https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jablecna-slavnost-v-hostetine-laka-na-mosty-jarmark-i-navody-na-uspory-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jablečná slavnost v Hostětíně láká na mošty, jarmark i návody na úspory energií

17.9.2022 00:20 | HOSTĚTÍN (ČTK)
Foto | Joanna Nix-Walkup / unsplash.com
Jablečná slavnost v Hostětíně na Uherskohradišťsku láká v neděli 2. října na ochutnávku moštů, jarmark s ukázkami řemesel, hry pro děti i hudební vystoupení. Osvětový program nabídne návody k úsporám energií a rady, jak zavést bezodpadovou domácnost. Chybět nebudou ukázka fotovoltaiky a projížďky v elektromobilech, uvedla Hana Machů ze spolupořádajícího Ekologického institutu Veronica.
 

Program 19. ročníku slavnosti začne v 11:00. Jeho součástí budou také jablečné soutěže pro dospělé, jóga pro rodiče s dětmi nebo módní přehlídka s ukázkou udržitelné módy. Na návsi chystají pořadatelé jarmark regionálních výrobců, po celé odpoledne bude hrát cimbálová muzika. Připravena bude výstava více než 50 druhů jablečných moučníků od místních hospodyněk a cukrářek z Fér Kaffé Veronica. "A lákadlem je samozřejmě i čerstvý, právě vylisovaný jablečný mošt z hostětínské moštárny," uvedla Machů.

Pro děti bude v přírodní zahradě Centra Veronica přichystána badatelská stezka poznávání přírody, dále řemeslné dílny, vaření na ohni i ruční moštování jablek. "Napětí zažijí při lezení na adrenalinovou věž, překonávání překážek vyzkouší při bungee-runningu. Ti nejmenší se mohou svézt na dřevěném kolotoči," uvedla Machů.

Jablečná slavnost je ukázkou environmentálně udržitelné akce. Snahou organizátorů je, aby byla bezodpadová. Pokud návštěvníci nechají auto doma a přijedou vlakem, dostanou bonus v podobě stokorunové poukázky na občerstvení. "Občerstvení jsme se letos rozhodli připravit bez masa. Už dávno jsou vědecky prokázané negativní vlivy produkce masa na změnu klimatu a my na to chceme poukázat. Kromě toho je kuchyň Centra Veronica vyhlášená svými vegetariánskými pokrmy a paní kuchařka Lenka dokonce připravovala pohoštění pro krále Karla III. při jeho návštěvě v Hostětíně v roce 2010," doplnila Machů.

Zájemci se budou moci vydat i na exkurzi po projektech udržitelné infrastruktury v obci. "Velký smysl vidíme v našem ekoporadenském programu a zveme návštěvníky, aby se přišli inspirovat, jak mohou lépe zvládat letošní energetické výzvy. Máme zkušenosti s úsporami energie, s využíváním fotovoltaiky i používáním elektromobilu, ve kterém se můžete projet," uvedla garantka vzdělávacího programu Michaela Gajdošová. Více informací o slavnosti je na webu.

Ekologický institut Veronica slavnost pořádá ve spolupráci se spolkem Tradice Bílých Karpat, hostětínskou moštárnou a obcí Hostětín, kterou proslavily aktivity směřující k úsporám energií a ochraně životního prostředí. Obec za ně získala v roce 2007 národní cenu za Česko ve světové soutěži Energy Globe a v roce 2009 zelenou stuhu v soutěži Vesnice roku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist