https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/italsky-ledovec-ruzovi-a-to-neni-dobra-zprava
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Italský ledovec růžoví - a to není dobrá zpráva

8.7.2020 12:05 | ŘÍM (ČTK)
Za růžovou barvu sněhu je zodpovědná řasa druhu Chlamydomonas nivalis.
Za růžovou barvu sněhu je zodpovědná řasa druhu Chlamydomonas nivalis.
Foto | James St. John / Flickr.com
Ledovec Presena v severní Itálii se kvůli přítomnosti řas barví do růžova. A to není dobrá zpráva, protože kvůli svému zbarvení bude rychleji tát, varoval vědec, který tento jev zkoumá.
 

"Melounový sníh", jak je tento fenomén někdy nazýván, je v Alpách na jaře a v létě dost běžný. Ale v letošním roce je výraznější, řekl CNN vědec Biagio Di Mauro z Ústavu polárních věd italské Národní výzkumné rady.

Letos na jaře a začátkem léta bylo v oblasti málo sněhu a vysoké teploty, což vytvořilo dokonalé podmínky pro růst řas, uvedl Di Mauro. Za růžovou barvu je podle něj zodpovědné pokrytí řasou druhu Chlamydomonas nivalis.

Růst sněžných řas jsou pro zdraví ledovců špatnou zprávou, protože tmavší sníh pohlcuje více tepla, a tudíž se rychleji rozpouští. Di Mauro má v plánu v letošním roce prozkoumat koncentraci řas a zmapovat jejich růst s pomocí satelitních údajů.

Di Mauro dříve zkoumal ledovec Morteratsch ve Švýcarsku, který kvůli řase Ancylonema nordenskioeldii zfialověl. Tato řasa se také objevila v jihozápadní části Grónska, v Andách a Himálaji.

Ledovce po celém světě kvůli klimatickým změnám tají. V říjnu 2019 vědci oznámili, že během posledních pěti let se ledovce ve Švýcarsku zmenšily o deset procent, což je tempo, jaké nebylo nikdy za více než století sledování zaznamenáno.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SC

Stanislav Chytrý

14.7.2020 13:04
Pokud půjdeme do minulosti, tak zjistíme že tloušťka ledovců, stejně jako teplota na naší zemi kolísala. Takže to, že odtaje trocha ledovce není zas taková tragédie. Mnohem horší je jak mizí lesy. To je skutečný problém.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist