Inspirace chobotnicí: podvodní robot umí během sekundy zrychlit na 10 km/h

Tato úniková strategie chobotnic stála u vývoje robota, kterého navrhli vědci z University of Southampton, Massachusetts Institute of Technology (MIT) a Singapore-MIT Alliance for Research and Technology. Pro vytvoření samotné konstrukce robota použili 3D tiskárnu. Plášť robota je pružný a umožňuje přesně to, co dělají chobotnice: pojme velké množství vody a pak ji ve zlomku času dokáže vytlačit tryskou.
Robot je schopný urazit vzdálenost 3 metrů za méně než sekundu. Při laboratorních testech dokázal robot během sekundy zrychlit i s nákladem jednoho kilogramu zátěže na 10 km/h. „Je to jako byste naložili auto Mini Cooper, které samo važí 1000 kg, dalšími 350 kg nákladu a během sekundy s ním zrychlili na 100 km/h. Ale pod vodou,“ popisuje výkon robota Gabriel Weymouth z University of Southampton. „Takovou rychlost pod vodou dosud žádné člověkem vytvořené zařízení nevyvinulo.“
Podle propočtů vědců by větší robot měl mít ještě větší výkon. Poznatek, inspirovaný chobotnicemi, by měl najít uplatnění v inženýrských oborech, například v konstrukcích leteckých křídel. Užitečný může být i biologům při studium živočichů, kteří umějí měnit svůj tvar.
reklama