https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hubackova-cesko-se-z-cilu-zelene-dohody-nechysta-ustoupit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hubáčková: Česko se z cílů Zelené dohody nechystá ustoupit

11.4.2022 17:59 | ZNOJMO (ČTK)
Česká republika se nechystá ustoupit z termínů, které stanoví evropský klimatický balíček Fit for 55 i takzvaná Zelená dohoda (Green Deal). Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) o tom dnes ujistila rakouskou ministryni pro ochranu klimatu, životní prostředí, energetiku, mobilitu, inovace a technologie Leonore Gewesslerovou. Ministryně se setkaly ve Znojmě. Česko a další země Evropské unie se v poslední době potýkají s rostoucími cenami energií a pohonných hmot. Situace se ještě zhoršila po ruské invazi na Ukrajinu, zahájené 24. února. Špičky EU kvůli konfliktu řeší, jak snížit závislost na ropě a plynu z Ruska.
 

Hlavním tématem setkání české ministryně s jejím rakouským protějškem bylo blížící se české předsednictví v Radě EU a jeho priority, řekla Hubáčková ČTK. "Paní ministryni jsem pozvala zejména kvůli přípravě na evropské předsednictví ve druhé polovině tohoto roku. Co se týká prioritních témat, hodně bude záležet na tom, jak daleko se s vyjednáváním dostane francouzské předsednictví, ale předpokládám, že nás každopádně čeká balíček Fit for 55, a doufám, že jako prioritu převezmeme i legislativu k biodiverzitě a obnově ekosystému," uvedla Hubáčková po setkání.

Rakousko má podle Hubáčkové oproti České republice v řadě témat týkajících se životního prostředí náskok, ať už jde o plánované dosažení klimatické neutrality už do roku 2040 i menší závislosti na zemním plynu. "Paní ministryně (Gewesslerová) se zejména zajímala o to, zda Česká republika plánuje slevovat z cílů, které evropské strategie stanoví. Ujistila jsem ji, že k tomu se nechystáme. Plánované cíle chceme dodržet, ale pravděpodobně je neurychlíme tak, jak plánuje Rakousko," dodala Hubáčková. Rakousko je podle ní méně závislé na ruském plynu, ale odklon od jeho využívání bude muset řešit stejně jako Česko.

Například agrární komory zemí střední a východní Evropy, včetně Česka, po jednání na začátku dubna požádaly, aby se přehodnotila některá opatření ze Zelené dohody v zájmu zvýšení produkce potravin v EU. Jako důvod zmínili zemědělci i válku na Ukrajině. EU minulý týden přijala kvůli válce další balík sankcí proti Rusku, včetně zákazu dovozu ruského uhlí. Dříve nebo později bude potřeba i zákaz ruské ropy a plynu, uvedl ve středu předseda Evropské rady Charles Michel. Analytici oslovení ČTK už dříve řekli, že ruská invaze podobu Zelené dohody ohrozí. "Dodávky z jaderných a uhelných elektráren měl nahradit ruský levný plyn. Ten nebude a LNG (zkapalnělý zemní plyn) je třikrát dražší než ruský plyn," uvedl třeba Vladimír Štěpán z poradenské firmy ENAS.

Na společné projekty ministerstev životního prostředí Česka a Rakouska nebylo kvůli celoevropským tématům při dnešním setkání moc prostoru. Ministryně ale plánují aktivnější spolupráci po skončení českého předsednictví. V příštím roce chtějí sestavit společnou pracovní skupinu, která se bude zabývat ochranou přírody a národních parků.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

12.4.2022 08:25
Možná by bylo lepší, kdyby si tam obě daly dobré bílé víno a neplkaly nesmysly.
Odpovědět
JC

Jan Cedič

12.4.2022 23:41
Já vím jen jedno, že já jsem se s nikým na ničem zeleným nedohodl !
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist