https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/inspektori-loni-zabavili-vorvani-zub-a-jeseteri-maso
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Inspektoři loni zabavili vorvaní zub a jeseteří maso

20.6.2018 00:50 | PRAHA (ČTK)
Opakovaně inspektoři nacházejí v zásilkách korály, dovezené jako suvenýry od moře, nebo výrobky tradiční čínské medicíny. Mezi mini je například medvědí žluč (na obrázku) nebo mošus, což je výtažek z pohlavních žláz asijského jelínka.
Opakovaně inspektoři nacházejí v zásilkách korály, dovezené jako suvenýry od moře, nebo výrobky tradiční čínské medicíny. Mezi mini je například medvědí žluč (na obrázku) nebo mošus, což je výtažek z pohlavních žláz asijského jelínka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČIŽP / CITES
Inspektoři životního prostředí kontrolují také nelegální obchod s ohroženými druhy zvířat a výrobky z nich. V loňském roce přitom zabavili 347 zvířat či živočichů a dalších více než 1200 výrobků. Nejčastějšími porušovateli zákona jsou lidé vietnamské národnosti, mají na svědomí 44 procent loňských případů. Uvedl to na dnešní tiskové konferenci ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Erik Geuss.
 

Inspektoři loni provedli 600 kontrol, nejvýznamnější z nich byla akce Sandokan, při které spolu s celníky zkontrolovali téměř 2000 zásilek, přes 1200 cestujících a skoro 3000 zavazadel mířících do Vietnamu. Celkem inspektoři v této oblasti uložili 198 pokut za 417.500 korun.

Mošus.
Mošus.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČIŽP / CITES

Kromě živých zvířat zabavili inspektoři i zakázané výrobky, jako konzervy s jeseteřím masem, zub a obratel vorvaně či výrobky s obsahem oleje z krokodýla. Opakovaně inspektoři nacházejí v zásilkách korály, dovezené jako suvenýry od moře, nebo výrobky tradiční čínské medicíny. Mezi mini je například medvědí žluč nebo mošus, což je výtažek z pohlavních žláz asijského jelínka.

Podle ředitele se někdy převozu dopouštějí i nevědomí turisté. "Existuje hrana, kdy je to ještě přestupek, a kdy jde o trestný čin. Poté to mizí z našich statistik a dostává se to do statistik policie," řekl Geuss. V případě menších pochybeních bývají sankce tisícikorunové.

Převážná většina ohrožených živočichů, rostlin či výrobků z nich míří do ČR z Asie. Ve 44 procentech případů zjistili isnpektoři pachatele vietnamské národnosti. Je to podle ředitele dlouhodobý trend, v roce 2016 bylo pachatelů vietnamské národnosti 56 procent, o rok dříve 50 procent.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist