https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/irozhlas.cz-inspekce-proveruje-dezu-kvuli-uniku-do-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Inspekce prověřuje Dezu kvůli úniku do ovzduší, píše iROZHLAS.cz

25.1.2021 10:04 | VAL. MEZIŘÍČÍ (ČTK)
ČIŽP ověřuje, zda nemohly do ovzduší uniknout jedovaté látky, také zda chemička nepochybila při informování úřadů o události.
ČIŽP ověřuje, zda nemohly do ovzduší uniknout jedovaté látky, také zda chemička nepochybila při informování úřadů o události.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřuje valašskomeziříčskou chemičku Deza, která patří do holdingu Agrofert, kvůli úniku zatím neznámé látky do ovzduší. V okolí závodu byl podle tamních obyvatel za začátku ledna cítit několik hodin silný zápach, uvedl server iROZHLAS.cz. Deza pochybení odmítá.
 

Podle chemičky šlo o běžný stav při zavádění nových technologií v naftalenovém provozu chemičky. "Nejednalo se o mimořádnou událost, která by měla zjevný dopad na životní prostředí nebo zdraví obyvatelstva ve spádové oblasti," uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Zápach byl podle něj důsledkem přehřátí spalovny škodlivin a jejího krátkodobého vyřazení z provozu.

ČIŽP ověřuje, zda nemohly do ovzduší uniknout jedovaté látky, také zda chemička nepochybila při informování úřadů o události. "V rámci kontroly mimo jiné také prošetřujeme, jestli nemohlo dojít ze strany provozovatele k porušení ohlašovací povinnosti," uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Inspekce chemičku také prověřuje spolu s dalšími společnostmi z okolí kvůli loňské otravě řeky Bečvy. Původ otravy není ani po více než čtyřech měsících od ekologické havárie znám.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

25.1.2021 13:19
Že by další kampaň řízená Kalouskem?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

25.1.2021 19:22
Po předvedeném výkonu ČIŽP na Bečvě lze tento orgán označit jediným slovem,
" Komediáši "
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

25.1.2021 19:31 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ano, "komediáši".
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

26.1.2021 07:50
Usvědčeným ze lži již nikdo nevěří.... a to mluvím i o ČIŽP....

Jak ČIŽP, tak DEZA si za to může sama svým hovadstvým, kterého se dopouští na přírodě i lidech této země....

DEZU BYCH NECHAL ZAVŘÍT! A GEUSSE S BABIŠEM TAKY!
Odpovědět
PK

Petr Klodner

26.1.2021 21:22
Pořád ta Babišova Agrofertí Deza - pokud neumí vyrábět bez toho, aby přírodu a nás všechny postupně vytrávila, tak potom by ta Brabcova /Babišova/ ČIŽP měla opravdu už přestat spát a měla by začít jednat ve prospěch nás všech. Nesnáším, když někdo z ČIŽP už předem vylučuje Babišovu a Brabcovu Dezu jako viníka. To by si snad neměla ani před uzavřením případu neměla dovolit.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist