Jak souvisí jídlo a životní prostředí? Do 28. ledna můžete shlédnout osm dokumentárních filmů

Například ty, které popisuje snímek Koloběh jedů. Film se zamýšlí nad otázkou, jak je možné, že navzdory prokázaným negativním účinkům pesticidů a zákazu mnoha jejich druhů, tyto chemikálie stále cirkulují naší planetou.
Další ze snímků, Neviditelná Hranice, se vydává až do Kolumbie, kde hon velkých vlastníků půdy za palmovým olejem a z něj vyráběných „zelených“ paliv, vysidluje malé farmáře a domorodé obyvatelstvo z jejich pozemků a domovů.
Do jedné africké země zase zavítáme ve filmu Děkujeme za déšť - s příběhem keňského farmáře jménem Kisilu, který s kamerou v ruce a za pomoci norské režisérky Julie Dahr dokumentuje život své rodiny i komunity, tváří v tvář změně klimatu.
Jak by to tedy vypadalo, kdybychom se rozloučili s praktikami konvenčního zemědělství? Zřejmě velmi podobně tomu, jak na svých farmách ve filmu Tváře změny ilustrují Olga, André, Remi, a Guisseppe, kteří prosazují radikálně odlišnou vizi tohoto klíčového řemesla.
Budoucnost našich potravin není lhostejná ani zemědělci - průkopníkovi Cary Fowlerovi ve snímku Semena času, který putuje z Říma do Ruska a nakonec až za polární kruh, kde hledá odpověď na to, jak zachránit zdroj, bez kterého nedokážeme žít: osivo.
Lze ale přispět ke změně i na malém prostranství, a navíc z prostředí města či předměstí? O odpověď na tuto otázku se postarají dva mladí Američané ve filmu Plodná města, kteří se vydají na netradiční cestu kolem Spojených států za městskými zahradnickými projekty.
A chladnými vás nenechají ani Mrtví osli se hyen nebojí, který je nominován na Evropské filmové ceny. V Etiopii je sváděn boj mezi místními komunitami a vládou, spojenou se zahraničními investory. A předmětem boje není nic jiného než půda - nové "zelené" zlato.
Celý festival proběhne na webu www.jimejinak.cz/festival. Pro shlédnutí snímků je nutná registrace.
reklama