https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/japonsko-jako-prvni-zeme-vypusti-do-vesmiru-maly-dreveny-satelit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Japonsko jako první země vypustí do vesmíru malý dřevěný satelit

20.2.2024 00:54 (ČTK)
Japonští vědci uvedli, že je odolnost dřeva při testech, simulujících podmínky v kosmu, překvapila. Vyzkoušeny byly různé typy dřeva, například sakurové, jako nejvhodnější se ale nakonec ukázalo magnoliové dřevo.
Japonští vědci uvedli, že je odolnost dřeva při testech, simulujících podmínky v kosmu, překvapila. Vyzkoušeny byly různé typy dřeva, například sakurové, jako nejvhodnější se ale nakonec ukázalo magnoliové dřevo.
Foto | fui :-) / Flickr
Japonsko se jako první země světa chystá letos v létě vypustit na oběžnou dráhu miniaturní satelit vyrobený ze dřeva. Cílem vědců, kteří družici vyvinuli, je bojovat proti znečištění kosmu hliníkovými a dalšími škodlivými částicemi, píše list The Guardian. Satelity se v současné době vyrábějí právě z hliníku, titanu či různých slitin.
 

Družice LignoSat byla zkonstruována z magnoliového dřeva. Toto dřevo se při experimentech provedených na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ukázalo jako obzvlášť stabilní a odolné vůči praskání.

Projekt, na němž spolupracuje univerzita v Kjótu a dřevařská firma Sumitomo Forestry, má za cíl otestovat snadno rozložitelné materiály jako dřevo a zjistit, zda by se mohly stát ekologickou alternativou ke kovům, z nichž se satelity nyní vyrábějí.

"Satelity při návratu do atmosféry shoří a vytvoří velké množství miniaturních hliníkových částic, které se pak řadu let vznášejí v horní vrstvě atmosféry," uvedl profesor univerzity v Kjótu a japonský astronaut Takao Doi.

Podle nedávného výzkumu expertů z kanadské Univerzity Britské Kolumbie by hliníkové částice ze satelitů vracejících se do atmosféry Země mohly způsobit vážné ztenčení ozonové vrstvy, která chrání Zemi před nebezpečným ultrafialovým zářením.

Japonští vědci uvedli, že je odolnost dřeva při testech, simulujících podmínky v kosmu, překvapila. Po první fázi testování na Zemi byly vzorky dřeva poslány na ISS, kde byly téměř rok vystaveny vnějším podmínkám. I tyto experimenty ukázaly velmi slibné výsledky.

Vyzkoušeny byly různé typy dřeva, například sakurové, jako nejvhodnější se ale nakonec ukázalo magnoliové dřevo. "Jedním z cílů mise bude změřit deformaci dřevěné struktury satelitu," uvedl šéf projektu Kodži Murata,

Podle Muraty je nyní ještě zapotřebí definitivně rozhodnout o tom, která raketa satelit vynese. Měla by to být zásobovací loď Cygnus, jež zamíří k Mezinárodní vesmírné stanici v létě, nebo vesmírná loď Crew Dragon společnosti SpaceX.

Očekává se, že sonda - která má velikost kávového hrnku - bude ve vesmíru operovat nejméně šest měsíců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

20.2.2024 09:00
Sympatický počin. Nikdy by mě nenapadlo, že i družice mohou být ekologické.
Odpovědět
va

vaber

20.2.2024 09:22
dřevěný satelit moc ekologii nepomůže,
bylo by třeba udělat dřevěná auta , na klíček nebo setrvačník,
to by byl krok k záchraně světa
Odpovědět
PK

Pavel Karel

20.2.2024 13:09 Reaguje na vaber
Každodenním (opakovaným) natahováním setrvačníku by se eliminoval problém obezity...to se dozajista nebude líbit farmaceutické loby ;-)
Odpovědět
kk

karel krasensky

21.2.2024 15:14 Reaguje na vaber
Na satelitu v tom případě musí být palubní truhlář
Odpovědět
va

vaber

22.2.2024 09:18 Reaguje na karel krasensky
ono to není úplná pitomost ,protože takový satelit lepší shoří v atmosféře a člověk jako velký chlívák, už udělal veliký bordel i kolem Žemě ,kde létá veliké množství smetí a začíná to dělat problémy ,hrozí srážky
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.2.2024 16:27
Elektronika v satelitu bude ze slámy a elektřinu pro chod zabezpečí rejnok
a nebo paúhoř elektrický. Radím naší armádě poučit se o ekologii u Japonců a nekupovat neekologické F 35, ale letadla z balzového dřeva typu Vážka s
pohonem zkroucenou leteckou gumou. No a piloty vybavit luky, šípy a oštěpy.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist