https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hrozba-smrti-11letemu-aktivistovi-z-kolumbie-vyvolala-rozhorceni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hrozba smrtí 11letému aktivistovi z Kolumbie vyvolala rozhořčení

2.2.2021 11:00 | BOGOTÁ (ČTK)
Zdroj | Pexels
Teprve jedenáctiletému kolumbijskému ekologickému aktivistovi někdo na sociální síti vyhrožoval smrtí. Výhrůžka vyvolala v zemi rozhořčení, úřady ji vyšetřují a prezident Ivan Duque slíbil dopadení "banditů", kteří jsou za ni zodpovědní. Útoky na aktivisty jsou v zemi běžné a hrozby jsou proto brány vážně, napsala agentura AP. Samotný Francisco Vera už prohlásil, že bude v boji za ochranu přírody pokračovat.
 

Před dvěma roky se Francisco Vera společně se šesti spolužáky vydal na pochod do hlavního parku v rodném městě Villeta, aby pod dozorem jeho babičky upozorňovali na klimatické změny. Provolávali přitom různé slogany a sbírali odpadky. Dnes má jeho skupina nazvaná Strážci života na 200 členů napříč Kolumbií a Vera je přirovnáván ke švédské ekologické aktivistce Gretě Thunbergové.

Strážci života loni stihli zasadit stovky stromů a přichystali internetovou petici, která kolumbijskou vládu vyzývá k zákazu plastů na jedno použití. Podepsalo ji 24 000 lidí. Vera loni také vystoupil s projevem v kolumbijském kongresu.

V polovině ledna mu však někdo na twitteru vyhrožoval smrtí. Použil k tomu falešný profil a komentoval video, v němž chlapec vyzýval prezidenta, aby zlepšil přístup k internetu pro děti, které studují během pandemie doma.

Podobné hrozby přitom mají v Kolumbii váhu, upozorňuje AP. Podle televize BBC útoků na obhájce lidských práv a ekologické aktivisty přibývá a jejich vraždy jsou poměrně běžné. Podle OSN bylo loni v zemi zavražděno nejméně 53 komunitních lídrů, dalších 80 nahlášených případů OSN prověřuje.

Twitter mezitím falešný profil zrušil a Francisco Vera dostal stovky vzkazů, ve kterých mu lidé vyjadřují podporu. Obdržel i dopis, ve kterém mu vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová gratuluje k jeho práci pro ochranu přírody.

Samotný Francisco vítá "konstruktivní kritiku" a hrozbu se snaží ignorovat. Boj za ochranu přírody a také za práva dětí vzdát nehodlá. Jeho matka ho podporuje a doufá, že hrozba smrtí není nic jiného, než krutý vtip. Na návrh radních, aby Francisco raději zrušil svůj účet na sociální síti, reagovala prohlášením, že rozhodnutí nechá na svém synovi. "Chci, aby si byl vědom, že dělá něco velmi hodnotného. A že je možné, že on a tisíce dětí na světě mohou věci změnit," říká Ana Maria Manzanaresová.

Francisco s ní souhlasí. "Děti musí být také slyšet. Protože lidé, kteří dnes činí rozhodnutí, budou brzy pryč a my budeme muset čelit důsledkům," míní hoch, kterého kromě politických debat baví také videohry, venčení psa nebo plavání v sousedově bazénu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

3.2.2021 08:22
Hluboká úcta tomuto i dalším bojovníkům za spravedlnost na životním prostředí a zachování život podporující planety, kterou jsme již zdědili v katastrofálním stavu, který se navíc stále více zhoršuje díky "pár" (třeba 0,001% celosvětové populace) bezohledným a přes mrtvoly jdoucím hovadům.... například v Kolumbii doslova....

Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist