.
 

"Jsme první záchrannou službou v ČR, která vozidlo s elektrickým pohonem uvádí do trvalého provozu," řekl ČTK lékařský náměstek ZZS KHK Anatolij Truhlář.

Podle něj menší dojezd elektromobilů na jedno nabití možnosti hradecké ZZS neomezí. Elektromobil v barvách hradeckých záchranářů bude zasahovat většinou v okruhu do 20 kilometrů.

"Posádka, pro kterou je vozidlo určené, ujede v průměru 55 km denně, výjezdy jsou rozkouskované na malé části. Nemáme obavu, že by nás dojezd limitoval," řekl Truhlář. Podle něj každá sanitka, ať je poháněna jakýmkoli pohonem, je už nyní v garáži napojena kabelem na zdroj elektrické energie. "Běžně nabíjíme zdravotnické přístroje, které jsou v našich autech, takže řidič je zvyklý po každém výjezdu dát auto na kabel," řekl Truhlář.

Peníze na pořízení auta jsou z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů, prostředky na přístroje a zdravotnické vybavení elektromobilu pak z prostředků ZZS KHK a Královéhradeckého kraje. "Všechny analýzy, které jsme si nechali zpracovat, svědčily pro pořízení tohoto typu vozidla. Věříme, že v našem specifickém provozu se osvědčí. Náš způsob jízdy v městském provozu brzda-plyn je pro elektrický pohon jako dělaný, dieselové motory v našem provozu velmi trpí. Očekáváme i nižší provozní náklady," řekl Truhlář.

Vozidlo je vybaveno zdravotnickými přístroji, materiálem a léky stejně jako jiné sanitní vozy. Stejně jako většina sanitek v Hradci Králové má i tato tzv. preferenční modul, který díky komunikaci s inteligentním dopravním systémem řízení semaforů umožňuje posádkám plynulý průjezd křižovatkami v krajském městě.

"Pro efektivitu zdravotnické záchranné služby je nezbytné ji vybavovat novými technologiemi, vozidly a prostředky. Proto uvádíme do provozu také elektromobil, který bude sloužit lékařům na výjezdy hlavně v Hradci Králové," řekl hejtman Martin Červíček (ODS).

Hradecká ZZS má výjezdové skupiny na 17 výjezdových základnách ve 14 městech a obcích. Součástí deseti výjezdových skupin z 33, včetně posádky letecké záchranné služby, je lékař. Zbylých 23 výjezdových skupin představují nelékařské výjezdové skupiny rychlé zdravotnické pomoci (RZP). Nad rámec běžných dvou- nebo tříčlenných posádek je do systému trvale nasazen také inspektor provozu s plně vybaveným zásahovým vozidlem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

29.4.2024 00:21
a proč to hlásí do světa, co na tom, je...??? jde to z dotací a tak z jejich neubude i kdyby to nebylo až tak O.K.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist