https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jablonecane-mohou-od-brezna-zadat-o-kompostery-je-jich-1200
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jablonečané mohou od března žádat o kompostéry, je jich 1200

16.2.2018 05:00 | JABLONEC N.N. (ČTK)
Jablonec se rozhodl od letošního roku rozšířit možnost třídění biologického odpadu. Dosud ho obyvatelé museli vozit do sběrných dvorů nebo čekat na velkoobjemové kontejnery, které radnice přistavuje čtyřikrát do roka. / Ilustrační foto
Jablonec se rozhodl od letošního roku rozšířit možnost třídění biologického odpadu. Dosud ho obyvatelé museli vozit do sběrných dvorů nebo čekat na velkoobjemové kontejnery, které radnice přistavuje čtyřikrát do roka. / Ilustrační foto
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Obyvatelé Jablonce nad Nisou budou moci od 1. března požádat město o zapůjčení kompostéru. Radnice jich má k dispozici 1200, na jejich pořízení získala dotaci. Díky tomu jsou pro obyvatele města kompostéry zdarma. Zájemci o ně mohou žádat elektronicky prostřednictvím formuláře na stránkách města www.mestojablonec.cz, ale také osobně na informačním středisku magistrátu. O rozdělení kompostérů bude rozhodovat los, řekl včera náměstek primátora Miloš Vele (ODS).
 

"Dlouho jsme přemýšleli, jak to mezi lidi spravedlivě rozdělit, a nakonec jsme rozhodli, že budeme do 31. března shromažďovat žádosti a pak budeme losovat. Pokud bychom měli převis, tak vylosujeme těch 1200 a ostatní budou mít smůlu," řekl Vele. Pokud ale bude zájem velký, není podle něj vyloučeno, že radnice přikoupí další kompostéry ze svého. "Protože vnímám, že likvidace bioodpadu je v současné době velký problém," dodal.

Jablonec se rozhodl od letošního roku rozšířit možnost třídění biologického odpadu. Dosud ho obyvatelé museli vozit do sběrných dvorů nebo čekat na velkoobjemové kontejnery, které radnice přistavuje čtyřikrát do roka. "Požádat zapůjčení kompostéru mohou jak fyzické osoby, tak například družstva či společenství vlastníků," řekl Vele. Ve městě přibude i pět velkých kontejnerů na bioodpad. Na projekty za 6,4 milionu korun získala radnice 85 procent z ministerstva životního prostředí.

Povinnost zajistit vedle sběru papíru, plastů a skla také třídění biologicky rozložitelných odpadů mají města a obce od roku 2015. Odhaduje se, že biologicky rozložitelné odpady tvoří kolem 40 procent hmotnosti komunálních odpadů, v minulosti ale většinou končily na skládkách a ve spalovnách. Jablonecká radnice plánuje také vybudování vlastní kompostárny v nevyužitém areálu Jablonecké energetické na Brandlu. Ten by měl v budoucnu sloužit pro sběr a zpracování odpadu. "Připravujeme rozvojový projekt, v areálu by se měl odpad třídit a zpracovávat, případně kompostovat," dodal náměstek primátora.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist