https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/japonsky-premier-chce-dosahnout-uhlikove-neutrality-do-roku-2050
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Japonský premiér chce dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050

26.10.2020 11:54 | TOKIO (ČTK)
Japonsko je pátým největším emitentem CO2. Dosud sice podniklo kroky ke zvýšení podílu obnovitelné energie ve svém energickém mixu, současně však plánuje uvést do provozu další uhelné elektrárny.
Japonsko je pátým největším emitentem CO2. Dosud sice podniklo kroky ke zvýšení podílu obnovitelné energie ve svém energickém mixu, současně však plánuje uvést do provozu další uhelné elektrárny.
Japonský premiér Jošihide Suga se přihlásil k závazku dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality, tedy rovnováhy mezi emisemi uhlíku a jejich pohlcováním z atmosféry. Opatření podle něj představuje příležitost pro ekonomický růst, nikoliv hrozbu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se jedná o zásadní změnu v japonském přístupu vůči klimatickým změnám.
 

Tokio dosud deklarovalo, že uhlíkové neutrality hodlá dosáhnout co nejdříve ve druhé polovině tohoto století, nebude si však stanovovat konkrétní cíle. Nynějším prohlášením předsedy vlády sladilo Japonsko svou politiku s Evropskou unií, která si už loni vytkla cíl stát se uhlíkově neutrální do roku 2050.

"Odpověď na změny klimatu již nepředstavují omezení hospodářského růstu," řekl Suga. Učinil tak v projevu před parlamentem, jemuž poprvé předestřel své politické cíle od chvíle, co se minulý měsíc ujal funkce předsedy vlády.

"Musíme změnit naše myšlení v tom smyslu, že přijetí rozhodných opatření proti změnám klimatu povede ke změnám ve struktuře průmyslu a ekonomiky, které přinesou velký růst," řekl.

Japonsko je pátým největším emitentem CO2. Dosud sice podniklo kroky ke zvýšení podílu obnovitelné energie ve svém energickém mixu, současně však plánuje uvést do provozu další uhelné elektrárny.

K dosažení nově stanoveného cíle budou podle Sugy klíčové nové solární elektrárny a zpětné zpracování vypouštěného oxidu uhličitého. Japonsko proto zintenzivní výzkum a vývoj v těchto oblastech. Prosazovat chce Suga také digitalizaci japonské společnosti, což deklaruje jako prioritu už od převzetí úřadu po dlouholetém premiérovi Šinzó Abem.

S ohledem na silné hospodářské vazby Japonska s obří ekonomikou sousední Číny Suga uvedl, že je zásadní udržovat stabilní bilaterální vztahy. Zároveň ale podotkl, že Tokio bude udržovat styky se "všemi zeměmi stejně smýšlejícími o svobodném a otevřeném indicko-tichomořském prostoru".

Suga minulý týden uskutečnil svou první návštěvu Vietnamu a Indonésie, která byla součástí úsilí Japonska o posílení vztahů s klíčovými zeměmi v jihovýchodní Asii. Krok má čelit rostoucímu tlaku Pekingu, který si činí nároky na sporné ostrovy ve Východočínském moři.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

27.10.2020 18:34
Slyšíte to likvidátoři uhelných elektráren? Pátý největší
producent CO2 na světě staví nové uhelné elektrárny a cíl uhlíkové
neutrality si stanovil až na rok 2050!!! Co s tím bude EU dělat?
budeme je bojkotovat a nebo bombardovat elektrárny? Není načase se
probrat, že Evropa to samotná nezachrání a pouze spěje ke ztrátě
konkurenceschopnosti průmyslu, ne-li k jeho kolapsu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist