https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ikea-vyradi-z-nabidky-jednorazove-baterie-dalsi-velke-obchody-podobny-krok-neplanuji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

IKEA vyřadí z nabídky jednorázové baterie, další velké obchody podobný krok neplánují

1.10.2020 01:05 | PRAHA (ČTK)
IKEA loni na celém světě prodala zhruba 300 milionů alkalických baterií. Výměna jednorázových za dobíjecí baterie by pro lidi, kteří je využívají často, mohla být podle manažerky společnosti Emelie Knoesterové výhodná.
IKEA loni na celém světě prodala zhruba 300 milionů alkalických baterií. Výměna jednorázových za dobíjecí baterie by pro lidi, kteří je využívají často, mohla být podle manažerky společnosti Emelie Knoesterové výhodná.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nábytkářský řetězec IKEA do října 2021 vyřadí z nabídky jednorázové alkalické baterie. Zákazníky chce motivovat, aby v rámci udržitelnosti začali využívat dobíjecí. Další velcí tuzemští prodejci se k tomuto kroku nechystají. O jednorázové baterie je podle nich zájem, navíc mají jiné napětí, a dobíjecí baterie je tak zatím nemusejí plně nahradit.
 

IKEA loni na celém světě prodala zhruba 300 milionů alkalických baterií. Výměna jednorázových za dobíjecí baterie by pro lidi, kteří je využívají často, mohla být podle manažerky společnosti Emelie Knoesterové výhodná. "Časem lze dosáhnout podstatných finančních úspor a ochrany životního prostředí," uvedla.

Zákazníci e-shopu Mall.cz ale dávají podle mluvčí Pavly Hobíkové jednoznačně přednost jednorázovým bateriím. "Jejich prodeje dominují a jsou stabilní. V posledním roce jsme nezaznamenali žádné změny v nákupním chování našich zákazníků," řekla. Sortiment Mall.cz podle ní nabízí široký výběr jednorázových i dobíjecích baterií a i dále chce nechat na zákaznících, aby si vybral, které jim více vyhovují.

Internetový obchod Alza.cz sleduje růst prodejů dobíjecích i jednorázových baterií. "Celá problematika je o něco složitější, protože dobíjecí baterie mají například jiné napětí než ty jednorázové, na což jsou některá zařízení citlivější. Proto se nedá říct, že by do budoucna dobíjecí baterie plně nahradily ty spotřební," uvedla mluvčí e-shopy Daniela Chovancová. Výrobci se podle ní snaží reflektovat šetrnost k přírodě a volí například ekologické obaly.

Řetězec Datart sleduje vyšší zájem o dobíjecí baterie. "Za poslední tři roky vzrostly jejich prodeje v naší prodejní síti v Česku a na Slovensku o 24 procent," řekla mluvčí sítě Eva Kočicová. V nabídce podle ní společnost dává přednost značkám, které mají modely šetrné k životnímu prostředí, například počtem nabíjecích cyklů nebo zvýšeným podílem recyklovatelného materiálu, dodala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

1.10.2020 06:28
Snad v tom nesmyslu zůstane IKEA sama. Pro použití v zažízeních s nízkou spotřebou (hodiny, váhy, ...) je totiž alkalický článek výhodnější, protože tam vydrží i roky, což mnohdy překračuje i životnost dobíjecího článku, který se navíc kvůli samovybíjení musí častěji dobíjet.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.10.2020 10:15 Reaguje na Richard Vacek
IKEE opět hrabe.
Po té haluzi s masovými kuličkami další pakárna.
Nevadí mi, když mne obchodník motivuje nebo inspiruje, naopak. Ale když mne buzeruje a zkouší vychovávat, tak ...
Odpovědět
MG

Milan G

1.10.2020 21:53 Reaguje na Svatá Prostoto
Švédové no, lepší už to nebude.
Odpovědět

Jirka Černý

1.10.2020 20:33
Tak to shrneme. Alkalická baterie 1.5V. nabíjecí baterie 1.2V. Spotřebič na 4 baterie pokud použijete nabíjecí dostane místo 6V. Jen 4.8V. pokud se jedná např o světlo je podstatně slabší (ověřeno v praxi). Pokud se bude jednat o nějaký měřící aparát jak asi budou důvěryhodné výsledky měření?
Pro spotřebitele je to špatná zpráva protože IKEA baterie mají jeden z nejlepších poměrů cena/kapacita, přitom jejich kapacitu výrazně převyšují jen lithiové baterie které jsou mnohokrát dražší (baterie AA IKEA 10 kusů 45 Kč. proti cca 60 Kč za 1 kus! ) Přitom kapacita lithiové je jen 1.6x klasické. Záměrně neřeším baterie které jsou v povědomí veřejnosti jako s extrémní kapacitou jen díky skvělému marketingu, v realitě jsou obvykle sotva průměr. A teď budem nabíjet. Mám doma vrcholnou nabíječku IKEA, skvělá věc, nabíjí to, hlídá to, udržuje to a pozná to špatně baterie což je skvělá funkce, jenže ono to dojde poměrně často k názoru že je baterie špatná a špatné baterie to samozřejmě nenabíjí. Tím pádem se z toho stává poměrně rychle ekonomický propadák roku. Ještě to řeším tak že ty vyřazené (po sotva desítkách nabití) dobíjím na manuálce (záhada pak normálně fungují).
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist