https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/italsky-energeticky-podnik-enel-chce-dosahnout-uhlikove-neutrality-do-roku-2040
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Italský energetický podnik Enel chce dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2040

30.12.2021 12:20 | ŘÍM (ČTK)
Největší energetická společnost v Evropě, italský Enel, chce dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2040. Na svou transformaci do roku 2030 vynaloží 170 miliard eur (4,3 bilionu Kč) a pro své projekty se pokusí získat další finance od svých partnerů.
 

Skupina, která ovládá španělskou energetickou společnost Endesa, uvedla, že plánuje od třetích stran získat 40 miliard eur. Celkové výdaje na transformaci by tak zvýšila na 210 miliard eur. Tyto investice sníží podle Enelu náklady jeho klientů na energii o 40 procent a pomohou snížit do roku 2030 jejich uhlíkovou stopu o 80 procent.

Společnost uvedla, že investuje 70 miliard eur do obnovitelných zdrojů energie, a jejich kapacitu tak téměř ztrojnásobí na 129 gigawattů. Enel, jedna z největších světových skupin zabývajících se zelenou energií, rovněž plánuje do roku 2027 ukončit výrobu energie z uhlí a ze zemního plynu do roku 2040. V témže roce hodlá ukončit maloobchodní prodej plynu.

"Budeme pokračovat v růstu v oblasti obnovitelných zdrojů energie a těžit hodnotu z toho, co je již dnes největším soukromým portfoliem obnovitelných aktiv na světě," uvedl šéf Enelu Francesco Starace.

Rozhodnutí společnosti odstoupit od plynu vyvolává otázky ohledně budoucnosti aktiv a klientů spravovaných divizí Endesa. Ta je druhým největším prodejcem plynu ve Španělsku, má téměř 1,7 milionu zákazníků. Ve Španělsku a Portugalsku provozuje paroplynové elektrárny o výkonu přibližně 3,8 gigawattů.

Největší energetické firmy v Evropě teď výrazně investují do takzvané čisté energie. Technologický pokrok a přísnější pravidla na ochranu životního prostředí je nutí přehodnotit strategii a více se zaměřit hlavně na ochranu klimatu. To se netýká jen výrobců elektřiny, ale i velkých firem v odvětví těžby ropy a zemního plynu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DB

Darth Bane

30.12.2021 16:01

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist