Interpol hledá mezinárodní uprchlíky kvůli zločinům proti životnímu prostředí

Policejní operace Infra Terra začala již 6. října, mezinárodní policie se ale až teď obrací přímo na veřejnost, aby jí pomohla najít prvních devět uprchlíků, které hledají jejich mateřské země.
Týká se to například Feisala Mohameda Aliho, u kterého se našlo 314 kusů slonoviny o celkové váze více než dvě tuny. Je podezřelý také z organizování pašování slonoviny v Keni. Dalším hledaným je ruský a německý občan Sergej Darminov, organizátor nelegálního lovu krabů, který v letech 2006 až 2007 způsobil škodu za více než 450 milionů dolarů. Adriana Giacoboneho policie hledá kvůli opakovaným případům nelegálního nakládání s toxickými odpady, které způsobily závažné poškození vodních zdrojů. Za pašování živých zvířat vojenským letadlem z Tanzanie je hledaný Ahmed Kamran. Náklad zvířat včetně žiraf a antilop impal zamířil v roce 2010 do Kataru.
Mexičan Ariel Bustamante Sanchez je jako kapitán rybářské lodi podezřelý z organizace nelegálního rybolovu ve vodách národního parku na Kostarice. Měl se také podílet na nelegálním lovu tuňáků ve vodách mořské chráněné oblasti Isla del Coco.
„Věříme, že zatčení těchto zločinců přispěje k rozpadu mezinárodních skupin organizovaného zločinu. Ten totiž změnil plundrování přírody na profesionální byznys s obrovskými výdělky,“ říká Stefano Carvelli z Interpolu.
Interpol žádá všechny občany, aby pomohli s pátráním po podezřelých. „I ten nejmenší detail může pomoci vyřešit některý z případů, pokud se zkombinuje s poznatky, které už police má k dispozici,“ říká policista Interpolu Ioannis Kokkinis.
Infra Terra (Celosvětová akce vyhledání a zadržení podezřelých) staví na úspěchu předchozích regionálních akcích – Infra Americas a Infra SEA (Jihovýchodní Asie) a také celosvětové akce z let 2010 a 2012 s názvem Infra-Red. Ty vedly k zatčení téměř 600 podezřelých.
V první fázi se sešlo 21 vyšetřovatelů z členských států Interpolu v jeho sídle v Lyonu, aby se podělili o informace o podezřelých. Detaily o hledaných a pravděpodobných místech jejich výskytu a další důležité informace policisté analyzovali a poslali jednotlivým zemím pro další prošetření. Další podporu poskytl také Europol.
„Jsme potěšení, že naše členské země se spojily v rámci Infra Terra, aby společně bojovaly proti zločinům proti životnímu prostředí. Stejně tak nás těší rostoucí světový zájem o velmi reálné nebezpečí způsobené tímto druhem zločinu,“ dodává Andreas Andreou z jednotky environmentální bezpečnosti Interpolu.
reklama